Woda w akwarium - przemyślenia

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Woda w akwarium - przemyślenia

autor: WOJTEK24 » 02 gru 2013, 19:18

Witam

Jestem od ponad 1,5 roku posiadaczem stosunkowo niewielkiego,45-cio litrowego, akwarium.
Zwierzaki:
- gupiki - od 10 do 25 sztuk
- 3x kirysy
- 2x ampularie
- 2xhelenki
- 2xzebra
- krewetki RC
- niezliczona ilość świderków

Roślinki:
- żabienica
- rogatek
- trochę nurzańca i moczarki.

Od początku stosowałem się do zasady podmiany wody do 30% co tydzień, max dwa.
W tym czasie z parametrami bywało różnie ( najtragiczniej było z NO3 tzn skakało miedzy 20, 50 i 100), tak jak i z nieproszonymi gośćmi - glonami...
Od jakiegoś czasu(3-4 miesiące), z racji częstych wyjazdów, trochę zaniedbałem akwarium. Podmiany odbywają się raz na miesiąc, w miedzy czasie woda jest tylko dolewana, a roślinki które za bardzo się rozrosły są po prostu wyrywane. Efekt - parametry stałe (npNO2 - 0, NO3 - 0 lub 5), krewetki ładnie się mnożą co wcześniej mi się nie udawało, po prostu akwarium ładnie i bezproblemowo "samo" się utrzymuje.

I moje pytanie - czy faktycznie jest sensowne tak częste podmienienie wody? Rozmawiałem kolega który posiada akwarium 80L i w Jego przypadku jest jeszcze radykalniej - tylko dolewanie wody i restart raz na rok (w porównaniu ze mną roślinek nie ma wcale, natomiast z rybek ma tylko Endlerki ok 50 - 60 szt nigdy dokładnie nie policzył + krewetki RC).
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: adams750 » 02 gru 2013, 20:18

Jeżeli nie podajesz nawozów do szkła to nie ma potrzeby robienia tak częstych podmian gdyż w niczym nie pomagają a mogą namieszać, podmiany powinieneś robić jak byś podawał nawozy dla roślin aby uniknąć kumulacji pierwiastków.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: WOJTEK24 » 02 gru 2013, 20:55

No właśnie ...

Ale większość porad dla początkujących i przy jakichkolwiek problemach zaczyna się od: kiedy ostatnie podmiana, podmień 30...40...% procent wody itp. ...
A myślę właśnie podobnie jak Ty z tymi podmianami wody też trzeba uważać ... dlatego właśnie ten temat ... żeby zobaczyć jakie doświadczenie mają w tym temacie inni
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: woytek » 02 gru 2013, 21:50

Częsta podmiana jest wzkazana jak coś niepokojącego się dzieje w akwarium,ja w swoim raz w miesiącu podmieniam 300l. i jest ok.podmiany są także wskazane podczas symulacji ryb do tarła ,ale to już inna przygoda
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: miewan » 02 gru 2013, 22:01

Nigdy nie zmieniam więcej niż 10% " przygotowanej" wody ta podmiana jak muszę coś zrobić w baniaku, staram się żeby było to co tydzień ale w praktyce jest to raczej co 2-3 tyg!
Jedynie dolewki ok 1 l co 2 dni (bo duży ruch tafli, nie napowietrzam " bąblami").
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: adams750 » 02 gru 2013, 22:43

woytek pisze:Częsta podmiana jest wzkazana jak coś niepokojącego się dzieje w akwarium,ja w swoim raz w miesiącu podmieniam 300l. i jest ok.podmiany są także wskazane podczas symulacji ryb do tarła ,ale to już inna przygoda


Dokładnie bo nie nawozisz a ja 300L to w ciągu 2 tygodni podmieniam ale takie są uroki rośliniaka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: WOJTEK24 » 03 gru 2013, 07:02

Czyli moje spostrzeżenia są zbieżne z Waszymi uwagami (za wyjątkiem, jak rozumiem, akwarium roślinnego).
Dlaczego więc na siłę wciska się młodym akwarystom, iż podmiany są niezwykle ważne, a czasem wręcz najważniejsze w całej opiece nad akwarium. Moim zdaniem częste podmiany, szczególnie w małych akwariach,są jedną z przyczyn wydłużenia się stabilizacji, a w skrajnych przypadkach po prostu ją uniemożliwiają.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: alek » 03 gru 2013, 08:30

WOJTEK24 pisze:Dlaczego więc na siłę wciska się młodym akwarystom, iż podmiany są niezwykle ważne, a czasem wręcz najważniejsze w całej opiece nad akwarium. Moim zdaniem częste podmiany, szczególnie w małych akwariach,są jedną z przyczyn wydłużenia się stabilizacji, a w skrajnych przypadkach po prostu ją uniemożliwiają.


