Start akwarium 54l dla początkującego

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Start akwarium 54l dla początkującego

autor: rapala44 » 31 maja 2020, 07:56

Witam.

Więc jak w temacie. Kupiłem akwa 60x30x30. Tak, wiem pewnie małe, ale.. puki co mam na takie miejsce i ograniczony budżet. Jest to akwarium bardziej dla corki by sie cieszyła. W salonie czeka komoda na około 700l tylko, że bez doświadczenia nie odważył bym się tego odpalić. Docelowo hmm wysoka półka- dyskowce (moje mażenie)

Ale do rzeczy..
Przeczytałem pół internetu i czym więcej czytam tym mniej wiem. Dlatego liczę na was.
Rybki jakie chciałbym mieć to neonki.
Podobają mi się czerwone aczkolwiek Innesa też mogły by być. I teraz pytanie czy mogą być tam tylko neonki? Powiedzmy około 15 sztuk. Czy celowac w coś innego? Proszę o rady.

Akwa przyjdzie w przyszłym tygodniu.
Chciał bym zasypać i zalać tak aby sprawdzić parametry wody.

Mało informacji jak na ten czas, ale na razie to etap planowania. Gdy będzie wiadomo jakie ryby, będziemy dyskutować dalej.

Pozdrawiam Damian
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:38
Lokalizacja: Sławno
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: hirek » 31 maja 2020, 08:18

Trochę małe akwarium jak na Neonki. Moim zdaniem to 80cm długości to min bo to rybki lawicowe ;p Sam mam w 80x40x40 20szt. Neonow simulans i to jest max co moze byc ;P
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: dwojak23 » 31 maja 2020, 09:06

Miałem takie akwarium z tęczankami werneri co prawda były małe. 15szt pływało bez problemu. Do tego ekipa sprzątająca np. krewetki, otoski, kiryski habrosusy lub pigmejki. Ważne abyś nie zrobił zupy rybnej i nie wpuszczał na raz wszystkich docelowych ryb.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: rapala44 » 31 maja 2020, 09:54

Nie chcę robić zupy. Nie jestem napalony, aby od razu zalać wodą i wpuszczać rybki. Wiem, że trzeba poczekać by akwarium dojrzało. I taki jest zamiar. Lecz aby zasypać podłożem muszę być pewien obsady. Wtedy będę ukierunkowany na dalsze działania. Neonki strasznie mi się podobają. Dlatego pytam o nie. Jak to zrobić by czuły się tam w miarę dobrze.

Chciał bym konkretnej odpowiedzi czy w ogóle da się i ewentualnie ile sztuk. Mógł bym dorzucić parę otoskow.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:38
Lokalizacja: Sławno
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: hirek » 31 maja 2020, 10:06

A czy chcesz mocno zarosniete akwarium? Jakie oświetlenie planujesz? Czy chcesz podłoże aktywne dla roslin czy zwykly żwirek?
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: rapala44 » 31 maja 2020, 10:30

Rośliny obojętnie... Może być dużo lub skąpo.
Chcę zacząć przygodę z akwarystyką mimo iż mam 3 dyszki na karku. Nigdy nie jest za późno. Jak byłem mały ojciec trzymał akwa 210l mieszane. Coś we mnie zaszczepił widocznie. Teraz mam swój dom i chciał bym mieć u siebie.
Zgodzę się nawet na piach do piaskownicy i kilka kamieni. Z czasem na pewno zacznę eksperymentować.

Światło hmmm.. tutaj właśnie liczyłem na Waszą profesjonalną pomoc. T5 może.. Pokrywę będę robił sam.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:38
Lokalizacja: Sławno
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: Bieta » 31 maja 2020, 11:24

Moim zdaniem, jak na akwa 54 litrowe 15 sztuk neonów może być. Trochę to mało, ale w ostateczności mogłoby być. Tylko dałabym tutaj neon inessa, nie neon czerwony. Neon inessa jest odrobinę mniejszy i mniej kłopotliwy co do warunków. Można dać jeszcze kilka otosków, albo ze dwa zbrojniki małe, jak będą rosły, można cały czas zamieniać na młode i będzie spoko.
Obecnie ja też mam odpalone 54 litrowe akwarium. Trzymam tutaj z 6 - 7 zbrojników (część L144, a część to albino) i parę pielęgniczki Ramirezy. Do tego filtr Aquael Fan2 i co jakiś czas sprawdzam poziom NO2. Wszystko funkcjonuje ok.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: rapala44 » 03 cze 2020, 20:21

Czyli powiedzmy 15 Neonow Innesa i para otosów. To moja obsada.
Teraz tak... Jakie podłoże? Może rośliny? Jeżeli tak to jakie i ile byście proponowali.
Oświetlenie dla Neonow raczej umiarkowane prawda?
Wolę belkę Led. Tylko jaką?

Grzałka to nie problem.

Filtr... kubeł czy kaskada?

Będę wdzięczny za każdą sugestię
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2020, 07:38
Lokalizacja: Sławno
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: Bieta » 03 cze 2020, 21:41

Otosków dałabym więcej, z sześć.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Start akwarium 54l dla początkującego

autor: hirek » 04 cze 2020, 05:31

Jak umiarkowane oświetlenie to raczej malo wymagające roślinki a co za tym idzie wystarczy zwirek z kulkami gliniano-torfowymia. Nie ma sensu inwestowac w podłoże aktywne dla roslin ;) jak masz miejsce obok akwarium to według mnie kaskada wystarczy :)
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'