Obsada dla 256l

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące gatunków oraz ilości ryb w akwarium

Re: Obsada dla 256l

autor: Seban » 13 sty 2018, 19:33

Przyznaję, że nie miałem nigdy ani motylowca ani trzciniaka. Jednak po węgorkach zastanawiałem się nad Afryką. Trochę czasu poświęciłem na poszukiwania informacji na temat parachanna, motylowców i trzciniaków. Z arowany mieliśmy kiedyś motylowce na wystawie aquajura. Dwa młode motylowce były w standardowym 240l. Mimo, iż aranżacja była tak zrobiona, że mogły nie wchodzić sobie w paradę, to jednak oba szukały się na wzajem i tłukły dość mocno. Po wystawie trafiły do 720l o powierzchni 200x60 i po kilku miesiącach został tylko jeden.
Szukając informacji na temat afryki, ktoś pokazał mi filmik, gdzie trzciniak kilka razy dziennie wychodził z wody i przesiadywał w korzeniu, gdzie było bardzo mało wody. Trzciniak praktycznie w całości był poza wodą. Taka aranżacja spowodowała, że nie szukał on wyjścia w innym miejscu. Czytałem też temat, gdzie opisane były wędrówki trzciniaków. Jak tylko pojawił się ten temat zacząłem szukać filmiku i tematu o trzciniaku lecz nie potrafię znaleźć. Może drago będzie pamiętał gdzie to jest. Filmik na 100% był gdzieś na arowana.pl. Temat z trzciniakiem chyba też tam był ale tego nie jestem pewny.

EDIT:
phpBB [video]

phpBB [video]


http://forum.arowana.pl/index.php/topic,854.0.html
http://www.akwadrago.pl/component/conte ... alabaricus
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada dla 256l

autor: miewan » 13 sty 2018, 20:00

No i Sebcio skusiłeś mnie :evil , raz już je miałem ( jako efekt uboczny tegorocznego A&Z Poznań), ale zapakowałem je do podsolonego.
Dopuszczalność zgodnie z opisem typu wód w jakich mogą występować (też na akwadrago) i nie polecam tego rozwiązania, chyba że ta gęstość będzie naprawdę bardzo mała, u mnie przy kompensacji 1,012 popaliło im ryje.
Zapewne, te ze sklepów czy hurtowni (sądząc po ich cenie) są raczej "wyrobem wyłącznie słodkowodnym".
Właśnie zmierzyłem moje najmniejsze karpieńcokształtne z "pour la 3e fois" i są większe niż 3 cm, więc trzcinnik/i znowu pojawią się wśród mojej trzódki. ;P
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: Seban » 13 sty 2018, 20:17

Jak wtedy szukałem informacji na ich temat to też doszedłem do wniosku, że dadzą radę tylko w słodkiej wodzie. Te sprzedawane u nas to raczej tylko do rozmnożenia potrzebują lekkiego posolenia. Cały czas chodzi za mną afryka. Jak się na nią zdecyduję to będę bardzo mocno myślał nad motylowcami, trzciniakami i polypterusami. Andrzej ile trzciniaków planujesz? Myślę, że zdecydowanie lepiej trzymać kilka sztuk, tak z 3-5. Jednak przeraża mnie ich długowieczność. Przynajmniej drago tak twierdzi.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada dla 256l

autor: miewan » 13 sty 2018, 21:00

Obecnie w "popularnej hurtowni" w mieście M, można łynkąć 20-30 cm w niezmienionej od roku dość niskiej cenie, myślałem nad dwoma, ale może rzeczywiście 3 (tyle mieliśmy na naszej "ekspozycji" w Poznaniu i wyglądało to fajnie).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: JoE » 14 sty 2018, 03:41

