Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 17 sie 2018, 03:24

Mam pytania dotyczące akwarium i jego dalszego funkcjonowania.

Akwarium zalałem już w marcu (tutaj nadmienię że nie dodawałem żadnych bakterii ani nic). Świeciłem wtedy 4h świetlówką Juwel HiLite Colour T5 45W. Filtr działał wtedy tylko w dzień z racji na swój hałas. Na początku na tafli wody pojawiła się tak jakby biała skorupka, która po pewnym czasie jak pochodził trochę filtr opadła i została przez niego wciągnięta.

2 miesiące później podmieniona została woda w ilości 70%, do filtra (Unimax 500) zostały dodane wkłady (kermazyt+lawa+ceramika), a czas świecenia został wydłużony do 5 godzin.

Kolejne 2 miesiące później zwiększyłem czas świecenia do godzin 6.

Od początku tego miesiąca filtr chodzi non stop, a świetlówka 8h dziennie. Wykonałem wczoraj testy wody i wyglądają one:

pH 8,2

NO3 - 5

NO2 - 0,05

NH4 - <0,05

Jeśli chodzi o badania wody w moim mieście to na dzień 23 marca tego roku to jej pH wynosiło 7,6 twardość 283 jon amonu <0,06 ogolna liczba mikroorganizmów w 1ml w temp 22* wynosiła 21[14-32] przewodność elektryczna 569. Reszta wynosiła 0 lub była na poziomie "akceptowalnym".

Wszystko się tak przeciągało z racji na to że filtr nie działał tak jak sobie o tym marzyłem, trzeba było go wysyłać na gwarancję kombinować z nim żeby go wyciszyć i zdemotywowało mnie to trochę:P

10.08.2018:
Zrobiłem podmianę 30-40% i do akwarium włożyłem 3 malutkie anubiasy petite i 1 nana, do tego jakieś pistie w bardzo małej ilości. Do wody wsypałem trochę płatków do jedzenia dla rybek zeby zobaczyc czy wplynie to na parametry wody.
Zrobiłem tez testy przed podmianą i kilka godzin po niej. Wyglądało one tak:
PH - 8,2 NH4 - <0,05 NO2 - 0.05 NO3 - 1
kilka godzin po podmiance wyniki wyglądały tak samo.

Testy wykonałem też 13stego i 18stego, wyglądały one identycznie jak te z 10 sierpnia. Aczkolwiek prócz testów ktore robiłem wcześniej wykonałem te na KH które wynosiło 6 i GH - 10.

Da się jakoś określić czy akwarium już dojrzało, mimo wykonania testów po 5msc od zalania zbiornika? (to nie żart:P - tak tylko nadmienię bo może dlatego na innym forum nie chcą mi pomóc).

W akwarium ogólnie będą pyszczaki więc Ph 8.2 będzie dla nich ok.
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: Misiak » 17 sie 2018, 07:19

Pięć miesięcy wytrzymałeś bez ryb? :D

Na moje oko to akwarium dawno już dojrzało. Podejrzewam też, że nie jest małe?
  • 1

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: miewan » 17 sie 2018, 08:05

Fakt, że w akwarium mieliła się sama woda i dobre parametry nie musi oznaczać, że cykl się domkną a jedynie że woda się dobrze odstała ;)
Z postu wynika, że organika pojawiła się tam dopiero tydzień temu w postaci chwastów i wsypano nieco pożywki (płatki) dla zrobienia syfku dla bakterii. Nie mamy tu słowa o starterach, ślimakach, padniętych roślinkach, moczu, rybkach kamikadze do brudzenia.
Z drugiej strony sądząc po planowanej obsadzie i zastosowanej filtracji (zapewne nad) baniak to pewnie 240 lub 375 litrów, który będzie domem dla haremu pyszczaków, a te zapewne nie będą z pokolenia WF lub F1, ja bym zarybiał i dopiero wtedy po obserwacjach wyciągał wnioski i dostosowywał ewentualne reakcje.
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 17 sie 2018, 14:43

Misiak pisze:Pięć miesięcy wytrzymałeś bez ryb? :D

Na moje oko to akwarium dawno już dojrzało. Podejrzewam też, że nie jest małe?


