Akwarium otwarte vs zamknięte

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: suzuno » 12 sty 2017, 09:40

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad "otwarciem" akwarium i chciałabym poznać wasze zdanie. Myślę, że każda osoba zakładając nowe akwarium zadała sobie to pytanie i mam nadzieję, że ta dyskusja pomoże ostatecznie podjąć tą dobrą decyzję.

Prosiłabym tylko by nie pisać otwarte/zamknięte a uargumentować swoją wypowiedź.
  • 0

Pozdrawiamy Hubert i Monika :)
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 13 sie 2016, 13:55
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 64
GG: 13906071

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: alek » 12 sty 2017, 10:13

Podstawowe pytanie. Jaki to ma być litraż?
Przerabiałem akwarium 240L w pełni odkryte i byłem zadowolony. Są plusy i minusy jak zawsze. Odkryte akwarium ma swój urok,ale to kwestia gustu. Nawilża powietrze to na pewno. Niestety trzeba się liczyć że stratami ryb. Mój kolcobrzuch zwany przez Miewana helikopterem postanowił sobie polatać. Wk..... byłem niesamowicie. Przy rybach typowo przypowierzchniowych nie ma wogóle tematu. Inna sprawa to litraż. Do 500L robilbym odkryte. Powyżej trzeba już się zastanowić. Akwarium około 1000L w upalne dni to odparowanie wody rzędu 15L dziennie. Przy słabej wentylacji i kiepskim ustytuowaniu to proszeni się o grzyba w pomieszczeniu. Ja jestem zwolennikiem odkrytych zbiorników. Podobają mnie się i tyle.
  • 3

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: Misiak » 12 sty 2017, 10:17

Wszystko zależy od ryb, jakie pływają w zbiorniku.

Otwarte akwaria są dla mnie ładniejsze pod warunkiem, że są bez wzmocnień.
Zwykłe pokrywy firmowe są brzydkie, a te ładniejsze beznadziejnie drogie.
Zimą jest lipa przy otwartych zbiornikach, chyba że ktoś lubi 26 stopni w domu. Ja lubię 20 i jak otwieram pokrywy to zaraz mam wodę na oknach itd. Za to latem jest fajnie.

Miałem całkiem odkryte akwa przez rok i było spoko, tylko trzeba ciągle przecierać szyby z kamienia, dolewać wody i zbierać zaschnięte ryby z podłogi ;)
  • 2

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: miewan » 12 sty 2017, 10:47

mam teoretycznie pootwierane baniaki, wg. warunków na dziś
130X60x30 (brak przykrycia), ale poziom wody ok 20 cm -> w związku z tym brak skoczków, ale....grzałka chodzi non stop, ubytek ok 1 cm dziennie,
180X30x30 (poziom wody 27cm) -> szyby nakrywowe ze szparami więc niestety skoczki, grzałka hula, ubytek ok 0,5 cm dziennie,
nie mam zamiaru robić pokryw ani koron
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: adams2121 » 12 sty 2017, 11:06

Jako zagorzały zwolennik otwartych zbiorników napiszę -
3 paletki mi wyskoczyly przez 2 lata
Mieczykow może tyle samo przy krótszym okresie .
bocje wspaniałe , losochate , striata - które wyskoczyly , lądowały w szkle spowrotem - 1 uschla , ale przeszła ze 6-7 m do kuchni a tam nie sprawdzałem ;)
zbrojnik żaden
molinazje - nie skakaly
gupiki - nie skakaly .
krewetki - owszem i to sporo
ślimaki ampularie - po całym domu .

Jeśli zapewni się spokój i brak nieprzewidzianych " straszakow" dla zwierząt - nie powinny opuszczać zbiornika .

Jednak ryzyko zawsze jest .

Adam wymienił najważniejszy czynnik - grzyby, grzybnie i porosty w przypadku niewłaściwej wentylacji w pomieszczeniu , albo jej braku .
+ ubytek wody jaki może się pojawić w zimie jak i w lato .

Minusem największym pokrywy jest - grzyb który rośnie i szkodzi rybom - co mało kto zaklada/ zauważa / bierze pod uwagę .

Grzyby szkodzą i ludziom i zwierzętom .
w zasadzie grzyb pojawi się albo na ścianach albo pod pokrywa i taki wybór właściwie masz .

Przy odpowiednim podejściu - grzyb nie pojawi się nigdy - mój przykład - za to 2 razy dziennie wietrzymy mieszkanie .
Zdrowo i zwierzę powietrze ;)
  • 2

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: suzuno » 12 sty 2017, 11:13

Na kilku innych stronach wyczytałam, że minusem otwartych akwariów jest światło, które razi po oczach. Czy zgadzacie się z tym?
  • 0

Pozdrawiamy Hubert i Monika :)
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 13 sie 2016, 13:55
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 64
GG: 13906071

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: Awokado » 12 sty 2017, 11:17

Weź tez pod uwagę to o czym wspomniał Misiak, czyli estetyka zbiornika. Jeżeli woda w akwarium będzie w miarę miękka i o niskim poziomie PH nie powinno być problemu z kamieniem na szybach. W innym wypadku trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu, bo jak zaschnie to zapomnij ;P W przypadku pokrywy już Ci to nie grozi, bo nawet jak nie myjesz to nie widzisz :) Druga sprawa jak pisał alek, pozostaje kwestia obsady, jedne ryby są bardziej "skoczne" inne mniej. Świetnie wygląda odkryty zbiornik w sklepie 26 stopni z neonami, które prawdopodobnie nie będą mocno skakać. Co innego większy zbiornik z dużymi gatunkami pielęgnic! Dajmy na to spory Red Oscar :D Ha! Taka ryba na podłodze to już nie żarty, a ile wody przy okazji wychlapie ;P
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: Misiak » 12 sty 2017, 11:27

suzuno pisze:Na kilku innych stronach wyczytałam, że minusem otwartych akwariów jest światło, które razi po oczach. Czy zgadzacie się z tym?


Wszystko zależy od rodzaju światła i stopnia jego zakrycia :)
U mnie w Lce są wiszące lampy i dzięki soczewkom na diodach nic nie świeci po oczach nawet z bliska.
  • 2

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: adams2121 » 12 sty 2017, 11:52

Leje kranowke bezpośrednio z kranu wężem - kamienia brak - 3 rok się zaczął .

Biorąc pod uwagę estetykę - bez korony i zabudowy ona jest .
Ale o gustach się nie dyskutuje
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Akwarium otwarte vs zamknięte

autor: ManiaPI » 12 sty 2017, 20:13

a ja jestem zwolennikiem pokryw, powody już zostały w sumie wymienione,
-wyskakiwanie ryb, były straty a to boli.
-Parowanie, latem ubytki tygodniowe 20-25 litrów!! (inna sprawa że ostatnio mam zbiorniki raczej spore gabarytowo)
to te główne.
-akwa ze wzmocnieniami odkryte nie powalają,
-jednak w pokrywie łatwiej upchać oświetlenie.(moja opinia, wiem że są wypas belki)
-nie lubię jak mi się różne syfolągi topią w wodzie latem( od kurzu, przez muchy , ćmy po jakieś żuczki, większość idzie na szamę dla ryb, ale i tak mnie to wkurza .
-zawsze można coś na akwarium postawić x)
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'