co na start akwarium 160l ????

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

co na start akwarium 160l ????

autor: PatelsonSenior » 16 lis 2018, 00:26

Witajcie kolegowie drodzy :D

Poradźcie mi proszę co mam kupić i w jakich ilościach jeśli chodzi o start zbiornika 160l bo powoli dorabiam się funduszy na start (mało jem... mało pije...i... rzadko karmię żonę :P )

konkretnie:

w akwarium planuje trawniczek i ewentualnie jakieś niskie roślinki max 3 gatunki ale też bez rozmachu głównie będzie Henio.
i teraz nie wiem jakie podłoże i w jakich ilościach to kłaść bo do ziemi ogrodowej mam mieszane uczucia bo słyszałem że to spoko ale nigdy nie wiadomo co w niej siedzi.

widziałem już mnóstwo filmików na temat podłoża tylko może ktoś z was (a raczej na 100%) ma zbiornik tej objętości i wie ile czego zużył żeby mi nie zostało po 10 kg każdego produktu :facepalm2

przy okazji zapytam ile kg kamienia potrzebuje żeby ułożyć tak ok 2/3 zbiornika żeby to kulturalnie wyglądało (czy to Łupek Drzewiasty czy Dragon Stone) bo ceny są dość wysokie jak za takie bajery a w Nowym Sączu nie mam możliwości iść i wybrać na miejscu

mniej więcej zanim się będę chwalił na You Tubie co zmajstrowałem to opiszę jaki jest plan :D :

Po lewej stronie skały typu łupek drzewiasty lub Dragon Stone a po prawej drzewko coś a'la Bonsai (np. Drift Wood + mech)

z niecierpliwością oczekuje porad :D !!!! allah
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: Leszek.G » 21 lis 2018, 06:25

Co prawda nie mam zbiornika 160l ani podobnego, ale mnie się wydaje, że ilość kamienia zależy od tego jaką wymyśliłeś aranżację. Skoro to nie jest duży zbiornik i więc i ilość kamienia powinna być ograniczona do kilku sztuk (5-6)- tak myślę.
Co do ilości podłoża to zależy jak grubą warstwę chcesz zrobić - ja np. na 200l akwarium używałem ok 30kg naturalnego piasku rzecznego i dla mnie było ok - może komuś za grubo albo za cienko.
Żwir zawsze można dokupić w zoologiku po kilogramie a kamieni jak zostanie 2-3 szt to też nic nie stanie się bo przy układaniu aranżacji nie wiadomo co się wymyśli, i zawsze lepiej mieć zapas.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: dwojak23 » 21 lis 2018, 10:46

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalku ... odloza.php

Tutaj dodaje kalkulator którym obluczysz ile podłoża potrzebujesz do swego zbiornika. Co do roślin to mały Heniek lubi dużo światła i żyznego podłoża więc nie sądzę że da radę na zwykłym żwirze. To jest moje zdanie. Na początek dużo roślin szybko rosnących, jest ich wiele. Sam mam ziemię pod żwirem i różnie z nią bywalo ale to tylko przez moją nieuwagę. Ogólnie polecam najlepiej z co2 z butli. Możesz rozważyć sam żwir + kulki gliniano-torfowe lub opcja najdroższa aktywne podłoże. Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: tai » 21 lis 2018, 16:15

hmmm....woda, dużo wody....potrzeba ;)
  • 2

Rebeliant
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2016, 09:28
Lokalizacja: earth
Reputacja: 30
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: Leszek.G » 21 lis 2018, 20:46

Ten kalkulator to taki trochę z nieba wzięty delikatnie mówiąc. Co ma wysokość akwarium do grubości podłoża? Nic.
Grubość podłoża zależy od roślin jakie chcemy mieć a nie od wysokości akwarium -Krynia rzemieniolistna czy Aponogeton, czy też Kryptokoryna karbowana (gdzie zaleca się ok 10cm żyznego podłoża) potrzebują znacznie grubszej warstwy żyznego podłoża niż Heniek czy Ponikło.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: Seban » 21 lis 2018, 21:56

W tym kalkulatorze nie musisz wpisywać wysokości akwarium. Przelicza bez tego.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: jurkin » 22 lis 2018, 07:57

Mnorzymy, długość akwarium X głębokość akwarium X grubość podłoża jakie chcemy = ilość podłoża w litrach :facepalm2
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: dwojak23 » 22 lis 2018, 11:27

Leszek.G pisze:Ten kalkulator to taki trochę z nieba wzięty delikatnie mówiąc. Co ma wysokość akwarium do grubości podłoża? Nic.
Grubość podłoża zależy od roślin jakie chcemy mieć a nie od wysokości akwarium -Krynia rzemieniolistna czy Aponogeton, czy też Kryptokoryna karbowana (gdzie zaleca się ok 10cm żyznego podłoża) potrzebują znacznie grubszej warstwy żyznego podłoża niż Heniek czy Ponikło.


Lepszy taki kalkulator niż żeby kolega dam dochodził jak to wyliczyć...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: PatelsonSenior » 22 lis 2018, 16:29

tai pisze:hmmm....woda, dużo wody....potrzeba ;)



mistrzostwo świata!! hahaha myślę że tak ze 160 litrów powinno wystarczyć hehehe
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: co na start akwarium 160l ????

autor: Natalia.t » 22 lis 2018, 17:12

dwojak23 pisze:Lepszy taki kalkulator niż żeby kolega dam dochodził jak to wyliczyć...

Taka skomplikowana arytmetyka? ;)

jurkin pisze:Mnorzymy, długość akwarium X głębokość akwarium X grubość podłoża jakie chcemy = ilość podłoża w litrach :facepalm2

Tak, a jeśli trzeba w kilogramach (na allegro często jest tylko w kg), to 1litr żwiru waży około 1,6kg. U mnie wyszło akurat tyle, ile chciałam.
A co do kamieni to nie wiem jak to policzyć, ale niektóre sklepy internetowe oferują pomoc w doborze korzeni i kamieni, więc może dałoby się jakoś drogą mailową przez zdjęcia ustalić jak i ile tego potrzeba.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 11
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'