Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jackVGa » 21 mar 2020, 20:22

Witam

Po 7 letniej przerwie od pracy akwarium postanowiłem ponownie przywrócić je do życia. Akwarium przestało istnieć ze względu na problem ze świetlówkami w pokrywie które nagminnie się przepalały i nie mogłem sobie poradzić z tym problemem. Wcześniej korzystałem z 3 świetlówek (aqua glo, sun glo, power glo) ze względu na problematyczność tego rozwiązania chciałbym zamienić to rozwiązanie na jakieś ledowe które będzie miało dostateczne spektrum światła. Myślałem może o pozbyciu się pokrywy i zastąpieniu jej belką ledową jednak potrzebuje pomocy w jej doborze.
Potrzebuje również pomocy w podłożu do akwarium (wcześniej używałem piachu wulkanicznego z aktywnym węglem i aqua substrate II ale widziałem różne opinie o podłożach więc zastanawiam się czy jest sens) i wkładzie do filtra ( wcześniej używałem jakiś dodatków firmy seahem, filtr mam eheim 2224). Wymiary mojego akwarium to 160x40x40
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: thaz » 21 mar 2020, 20:25

Co do belek - obudowy są moim zdaniem praktyczniejsze:
mniejsze parowanie, nic nie wyskoczy etc. Spokojnie możesz wywalić "bebechy"
i zastąpić wszystko ledami. Aquael ma belki w formacie świetlówek - u mnie dają radę.

Ale podstawowe pytanie brzmi co to ma być w zasadzie - czy celujesz w jakiś biotop?
Bo aktywne podłoże o którym piszesz (aqua substrate) sugerują roślinniaka.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jackVGa » 21 mar 2020, 20:51

Myślę głównie o roślinne a z tą obudową to ona wizualnie bardzo skraca wysokość zbiornika, myślałem o zastosowaniu belki i położeniu na górę jakiejś perforowanej pleksi.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jackVGa » 22 mar 2020, 15:49

Dobra obejrzałem trochę tych belek i jednak zostanę przy tej pokrywie, potrzebuje tylko pomocy przy dobraniu odpowiedniego zestawu tych tub. Czytałem gdzieś, że wymagane jest ok 30lm/litr żeby wszystko ładnie rosło, jednak wydaje mi się, że barwa światła też ma znaczenie i są potrzebne różne kolory. Czy te tuby z ledami są gotowe do odpalenia po wyjęciu z pudełka? Pamiętam, że do tych świetlówek musiałem kombinować jakieś stateczniki co ostatecznie się przepaliło.
Odnośnie podłoża to się zastanawiam czy kupić ten Aqua Substrate II+ i żwir wulkaniczny jak wtedy czy zastosować jakieś inne sprawdzone przez forumowiczy rozwiązanie?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: thaz » 22 mar 2020, 16:20

Czekaj, wróć - cholera, chyba tymi gotowymi belkami nie dasz rady
bo musi być tam min. 0.7W/l (świetlówki) czyli ponad 100W - chociaż, zbiornik jest
niski, więc pewnie ~80W świetlówek powinno dać radę? A jak to się przelicza na LEDy
to nie mam zielonego pojęcia.

Ale... gotowe belki Aqualea, które do Ciebie wejdą to LED 16W -> to min. 5 szt,
co jest bez sensu, bo koszt 1szt to coś pod 200pln - więc szukałbym innego rozwiązania.

Do niedawna "chodziło" u mnie światło LED 2x16W oraz 2x24W i było za mało
(zbiornik 200l, czyli 100x40x50h) - chyba z racji na wysokość, bo trawnik "szedł"
tak sobie. Ale podobny zestaw powinien dać u Ciebie radę.

jackVGa pisze:Odnośnie podłoża to się zastanawiam czy kupić ten Aqua Substrate II+ i żwir wulkaniczny jak wtedy czy zastosować jakieś inne sprawdzone przez forumowiczy rozwiązanie?


U mnie szło wszystko na piachu/żwirze, więc uważam że zaoszczędziłem :)
Na pewno fajniej się to wszystko ukorzenia na substracie ale... myślę że podłoże
to pierwszy krok do oszczędności.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jackVGa » 22 mar 2020, 16:35

thaz pisze:Czekaj, wróć - cholera, chyba tymi gotowymi belkami nie dasz rady
bo musi być tam min. 0.7W/l (świetlówki) czyli ponad 100W - chociaż, zbiornik jest
niski, więc pewnie ~80W świetlówek powinno dać radę? A jak to się przelicza na LEDy
to nie mam zielonego pojęcia.

Ale... gotowe belki Aqualea, które do Ciebie wejdą to LED 16W -> to min. 5 szt,
co jest bez sensu, bo koszt 1szt to coś pod 200pln - więc szukałbym innego rozwiązania.


A to nie jest właśnie tak, że świetlówki przelicza sie na W/l a te ledowe na lumeny/l czy coś w tym stylu? Wydaje mi się, że moc leda jest właśnie mniejsza przy oddawaniu większej ilości światła z czego wynika ich oszczędność.
Wcześniej miałem świetlówki 3x 30W i wszystko ładnie rosło.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: dwojak23 » 22 mar 2020, 16:46

jackVGa pisze: Czy te tuby z ledami są gotowe do odpalenia po wyjęciu z pudełka? Pamiętam, że do tych świetlówek musiałem kombinować jakieś stateczniki co ostatecznie się przepaliło.
Odnośnie podłoża to się zastanawiam czy kupić ten Aqua Substrate II+ i żwir wulkaniczny jak wtedy czy zastosować jakieś inne sprawdzone przez forumowiczy rozwiązanie?


Co do oświetlenia można zastosować np. 2x80w T5 są zestawy na allegro od razu do montażu. Twoje oświetlenie musiało być źle podłączone że spaliło się. Miałem takie w akwarium 160l 3x39w i wszystko fajnie rosło. Co do podłoża to można dać sam żwir z podsypką czy to ziemię plus glina lub jakieś markowe...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jurkin » 22 mar 2020, 17:33

Na ten zbiornik dał bym 2 x 16w aquel Led tubę plant, są gotowe do podłączenia, nic nie trzeba przerabiać czy dorabiać, światła będzie wystarczająco żeby rośliny ładnie rosły. Najtaniej te tuby w Białymstoku dostaniesz w Auchan na produkcyjnej, za 18w płaciłem 180zł. Pszy roślinnym na oświetleniu nie oszczędzaj, bo to później się zemści.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jackVGa » 22 mar 2020, 21:09

2x plant 1x sunny?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2020, 20:20
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Restart akwarium 160l [dobór brakującego sprzętu]

autor: jurkin » 23 mar 2020, 07:49

Myślę że będzie ok, też zależy co chcesz osiągnąć, u mnie w 450l świeci 2x plant, i jak dla mnie jest wystarczająco,
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'