Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 26 mar 2020, 11:17

A wracajac jeszcze do pytania obsady to zrezygnowal bym z zbrojnika niebieskiego a chcial bym zostawic te mieczyki hellera czy ryby zgadza sie z cala reszta czy moga sie podryzac z innymi?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: tomek62 » 26 mar 2020, 11:31

Kiedyś, bardzo dawno temu, to spuszczało się wodę,płukało i gotowało żwirek, filtr czyściło pod bieżącą wodą. Wlewało świeży kranowit. Wsadzało rośliny wpuszczało ryby. Czy były straty? Raczej nie, jakoś to chulało. Więc myślę, że 5 tygodni to przesada.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: miewan » 26 mar 2020, 11:35

Kiedyś, takie obsady były standardem ( pewnie w wielu zbiornikach i obecnie), ale w związku z wymianą myśli i upodobań biotopowych ewulowało to w kierunku zbiorników pseudobiotopowych, gdzie staramy się je dobierać wg. miejsca ich naturalnego występowania.
Tu mieczyk się z tym kłóci, tyle że to od każdego zależy co wpuści do swojego zbiornika.
Jeżeli nie zamierzasz zbijać twardości ani ph wody, a w ryby będziesz zaopatrywać się w "zwykłych" sklepach nie rzucając się na ryby WF, to nie ma to znaczenia, prócz ewentualnego zniesmaczenia purystów zbiorników naturalnych, bo większość z ryb dostępnych w handlu i tak trzymana jest na dostępnym kranowicie i tylko drastyczne jego skoki mogą przyprawić je o wieczny "ból głowy".
Kolejną kwestią są zapędy prokreacji podopiecznych, ale to już inna kwestia.
Nie polecałem trzymania skalarów w tak małej liczbie bo jednak to pielęgnice o nieco "trudniejszym" charakterze niż np. kąsacze.
Dodatkowo mieczyk jako tzw. "rybi królik rozrodczy" będzie "produkował" liczne potomstwo na które skalar jako drapieżnik będzie chętnie polował, a jak już odkryje że może skosztować innej ryby prędzej czy później przerzuci się na neona ( swój naturalny pokarm), o czym wspominałem wyżej.
Ale jak zawsze decyzja należy do Ciebie , bo trzeba też pamiętać że każda ryba jest inna i o ile los małych mieczyków jest raczej przesądzony ( tu chyba tylko kirysy mogą mieć je w dupa ), to pozostałe łącznie z rodzicami oszczędzać ich nie będą.
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 26 mar 2020, 11:52

Yhm rozumiem a jaka rybe byscie jeszcze tutaj dorzucili ktora by sie zgodzila z cala reszta ?Fajnie by bylo jakby tez byla ryba dosc barwna zalezy mi na wygladzie ale rozwaze kazda opcje ;]
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: Bieta » 26 mar 2020, 12:01

thaz pisze:
Bieta pisze:ze wpuszczeniem ryb przeczekaj co najmniej 5 tygodni.


Kto czekał 5 tygodni z wpuszczeniem ryb ręka w górę :tancowac :yahoo
Serio, uważam że można to zrobić wcześniej.


Jeśli chodzi o odpalenie nowego szkła dla paletek i skalarów z ziemiojadami , tzn słoik 576 litrów numer 1 i słoik 576 litrów nr2, to rzeczywiście tyle czekałam, a nawet więcej, bo prawie 6 tygodni. Robiłam to z całą świadomością z uwagi na ryby, które miałam. Jednak z innymi akwariami, oraz stosowną na ówczesny moment wiedzą, bywało znacznie różnie.

p.s ocena posta Thaza jst przypadkowa, ale nie umiem tego już cofnąć.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: thaz » 26 mar 2020, 13:27

Nom, jak się ma ryby za mioliony to faktycznie może bezpieczniej jest poczekac :-)
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: jurkin » 26 mar 2020, 13:35

thaz pisze:Nom, jak się ma ryby za mioliony to faktycznie może bezpieczniej jest poczekac :-)

