Woda w akwarium - przemyślenia

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: ManiaPI » 09 gru 2013, 20:34

jest jeszcze jeden aspekt braku podmian, w moim przypadku (mam dużo wapnia w kranówie ) dolewanie wody przez dłuższy czas skutkuje pięknym szlaczkiem wapiennym na obrzeżach zbiornika, kiedy stosuje regularne(lub mniej regularne ) podmiany nie mam takich ozdóbek.
wiem że powinienem wodę uzdatniać , ale.. nie chce mi się ;-)
skoro od kranowitu podmienianego nie mam a jak uzupełniam mam to dla mnie jest to argument za podmianami, pomijając fakt dodawania nawozów dla ziela.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: miewan » 11 gru 2013, 17:22

Czy wiecie, że u kąsaczowatych ( tych z natury) z przewodów pokarmowych " wyciągano" detrytus, okrzemki i zielenice.
Trzeba przyznać dla Alexa rację w zakresie " zostawiania baniaka w max.spokoju", potwierdzi to też dperkowski-> zauważalny sukces w sulawesi po weliminowaniu dążenia do warunków laboratoryjnych, kosztem jego funkcjonowania "własnym życiem".
Czy jest się to w stanie zaaprobować czy nie, ale jednak bardziej naturalne warunki w akwarium to nie woda "kryształ" i " czyściutki piaseczek", ale " małe bagienko" tyle, że w umiarkowanym stopniu.
Więc teza -> małe, regularne, niezbyt częste podmiany nie koniecznie łączone z każdorazowym "odkuzaniem dna" ( osobiście nie robię tego od dawna) :ugeek: .
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: straszny_dran » 11 gru 2013, 17:33

miewan pisze: nie koniecznie łączone z każdorazowym "odkuzaniem dna" ( osobiście nie robię tego od dawna) :ugeek: .


Ja w tandze nie odmulam nigdy

W mniejszym to i owszem
  • 0



Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
シクリッド タンガニーカ
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 162
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:58
Lokalizacja: Osiedle Ignatki
Reputacja: 24
GG: 977094

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: alek » 11 gru 2013, 18:19

Macie szczęście chłopaki. Obecna obsada wymusiła na mnie odmulanie i podmiany wody 3x w tygodniu.
Nasze rodzime ryby to straszne brudasy. Masakra normalnie jakaś. Zaraz pojawia się zapewne pytania dlaczego tak często? Powód prozaiczny...estetyka. Wszechobecny syf zalegający na dnie nie wygląda "elegancko". Podmiany wody to także utrzymanie niskiej temperatury w akwarium. Czynnik bardzo istotny w moim przypadku.
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: miewan » 11 gru 2013, 18:23

Adamie jesteś usprawiedliwiony.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: thaz » 13 gru 2013, 08:45

U mnie jest podobnie :-)
W ogólniaku 240l podmiana wymuszona przez sprzątanie 2-5 wiader (8l),
minimum raz w tygodniu (jak nie posprzątam to kirysy pływają po prostu w kupach żyworódek ;-) ).

W 720l natomiast zmiana raz w tygodniu około 70-90l.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5701
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'