Wydajność tanich mediów "bio"

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Wydajność tanich mediów "bio"

autor: Christo » 25 lip 2015, 12:38

Cześć

Zastanawiam się nad wydajnością biologiczną następujących mediów:

-lawa
-plastikowe biobale
-ceramika zwykła (nie firmowa)
-gąbka rzadka, "plasterki' itp (na zdjęciu jako "1")
-gąbka gęsta pokrojona w kostkę (na zdjęciu "2")

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Które wydają się Wam najbardziej wydajne, a które najmniej? Mile widziane jakieś uzasadnienie, na badania porównawcze oczywiście nie liczę, chyba że ktoś ma. :) Ideałem było by uszeregowanie od najbardziej do najmniej wydajnego. Zastosowanie pod kątem filtrów kubełkowych (umiarkowany przepływ wody).

pozdrawiam
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Wydajność tanich mediów "bio"

autor: Inc0 » 25 lip 2015, 14:42

Gąbka o dużych "oczkach" będzie się sprawować przyzwoicie jako medium filtracyjne w filtrach o średnim i dużym przepływie ale "d..py to nie urywa" zaleta jest mała tendencja do zapychania się czego nie można powiedzieć o gęstej gąbce która jest biologicznie bardziej wydajna ale ma tendencje do zapychania się dlatego ja stosuje w filtrze kilka "gradacji" gąbek .W przypadku gąbki gęstej na pewno słabo wypadnie jako medium filtracyjne w kuble w postaci kostek ponieważ woda będzie je opływać a nie przepływać przez nią dlatego lepiej zastosować skrojony na miarę kawał maty gąbkowej żeby wodę zmusić do przepływania przez gąbkę. Tania ceramika hm.. z tym różnie bywa na pewno ta markowa jest bardzo wydajna i pewna. Lawa jest porowata przez co ma spora powierzchnie na której bakterie mogą robić swoje czary-mary ale zawiera całą tablice mendelejewa i będzie to wypłukiwane przez przepływ wody, trzeba to brać pod uwagę stosując ja jako medium filtracyjne. Biobale są chyba najmniej efektywne w tym zestawieniu maja najsłabszy stosunek powierzchni do zajmowanej objętości. Podsumuje to tak media dobieraj do rodzaju filtracji, biotopu/ryb jakie chcesz hodować ale nie zapominaj o jednym: najlepsza filtracja to rośliny ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Wydajność tanich mediów "bio"

autor: miewan » 25 lip 2015, 17:43

Zwykła gąbka zdecydowanie nie - nie jest wiadome z czego jest robiona i przez kogo,
Lawa - wiem, że podobnie jak grys koralowy jest pakowana do kubłów ( choć przyczynowość stosowania grysu jest łatwa do identyfikacji), bezsprzecznie jest porowata, ale te pory są duże i raczej mało drożne ( choć kto wie ) więc szybko "nasiąkną" syfem,
gąbasy zdecydowanie nie w małe kosteczki ( tu poprę z autopsji Inco) - sam mam jako uzupełnienie nieco większe kawałki aquaelowskiej czarnej gąbki upchane między absorbenty, ilość "zanieczyszczonego wycisku" jest zadziwiająco mała, dodatkowo nie spotkałem się z takim "firmowym" medium chyba, że w eheimowskich : skim350 i Mini-Flat ( ale tu są to jedyne, dopasowane do ilości miejsca wypełnienia ),
więc "szczelne"/dopasowane krążki/plastry ustawione z ruchem od "dużych oczek" do mniejszych to najciekawszy mechaniko-biolog.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Wydajność tanich mediów "bio"

autor: Christo » 26 lip 2015, 10:24

Inc0 pisze:W przypadku gąbki gęstej na pewno słabo wypadnie jako medium filtracyjne w kuble w postaci kostek ponieważ woda będzie je opływać a nie przepływać przez nią


Czyli jak z ceramiką która też nie ma przepuszczalnej struktury, więc chyba nie tak źle? Na powierzchni gąbki życie będzie, w środku niekoniecznie.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Wydajność tanich mediów "bio"

autor: Inc0 » 26 lip 2015, 12:38

Creramika ma inne zadanie do spełnienia niz gabka , gąbka jest po czesci biologicznym a po czesci mechanicznym medium . ceramika działa inaczej niz gąbka: ma o wiele mniejsze pory niz najdrobniejsza gabka a to ze wzgledu żeby przepływ przez nia był mozliwie jak najmniejszy żeby mogły tam zajsć procesy denitryfikacji w przypadku gabki to nie zadziała bo nawet najdrobniejsza gabka ma zbyt duzy przepływ ( choc i tak bedzie relatywnie niski) zeby te procesy zachodziły a żeby nitryfikacja zachodziła sprawnie potrzebna jest duża powierzchnia i dobry przepływ wody przez gabke .
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Wydajność tanich mediów "bio"

autor: Christo » 27 lip 2015, 14:30

Założyłem temat na kilku forach i wniosek "ogólny uśredniony" - ceramika. Co do reszty mediów to "pozycjonowanie" było bardzo zróżnicowane. :D
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'