parowanie wody

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: parowanie wody

autor: Inc0 » 17 mar 2015, 20:31

Krewetkaria powierzchnia 45x40cm przykryte szyba temperatura w pomieszczeniu 20-23C w akwariach 23-24C ubytek w chłodnej połowie roku tygodniowo jakies 2-3mm dolewki tylko przed podmiana. W ciepłej połowie akwaria sa odkryte i chłodzone wiatrakami sterowanymi za pomoca RT-2 temperatura utrzymuje sie23-25C a w pomieszczeniu 25-27C jak to w lecie a nawet do 30C dochodzi w upały, wtedy wody potrafi uleciec z jednego baniaka 5-7mm i wiecej na dobe dolewki dzienne od 0,5 do nawet 1,5l robie wówczas na kazde akwarium.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: parowanie wody

autor: michal_n » 18 mar 2015, 00:27

Cześć

530 litrów, temp 26 stopni, spory ruch wody, całkiem odkryte i rośliny wystające z wody. Wentylacja grawitacyjna w sporym pomieszczeniu. Temp pomieszczenia ok 22-23 stopnie. Ubytek około 4,5 l/dobę.

A tak w kwestii naukowej: parowanie wody zależy głównie od ciśnienia parcjalnego cieczy w gazie nad powierzchnią wody. Popularnie - wilgotność powietrza jest mierzona w %. Jeśli wynosi 100% to parowanie ustaje. maksymalna wilgotność zależy od ciśnienia (z grubsza stałe dla nas) i temperatury.

Ruch powietrza ma znaczenie tylko dla tego, że zmienia właśnie ciśnienie parcjalne (prężność) wody w powietrzu a konkretnie w tej cienkiej jego warstwie bezpośrednio nad cieczą. Po prostu zastępowane jest powietrze już wilgotne czyli mogące jakby mniej wody przyjąć na suche. To dla tego akwarium przykryte szybą mniej paruje - mniej wymian powietrza i jest większe nasycenie powietrza parą.
A tak w ogóle to z medycznego punktu widzenia większość z nas żyje w zbyt suchych mieszkaniach więc parowanie z akwarium może być nawet zdrowe :)

Pozdrawiam
Michał
  • 1

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0

Re: parowanie wody

autor: michal_n » 11 sty 2016, 20:46

Chyba odgrzeję kartofla...
na wypadek gdyby to komuś było potrzebne to podaję, że ze względu na sporą już ilość roślin w hydroponice to parowanie wody mi się mocno zwiększyło. Nie jestem w stanie podać cyfr bo jest automatyczna dolewka ale różnica w trwałości złoża jonowymiennego jest istotna. Dodatkowo zaobserwowałem (tutaj z kolei w bardzo krótkiej epizodycznej obserwacji), że dużo Pistii wyraźnie zmniejsza parowanie z oczywistych powodów.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0

Re: parowanie wody

autor: miewan » 11 sty 2016, 20:55

Już przestałem zwracać uwagę na fakt 5 litrowej dolewki dziennie w tandze, ok 2 litrów w jamniku i tylko "ogródek" nie wymaga codziennego dodatku
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: parowanie wody

autor: adams2121 » 11 sty 2016, 20:59

Ja przestałem zwracać uwagę na ile - przy podmianie wyrównuje stan do Maxa i tyle.
Mniej nie będzie - oby nie więcej ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'