Jak rozumiem w takim razie lepiej zrezygnować z trzciniaków jeżeli nie jestem w stanie im zapewnić wychodzenia na powierzchnie? a z motylowcami chyba jednak zaryzykuje, może jednak nie będą tak agresywne.
Posiada ktoś wiedzę jak wysoko potrafią skakać takowe ryby jak motylowce i trzciniaki?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:09
Lokalizacja: mikolow
Reputacja: 8
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: Seban » 14 sty 2018, 12:22

Jeżeli nie masz możliwości zapewnienia trzciniakowi wysepki to ja na Twoim miejscu zrezygnowałbym z niego. Drago pisze, że tafla wody 15 cm poniżej krawędzi powinna wystarczyć, jednak patrząc na filmiki, które wstawiłem, może się okazać, że te 15 cm może się okazać za mało. Najlepiej wzmocnienie wkleić do około szkła, będzie to jakaś przeszkoda dla niego. Jednak jeżeli wysepka będzie blisko wzmocnienia to, owo wzmocnienie pomoże mu w ucieczce.
Zakładając, że motylowiec ma wiele wspólnego z arowaną, to skok motylowca może być dość wysoki.
https://www.facebook.com/natgeowild/vid ... fFZxoMcms4
Myślę, że można się spodziewać skoku w okolicach metra. W necie podają 1,5m.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada dla 256l

autor: JoE » 14 sty 2018, 13:36

Teoretycznie mógłbym zrobić paludarium (mam nadzieję że dobrze napisałem) ale czytając opisy drago to moje akwarium wydaje się być dużo za małe na te ryby.
O wysokość pytam bo mogę zrobić szklaną koronę na akwarium tylko czy takowa konstrukcja zatrzyma takiegp motylowca w zbiorniku.
Co do informacji w internecie ciężko mi powoli już w nie wierzyć bo np trzciniak dorasta do 90cm według takich info znajdujących się w necie.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:09
Lokalizacja: mikolow
Reputacja: 8
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: drago » 14 sty 2018, 21:05

Tak naprawdę to trzcinniak, trzciniak to ptak.
Już bardzo dawno miałem zmienić trochę wpis u siebie, zgodnie z nowymi aczkolwiek już dość starymi obserwacjami i danymi.
Trzcinnik to tak naprawdę ryba dwuśrodowiskowa, potrzebuje stałego lądu podobnie jak poskoczki, do prawidłowego rozwoju. Dlatego najlepszym wyjściem jest zrobienie akwarium z piaszczystą plażą która będzie wystawała ponad poziom wody. Taka plaża powinna być dosyć spora by ryby mogły sobie po niej spacerować. Robią to kilka razy na dobę. Niestety w zbiornikach całkowicie zalanych, gdzie nie mają możliwości wyjścia czują się bardzo źle. Trzcinniki nie skaczą. Podobnie jak inne ryby podobnej budowy np. prapłetwce i prapłaziec czy Synbranchus marmoratus próbują się wyśliznąć pełznąc po szybie. To jak daleko po tej szybie pójdą zależy od tego ile ciała mogą oprzeć na podłożu czy jakimś przedmiocie.
Nadal czekam na zdjęcie trzcinnika przy linijce, a jeszcze lepiej chciałbym zobaczyć na żywo tego 90 cm, lub nawet mniej. Nie sugeruj się fantazjatami,niektórych tak zwanych, znawców tematu.
Co do solenia,powinno wynosić mniej więcej tyle ile dla kolki Tetraodon biocellatus.

Motylowce. Niestety to ryby obdarzone dosyć dużym terytorializmem. Związanym głównie ze zdobywaniem pokarmu. W naturze aby się wyżywić posiadają dosyć spore areały osobnicze. W akwarium nie da się tego zmienić. Ale jak chcesz to próbuj.
Skoki. Ich długość i wysokość zależy w sumie od dwóch przyczyn. Pierwsza, to powierzchnia na której mogą się rozpędzić. Druga, kwestia podawanego pokarmu. Jeżeli będziesz je karmił żywymi muchami czy ćmami które będą swobodnie latały nad akwarium to skoki będą na pewno wyższe. Jak będziesz karmił żarciem pływającym po powierzchni, np. mucha bez skrzydła,15 cm od lustra wody w zupełności wystarczy. Na przykrycie najlepsza jest drobna plastykowa siatka.