Mam jeszcze kraba tęczowego z krewetkami :P
Akwarium w sumie małe biorąc pod uwagę niektóre zbiorniki bo 240l :P

miewan pisze:Fakt, że w akwarium mieliła się sama woda i dobre parametry nie musi oznaczać, że cykl się domkną a jedynie że woda się dobrze odstała ;)

Otóż to. Czytałem też że jeśli wyłączamy filtr na więcej niż 30 minut to bakterie zaczynają obumierać z powodu braku tlenu. Ja go tak wyłączałem co noc z racji na jego głośną pracę. A jak był wysłany na gwarancję to nie chodził w ogolę.
miewan pisze:Z postu wynika, że organika pojawiła się tam dopiero tydzień temu w postaci chwastów i wsypano nieco pożywki (płatki) dla zrobienia syfku dla bakterii. Nie mamy tu słowa o starterach, ślimakach, padniętych roślinkach, moczu, rybkach kamikadze do brudzenia.

Dokładnie. Dopiero tydzień temu były jedynie płatki jedzenia wsypane jakieś i roślinki z których część (pistia) ubumarła, a wcześniej tylko wkłady do filtra włożone. Ale mimo tego wyniki testów są wciąż takie same przed jak i po tym procederze. Jeśli akwarium by nie dojrzało to chyba inaczej by to wyglądało, testy pokazywały by inne wartości, racja? Zrobię jeszcze testy za dnia, bo dotychczas robiłem je w nocy co zdaniem niektórych może zakłamywać wyniki.
miewan pisze:Z drugiej strony sądząc po planowanej obsadzie i zastosowanej filtracji (zapewne nad) baniak to pewnie 240 lub 375 litrów, który będzie domem dla haremu pyszczaków, a te zapewne nie będą z pokolenia WF lub F1, ja bym zarybiał i dopiero wtedy po obserwacjach wyciągał wnioski i dostosowywał ewentualne reakcje.

Tak, akwarium ma 240litrów. Oprócz tego filtra w akwarium jest jeszcze cyrkulator który został mi polecony aby "zaganiał" nieczystości do filtra. Planowana obsada to harem: Yellow, Hara, Maingano. Racja rybki nie będą pochodziły z połowu(?) tylko od tego hodowcy http://www.tan-mal.pl/. Boje się właśnie trochę zarybiać, bo kwota jaką wydam na te rybki nie będzie pewnie mała.
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: Misiak » 17 sie 2018, 15:08

Ty ten filtr nadal wyłączasz na noc czy już od jakiegoś czasu nie?
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 17 sie 2018, 15:30

Misiak pisze:Ty ten filtr nadal wyłączasz na noc czy już od jakiegoś czasu nie?

Od początku tego miesiąca filtr chodzi non stop. W końcu ogarnąłem sposób żeby go wyciszyć do takiego stopnia że mogę sobie spokojnie zasnąć mając akwarium 4m od łóżka:P
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: Misiak » 17 sie 2018, 16:03

No to tak naprawdę akwarium dobrze wystartowało na początku miesiąca. Daj tam jakieś bakterie albo stara wodę i nie czekaj nie wiadomo ile.

Co do hałasów to znam ten ból.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 17 sie 2018, 16:44

Oki dodam bakterie startowe ActiBactol od aquaela. Wymieniać przed tym starą wodę czy nic nie ruszać? Dawkowanie na tym napisane, że należy powtórzyć po dwóch tygodniach, stosować się do tego czy wystarczy jak raz wleję?
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: miewan » 17 sie 2018, 17:39

Podmień 10%, wlewaj i znowu wlewaj - nie przedawkujesz.
Państwo Wisz handlują z reguły WF ewentualnie F1 dla tego tak drogo, yellowki i maingano z powodzeniem kupisz nawet w sklepie zoo lub olx, tyle że pokoleniowo to może być daleko od wzorca, ale wytrzymałościowo nawet do świeżaka.
240 na 3 haremy ? może być problem
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start akwarium, cykl azotowy - czy to już po?..

autor: muchol » 17 sie 2018, 19:19

Ok to podmienię z 25litrów i będę wlewał te bakterie. Zrobię testy na początku a potem co 3 dni i będę dawał znać jakie wyszły ;)
U mnie w mieście mam jeden dosyć ubogi sklep zoologiczny więc za rybkami i tak bym musiał gdzieś jechać, więc wolę kupić u "państwa Wisz) całą obsadę już :). Taką obsadę mi polecili na innym forum, ale mogę zrezygnować w ostateczności z yellowków i dać harem saulosi + hara. Wiadomo chodziło o to żeby było kolorowo, ale już lepiej aby było mniej kolorowo a rybki się lepiej czuły.. :]
  • 0

Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 sie 2018, 03:08
Lokalizacja: Lubuskie
Reputacja: 3
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
cron
Reputation System ©'