Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 21 sie 2018, 22:07

Dodałem tych bakterii (tylko wody podmienić zapomniałem z ekcytacji jak @miewan kazał) wg instrukcji na opakowaniu (10ml na 60l wody, dałem więc 40ml). Kilka godzin później zrobiłem testy (kropelkowe JBL) i nie wiem czy to normalne ale są one takie same jakie wykonałem przedwczoraj, czyli:
PH - 7,6
NO2 - 0.05
NO3 - 1-5 (coś pomiędzy tym, bo kolorek nie wskazywał jednoznacznej wartości)
NH4 - <0.05
GH - 9
KH - 4

Znaczy to tyle że akwarium poradziło sobie z tymi bakteriami co oznaczało by że jest serio dojrzałe czy po prostu testy za wcześnie wykonałem? ;P
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: jurkin » 21 sie 2018, 22:38

Kilka godzin? :facepalm2 Daj mu kilka dni, tygodni, cierpliwości :)
  • 2

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 22 sie 2018, 02:39

O ile wcześniej ociągałem się kilka msc tak teraz nie mogę się doczekać:P
Jeszcze pytanka mam:
1. Jak to jest z DOLEWANIEM wody do akwa ? Gdy ta trochę wyparuje woda z deszczownicy zaczyna mi plumkać. Wodę którą wlewam do akwarium przy podmianie przepuszczam przez filtr z węglem - mogę więc trzymać sobie wiadro wody przez niego przepuszczonej i dolewać jak zobaczę że w akwarium trochę jej wyparowało?
2. Co ile, a właściwie czy w ogóle wymieniać wodę i w jakiej ilości teraz? (ostatni raz robiłem to 10dnia tego miesiąca).
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: adams2121 » 22 sie 2018, 05:39

Wodę podmieniamy 1/2 razy na tydzień do 30/40% objętości akwarium. W zależności od ilości ryb.

Całej wody nie wymieniamy nigdy .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: miewan » 22 sie 2018, 07:05

muchol pisze:mogę więc trzymać sobie wiadro wody przez niego przepuszczonej i dolewać jak zobaczę że w akwarium trochę jej wyparowało?

zdecydowanie tak
muchol pisze:czy w ogóle wymieniać wodę i w jakiej ilości teraz?

Ja robię to raz na tydzień/dwa ( w zależności od nastroju własnego i poczucia obowiązkowości - zdarzały mi się tylko i wyłącznie dolewki nawet przez m-c) i to w ilości nie większej niż 10% (woda z kranu),
bo
adams2121 pisze:W zależności od ilości ryb
to determinuje tą czynność + wydajna lub mniej filtracja i sposób karmienia np. przy samych mrożonkach z drobną zawartością trzeba to robić częściej (samo akwa Ci to wskaże )
i
adams2121 pisze:Całej wody nie wymieniamy nigdy

kiedy akwa funkcjonowało bez chorób lub innych plag
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: Awokado » 22 sie 2018, 08:13

muchol pisze:PH - 7,6
NO2 - 0.05
NO3 - 1-5 (coś pomiędzy tym, bo kolorek nie wskazywał jednoznacznej wartości)
NH4 - <0.05
GH - 9
KH - 4


Jak dla mnie są to parametry dojrzałego zbiornika. NO2 - 0,05 wydaje mi się, że to błąd odczytu i tak naprawdę jest tam równe 0. Skoro tak i skoro pojawiło się NO3 to wszystko jest ok. Wpuszczałbym pierwsze ryby, chociaż zdecydowanie nie robiłbym tego na raz. Lepiej kilka sztuk i ponownie robisz testy, obserwujesz wzrost NO3 i decydujesz czy można coś jeszcze dołożyć czy nie, będziesz pewien jak działa Twoja filtracja.

