60l - czy taka obsada ma sens?

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące gatunków oraz ilości ryb w akwarium

60l - czy taka obsada ma sens?

autor: nashaden » 21 paź 2018, 22:05

Witam,

Planowane akwarium to 60x30x35x5mm, a więc w teorii litraż netto to jakieś 59 litrów. Biorąc jednak pod uwagę grubość warstwy podłoża oraz obniżenie tafli wody to wyjdzie jakieś 45l.

Wybierając obsadę kierowałem się zgodnością temperatury, pH i twardością wody, a także miejscem żerowania w akwarium i po ponad dwóch tygodniach czytania atlasów ryb, i tym podobnych, wybór padł na taki mix:

1. Modrook słoneczny - 6 szt.
2. Głowaczyk barwny - parka lub ew. 1 samiec + 2 samice
3. Otosek przyujściowy - 5 szt.

Jeśli chodzi o osprzęt, to wybór padł na:
1. Kaskada EHEIM LiBERTY 130
2. Grzałka Ultra Heater 75 Aquael
3. Oświetlenie DIY LED 17W (17x 1W: 3x 6k-6,5k, 3x 7k-7,5k, 5x 8,5l-10k, 4x Full White Spectrum, 1x Royal Blue)

Akwarium będzie zakładane na ziemi ogrodowej przykrytej żwirkiem o drobnej granulacji zalanej wodą RO+kranówka (50/50).

Parametry naszej lokalnej wody:
- Twardość: 15,8 dGH (średnio twarda)
- pH: 7,2

Dekoracje (nie trawię sztuczniarstwa):
- naturalne korzenie
- naturalne skałki.
- może jakieś liście jak mnie fantazja poniesie

Roślinność:
- Rzęsa drobna
- Żabienica Amazońska
- Duży Heniek
- jakieś mchy na skałki

Czy ktoś z forumowiczów ma podobną obsadę? Jakieś uwagi?
  • 1

Nowy na forum
 
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2018, 22:01
Lokalizacja: Racibórz
Reputacja: 2
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: Misiak » 22 paź 2018, 07:25

Pamiętam czasy kiedy to ja miałem taki zapał do takiego szczegółowego opisywania. Teraz to nakarmić ryby nawet ciężko :)

Ja bym jedynie wymienił filtr na jakiś wewnętrzny. Raz, że nie lubię kaskad a dwa, że ten jej przepływ może się okazać za słaby. Lepiej dobrać coś z większym przepływem np. 700l/h i go stłumić.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: adams2121 » 22 paź 2018, 08:23

Z kaskad versamax 3 , aquaclear 500 lub coś o podobnym przepływie. Lepiej mieć zawsze zapas. ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: tai » 22 paź 2018, 08:50

no i przy 5mm grubości szyba się "wygnie" i będzie drżała przy obsłudze akwa :)
  • 1

Rebeliant
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2016, 09:28
Lokalizacja: earth
Reputacja: 30
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: Awokado » 22 paź 2018, 09:04

Moodrooki bardzo polecam, sam mam niewielkie stado tych ryb. Jeżeli będziesz się na nie decydował to w ślad z Misiakiem popieram pomysł mocnej głowicy wewnątrz akwarium. Jest to ryba która nieustannie pływa w nurcie, co więcej bardzo często widzę je tuż przy wylocie filtra (1500l/h) i takie warunki bardzo im odpowiadają.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: nashaden » 22 paź 2018, 09:11

Misiak pisze:Pamiętam czasy kiedy to ja miałem taki zapał do takiego szczegółowego opisywania. Teraz to nakarmić ryby nawet ciężko :)


Wolałem dać kompletne info, żeby nie tracić czasu na odpowiadanie na pytania: jakie są parametry wody? a jakie dasz podłoże? :-)

Misiak pisze:Ja bym jedynie wymienił filtr na jakiś wewnętrzny. Raz, że nie lubię kaskad a dwa, że ten jej przepływ może się okazać za słaby. Lepiej dobrać coś z większym przepływem np. 700l/h i go stłumić.