Dlaczego podmiany są takie ważne?
W dzisiejszych czasach to moim zdaniem kolejny mit akwarystyczny. Przyczyny jak sądzę należałoby szukać w zamierzchłej historii. Zaczynając swoją przygodę z akwarystyką ponad 20 lat temu nikt nie słyszał o internecie. Na rynku dostępnych było tylko kilka książek związanych z w/w tematem. W każdej z nich, powtarzam w każdej, autor wyraźnie zaznaczał by robić częste i znaczne podmiany wody. Teraz dochodzimy do sedna sprawy. Co powodowało takie zalecenia? Sądzę, że za taki stan rzeczy odpowiadał poziom techniki, dokładnie filtracji. Niektórzy z Was pamiętają filtry z tamtego okresu. Proste mechaniki typu rurka szklana i gąbka. Nie twierdzę, że były złe. W mniejszych zbiornikach dawały radę, ale większych już niekoniecznie. Niestety ówczesne akwaria wyglądały podobnie........mieczyki, molinezie, pawiaki, skalary, gurami. Wszystko w jednym kilku dziesięciolitrowym akwarium. W wielu przypadkach tylko częste podmiany wody ratowały rybom życie lub je tylko trochę przedłużały. Popularnych dzisiaj kubełków nie było. Panowie przy dzisiejszych filtrach i normalnym prowadzeniu akwarium częste podmianki mijają się z celem, to mit przekazywany z pokolenia na pokolenie. Żeby nie było to tylko moje zdanie.

Częste podmiany, a wydłużenie stabilizacji akwarium.
Nie rozgraniczałbym czy to małe czy duże akwarium. Jeżeli procentowo podmienisz taką sama ilość wody sytuacja wygląda podobnie. W dojrzewającym zbiorniku częste podmiany wody faktycznie wydłużą stabilizację. Zgadzam się.

W moim obecnym akwarium podmiany, raczej nazwałbym to dolewaniem wody robię raz w tygodniu około 10%. Przyczyna takiego postępowania jest prozaiczna. Mam odkryty zbiornik i po prostu woda szybciej paruje.

P.S. Ciekawy temat do dyskusji.
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: miewan » 03 gru 2013, 09:14

Widzę, że Alek mnie wyprzedził i zapisał wszystko to co ja chciałem przekazać, kiedyś nieliczna literatura (oczywisty brak internetu), skazywała na zdobywanie wiedzy od "doświadczonych" kolegów i pracowników ówczesnych też nielicznych sklepów, sprawa podmiany - regularnej i dużej, powtarzała się zawsze i zawsze była jednakowa -> regularna i duża, to już coś w rodzaju kanonu/"legendy", ale też często dobrego zwyczaju.
Technika akwarystyczna mocno się rozwinęła w tym czasie, mamy teraz do dyspozycji wydajne filtry lub systemy filtracyjne jak też specjalistyczne wkłady filtracyjne co umożliwia utrzymywanie warunków w baniaku na stabilnym poziomie przez długi czas. Często mamy też ryby, które "lubią starą" wodę.
Lepszy jest stabilny baniak ze "starą" wodą niż ciągłe jego rozregulowywanie "wielkimi" podmianami.

Nie da się uogólnić podmieniać czy nie, wszystko to zależy od indywidualnego zestawu ryb, posiadanego oprzyrządowania, dostępnego litrażu.

Nie można napisać nie podmieniać bo to nie prawda, tylko, że trzeba podchodzić do tego z głową, jednorazowa (chronicznie powtarzana) wymiana ponad 50% "zawartości" z jednoczesnym "płukaniem" podłoża i filtrów to jest to co doprowadza do "katastrofy".

Uśredniając ( przy wyjęciu stąd okoliczności vis major opisanych przez woytka lub stymulacji tarła) dobrze jest przyjąć cotygodniowe podmianki małej ilości wody, niż wielką podmianę raz na m-c, czy niedopuszczalne (jeżeli nie uzasadnione innymi czynnikami) coroczne restartowanie.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Woda w akwarium - przemyślenia

autor: straszny_dran » 04 gru 2013, 18:21

Wtrącę się,

U siebie również podmieniam raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie ok. 10% wody (pięć wiaderek),
parametry w zasadzie są stałe.

Nawet jeżeli zauważę (z dwa razy się zdarzyło), że mam skok, no3 tak w okolice 10-20 zazwyczaj po podaniu większej dawki pokarmu staram się podmienić wodę codziennie po 5%.

Do zejścia w okolice 5-10. Ale to w mojej narożnej
  • 0



Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
シクリッド タンガニーカ
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 162
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:58
Lokalizacja: Osiedle Ignatki
Reputacja: 24
GG: 977094

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'