A to prawda, żebym chciał mieć co ma Bieta to też bym czekał te 5-6 tygodni, i zaopatrzył się we wszystkie możliwe testy.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: Awokado » 26 mar 2020, 14:02

Dorzucę swoje trzy grosze ;)

Zgadzam się z Bietą. Przy odpalaniu swoich szkieł "na świeżo" zawsze czekam aż zbiornik dojrzenie. Nie ważne czy wpuszczę tam ryby za miliony czy szaraki, ryba to ryba jedna i druga chce żyć. Nie trzeba byc akwarystycznym geniuszem żeby wiedzieć, że po prawidłowym starcie akwarium skok NO2 następuję w okolicach 2-3 tygodnia i może to być śmiertelne dla ryb. Nawet jeśli ryby to wytrzymają to co z tego? Sami sobie nie robimy takiej checy, więc uważam że warto zaczekać. Swoją drogą, planując akwarium typowo towarzyskie (tak jak w tym wypadku) taki 4-5 tygodniowy okres w oczekiwaniu na dojrzewanie akwarium to super czas na wybór obsady na chłodno. Zanim zdążysz kupić pierwszą piękną rybkę którą zobaczysz w sklepie, pomyślisz czy na pewno ta i jakie towarzystwo będzie dla niej najlepsze.

W temacie aranżacji zbiornika. Tak jak pisał Miewan, jeżeli nie planujesz wielkich kamieni to daruj sobie podkładkę pod podłoże. Jeżeli nie jesteś pewien czy ich użyjesz czy nie to połóż wycięty na wymiar kawałek plexi pod podłoże i z głowy.

W temacie obsady. 240L akwarium nie jest kolosem, ale z powodzeniem możesz tam hodować ciekawe gatunki ryb. Z doświadczenia wiem, że trzymanie kilku gatunków pielęgniczek na dnie o takich wymiarach źle się kończy o ile nie zagracimy konkretnie akwarium i nie zadbamy o kryjówki. Na Twoim miejscu spróbowałbym na początek z tą pielęgniczką Ramireza + stado neonów (lub innych kąsaczy). Trudno teraz o dobrego, zdrowego mieczyka (chyba, że masz sprawdzonego hodowcę) i mam wrażenie, że łatwiej utrzymać w dobrej kondycji neony i ramirezę. Na Twoim miejscu kupiłbym samca i 2-3 samiczki. Kiedy dobierze się para, pozostałe samiczki sprzedaż/oddasz do sklepu. 15-20 neonów to zbyt mało, celuj przynajmniej w 50, żeby to miało ręce i nogi. Zbrojniki, fakt trochę brudzą, ale jeśli wpuścisz 2-3 sztuki nie powinno to stanowić problemu dla filtracji. Proponuję w tym miejscu Ancistrusy bo zwyczajnie są najbardziej wytrzymałe, a w dodatku w sklepie znajdziesz je w różnych odmianach kolorystycznych. Otosy? Szalenie pożyteczne, ale z ich wpuszczeniem poczekaj jeszcze trochę bo to bardzo delikatna ryba. Idąc w stronę ryb z Ameryki Południowej masz olbrzymi wybór gatunków ryb, nie musisz od razu zapełniać całego akwarium. Wpuść coś na początek i myśl dalej ;)
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: thaz » 26 mar 2020, 15:07

Awokado książkowo :-) Może to i dobra szkoła, choć stawiam że nie praktykowana przez 80% akwarystów.

No ja nigdy nie czekałem więcej niż 2 tygodnie (stary z bakteriami,
lub choć częścią starej wody - tak się składa że zwykle mam skąd wziąć) :D
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: miewan » 26 mar 2020, 15:13

To dokładnie tak samo jak ja.
Max. 2-3 godziny
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'