Ja z kolei nie przepadam za wewnętrznymi. Najchętniej zainwestował bym w jakiś kubełek, ale nie mam teraz na to funduszy, a i z miejscem na niego byłoby ciężko - z kolei kubełek stojący obok akwarium jest mało estetyczny.

adams2121 pisze:Z kaskad versamax 3 , aquaclear 500 lub coś o podobnym przepływie. Lepiej mieć zawsze zapas. ;)

Większe... hm.. ok, zostanę jednak przy firmie Eheim i w takim razie model 200 - w porównaniu do Aquaela ma o połowę mniejszy pobór prądu. Aquaela lubię i mam na małym 20l akwarium i jest spox, ale ten surowy PRL'owski wygląd Eheima mnie po prostu rozwalił - muszę go mieć :-)

tai pisze:no i przy 5mm grubości szyba się "wygnie" i będzie drżała przy obsłudze akwa :)


Przepraszam, ale nie wiem czy to jakiś forumowy insider-joke czy poważnie szyba może się wygiąć przy tak małym litrażu?

Awokado pisze:Moodrooki bardzo polecam, sam mam niewielkie stado tych ryb. Jeżeli będziesz się na nie decydował to w ślad z Misiakiem popieram pomysł mocnej głowicy wewnątrz akwarium. Jest to ryba która nieustannie pływa w nurcie, co więcej bardzo często widzę je tuż przy wylocie filtra (1500l/h) i takie warunki bardzo im odpowiadają.


Jak mniemam 1500l/h to raczej coś dużo większego niż moje skromne 60l :-) Wyszedłem z założenia, że skoro to rybka żerująca raczej w górnych partiach akwarium to ów "prąd" zrobię przy użyciu kaskady. Jak pisałem wyżej - nie przepadam za filtrami wewnętrznymi.
  • 1

Ostatnio zmieniony 22 paź 2018, 09:24 przez nashaden, łącznie zmieniany 1 raz
Nowy na forum
 
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2018, 22:01
Lokalizacja: Racibórz
Reputacja: 2
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: Misiak » 22 paź 2018, 09:18

W takie razie kaskada tu będzie najlepszym rozwiązaniem.

A obsada super :)
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: tai » 23 paź 2018, 10:07

nie wiem co to znaczy insider-joke,

może jak sam się przekonasz, to nabierzesz respektu do tych 60L na podłodze,

to szkło może się ugiąć do ok. 1 -1.5 cm na długości po zalaniu.
  • 0

Rebeliant
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2016, 09:28
Lokalizacja: earth
Reputacja: 30
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: nashaden » 23 paź 2018, 10:21

tai pisze:nie wiem co to znaczy insider-joke


"Insider joke" to taki "wewnętrzny dowcip" znany/rozumiany tylko przez okreslona grupę ludzi - tu w domyśle chodzi o użytkowników tego forum.

tai pisze:może jak sam się przekonasz, to nabierzesz respektu do tych 60L na podłodze

to szkło może się ugiąć do ok. 1 -1.5 cm na długości po zalaniu.


Nie chciałbym się przekonywać. Po prostu dziwię się, że takie akwaria są w sprzedaży skoro są z natury wadliwe. Akwaria o tych wymiarach są dostępne z szybami 4mm, 5mm i 6mm. 4mm to nawet mi wydaje się za mało, ale skoro 5mm w tym rozmiarze jest sprzedawane nawet przez "renomowane" firmy (diversa, aquael) to wydawało mi się, że nie będzie problemu. Jeśli jednak z doświadczenia innych akwarystów wychodzi, że 5mm może samoistnie pęknąć, to sprawa podpada pod rzecznika praw konsumenckich.

Tak czy siak, akwarium finalnie zamówiłem do zrobienia za szkła 6mm z optiwhite z przodu i guardianem z pozostałych stron.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2018, 22:01
Lokalizacja: Racibórz
Reputacja: 2
GG: 0

Re: 60l - czy taka obsada ma sens?

autor: Seban » 23 paź 2018, 11:34

Szkła o wymiarach 40x30x40h (48l) zamawiałem z 6mm szkła opti. Na węższej ściance wisiały na nich FZN -3. Na pustej ściance nie zauważyłem ugięcia, na ściance z filtrem było ugięcie około 2-3 mm.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'