A co po za tym planujesz do tego Afrykarium?
  • 2

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 180
Rejestracja: 26 lut 2016, 19:09
Lokalizacja: akwarium
Reputacja: 111
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: JoE » 14 sty 2018, 22:01

drago jak pisałem wcześniej nie wierzę w takie informacje, niestety na temat ryb takich o których tu mówimy jest bardzo dużo informacji nie potwierdzonych własnymi obserwacjami.
Motylowce jak już to będą karmione pokarmem pływającym na tafli wody albo małymi rybkami dla urozmaicenia(wszystko zależy czego chodowle udało by mi się założyć a także jakie owady uda się złapać w różne pory roku)
Ogólnie obsada miała byc "dziwna" i tak jak miewan proponował tak tego myślałem się trzymać.
miewan pisze:Mówisz, masz.
Chwasty, proszę bardzo : anubiasy na korzenie, lotosy i walisinerię w glebę, bo pociągną w "piachu" , czyli....robisz Kongo.
Wtedy motylowce pod taflę, synodonty ( są też mniejsze opaczki) na dno, świeciki w toń, trzciniaka lub mruki dla dziwactwa, buszowce do "wypatrywania" i obsada powielona z "instytuwego wieżowca".

Jak widać z tej propozycji wykreślam trzcinniaka, maksymalny teren jaki mógłbym na obecną chwilę zrobić nadwodny to 10 x 160 cm i 40 x 40 cm.

Mruki też są ciekawą propozycją ale ciężko znaleść wiarygodną informację o nich co do wielkości akwarium jak i czy to ryba stadna czy terytorialna.

Do tego miały być swieciki, buszowce i coś z rodziny synodontis w ilosci bliżej nie ustalonej dopuki nie ustalę które ryby rzeczywiście mogę trzymać w takowym zbiorniku.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:09
Lokalizacja: mikolow
Reputacja: 8
GG: 0

Re: Obsada dla 256l

autor: drago » 15 sty 2018, 03:15

40x40 na plażę się doskonale nadaje. Inną alternatywą jest np. wielopłetwiec Polypterus senegalus. Te z hodowli to karły które rzadko przekroczą 20 cm.
Jeżeli chodzi o gatunek mruka Gnathonemus petersii, to młode osobniki trzymają się razem, jednak trochę trudniej je karmić ze względu na budowę pyska. Natomiast nie wiem jak jak dorosłe u których agresja wewnątrzgatunkowa zwłaszcza w małych zbiornikach jest duża. Z mruków bardziej bym proponował rodzaj Brienomyrus. Stosunkowo niedużych rozmiarów.
Jeżeli zamawiałbyś ryby u kogoś kto zajmuje sie sprowadzaniem to na stan obecny z Afryki bez większego problemu:
Z takich pływających w toni
Alestopetersius caudalis
Alestopetersius smykalai
Arnoldichthys spilopterus
Bathyaethiops caudomaculatus
Bryconalestes longipinnis
Ladigesia roloffi
Lepidarchus adonis
Micralestes stormsi
Neolebias powelli

Distichodus affinis - po jakimś czasie będzie potrzebne większe akwarium
Barbus fasciolatus

Sumokształtne
Microsynodontis batesi
Synodontis nigriventris
Parailia pellucida
Pareutropius debauwi

Gymnallabes typus - po jakimś czasie będzie potrzebne większe akwarium

Inne
Mastacembelus frenatus
Xenomystus nigri
Microphis aculeatus

Ctenopoma acutirostre - jeżeli chodzi o buszmeny często dostępne są te mniejsze gatunki z rodzaju Microctenopoma.
  • 2

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 180
Rejestracja: 26 lut 2016, 19:09
Lokalizacja: akwarium
Reputacja: 111
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'