Co do podmian, ja zwykle podmieniam raz w tygodniu, ostatnio jednak po wykonaniu testów po tygodniu NO3 miałem na poziomie 5-10ppm więc darowałem sobie podmiankę i będę robił co dwa tygodnie. Zresztą, tak po prawdzie przy obecnych temperaturach miałem otwarty zbiornik bo woda się grzała, wiec zamiast podmian wychodziły mi dolewki raz w tygodniu ze względu na wspomniane przez Ciebie parowanie wody.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 29 sie 2018, 02:11

Minął tydzień od wlania bakterii. Zrobiłem w tym czasie 3 razy testy. Nie zmieniło się nic prócz amoniaku (NH4) który wynosi już nawet mniej niż to <0,05 i KH którre wynosi teraz stopień więcej czyli 5. Reszta bez zmian czyli jak wyżej
muchol pisze:PH - 7,6
NO2 - 0.05
NO3 - 1-5 (coś pomiędzy tym, bo kolorek nie wskazywał jednoznacznej wartości)
GH - 9


NO2 mierzyłem od początku msc odkąd mam testy i ciągle jest 0.05. Nie jest to błąd odczytu :( Czytałem też hipotezy że testy na NO2 od JBLa przekłamują ten wynik trochę i tam gdzie jest 0 pokazuje 0.05. Dałbym link do tematu, ale jest to inne forum więc nie wiem czy mogę.
Co do podmian to chodziło mi bardziej jak często teraz i czy w ogóle podmieniać jak wlałem te bakterie:)
Mam dalej cierpliwie czekać? Po tygodniu parametry wody nie zmieniły się prawie w ogóle a więc czy może się to jeszcze zmienić?
Podam jeszcze wyniki wody z kranu której testy wykonałem 19stego tego msc bo w sumie tego jeszcze nie zrobiłem a może się to przydać:
PH - 7,4-7,6
NO2 - 0,05
NO3 - <0,05
NH4 - poniżej <0,05
KH - 10
GH - 14
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: Awokado » 29 sie 2018, 08:12

Przypomnij ile dni filtr pracuje bez przerwy? Nadal uważam, że te NO2 na poziomie 0,05 to pic. Wpuść coś do tego zbiornika, kup 3-4 gupiki potrzymaj tydzień i wszystko się wyjaśni.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 29 sie 2018, 14:16

Za chwilę będzie miesiąc jak chodzi non-stop. 4 maluteńkie gupiki ogarną temat? Bo to nawet gówienek za dużo nie narobi :D
Kk to jadę do zoologicznego po gupiki, przy okazji zobaczę może będą mieli testy na NO2 od zooleka (w co wątpię:P).
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 29 sie 2018, 18:10

Kupiłem tylko 3 gupiki bo trochę drogie były (5zeta) ale za to wyrośnięte są. Widziałem nawet jakieś pyszczaki po 16 zyla, jednak na niektórych widziałem postrzępione płetwy.. Dostałem też ostatni w sklepie kropelkowy test na NO2 od zooleka z zakresu 0-1,5mg/l którego opakowanie wyglądało jakby sporo przeszło:P ! Zrobiłem teraz z jego pomocą test i NO2 wynosi 0! (Albo nawet mniej bo kolorek w próbówce jest jeszcze mniej intensywny niż na skali :facepalm1 ). W moim przypadku potwierdza się więc teza że testy NO2 od JBLa po pewnym czasie podają błędny wynik (choć u mnie od razu po otworzeniu odczynnika i użycia go testy pokazywały 0,05..). Zaraz wypuszczam gupiki z woreczka już do akwarium jak wyrówna się temp. I będę robił wyniki standardowo co 3 dni zobaczymy co będzie się działo z wodą z 3 mini rybkami w akwa.

Btw. dzięki każdemu za dotychczasową pomoc!;)

Jeszcze pozwolę sobie edytować i dopowiedzieć że jak podmieniałem wodę i czyściłem szyby to zauważyłem na jednym kamieniu brązowe kropeczki (pewnie okrzemki), a na kolejnych dwóch taki zielony meszek jakby (który bardzo łatwo schodził) jednak nie usuwałem go całego. Zresztą i tak są tego malutkie ilości. No i do tego dochodzą te białe kropeczki na szybach o których wspominałem wcześniej.
  • 0

Ostatnio zmieniony 30 sie 2018, 02:07 przez muchol, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'