rozterki Windusa

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Re: rozterki Windusa

autor: Windus » 18 sie 2014, 13:24

Witam,

Anomis Erosa pielęgniczki kakadu już dłuższy czas chodzą mi po głowie.
miewan korzeni mi nie brakuje także chyba zrobię jak obaj doradziliście i dam sporo korzeni.
Samo akwarium wygląda tak:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Zapomniałem otworzyć szafkę ale z tyłu są otwory do przeciągnięcia węży od filtra zewnętrznego, na blacie z też są otwory bo blat jest trochę dłuższy niż podstawa akwarium, można swobodnie poprowadzić przewody "za plecami" zbiornika.. Niestety pokrywa składa się z jednego elementu i trzeba ją całą podnosić żeby cokolwiek zrobić wewnątrz. Jak już pisałem zamontowałem dwie świetlówki 18W 6500K. Mam jeszcze do niego fototapetę ale ją odkleiłem.

Szefuncio zakupił oto taki piękny filtr:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Posiada trzy koszyczki, węże i pełen osprzęt taki jak deszczownia itp.
Mam także trochę żwirku:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

W środkowym wiaderku mój żwirek, ceramika, kulki gliniane, matrix i wata.
W prawym żwirek szefa, jakiś mały korzeń, wkład węglowy i czarna gąbka którą chce (szef) włożyć do filtra.
Po lewej kamienie, kokosy itp. mam tego jeszcze dużo :)
Ale zastanawiam się czy nie użyć piasku kwarcowego, który miałem zastosować przy hodowli Pundamilii:
viewtopic.php?f=65&t=1927&start=20

W sumie mam wszystko: akwarium, filtr, grzałkę, oświetlenie i zacznę niedługo działać.
Tylko nie za dużo bo jestem w pracy i by było :klotnia:
Jeśli nie zanudziłem swoim postem to jeszcze mam pytanie co z pokazanych wkładów do filtra najlepiej zastosować i w jakiej kolejności?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: rozterki Windusa

autor: miewan » 19 sie 2014, 13:20

Windus pisze: to jeszcze mam pytanie co z pokazanych wkładów do filtra najlepiej zastosować i w jakiej kolejności?


Nie wiem jaki jest kierunek wody w tym chińczyku (generalnie chwalony filtr), ale wydaje mi się że sprzedawano go z mediami.
Jeżeli jednak masz do dyspozycji tylko to co na zdjęciach to układasz je od rzadkich do gęstszych, czyli najpierw wyłapujące duże potem średnie a na końcu małe farfocle :dziadek: ( to mechaniczna). W środku ewentualne złoża biologiczne i chemiczne.
Wata i węgiel to krótkotrwałe, ale "szybkoklarujące" wkłady, chociaż w niektórych krajach węgiel jest traktowany jako wkład na dłuuugi czas (ostatni koszyk dla ruchu wody).
Wcześniej ceramika i matrix, a jako pierwsza gąbka (choć tą lepiej pacnąć na prefiltr).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: rozterki Windusa

autor: Seban » 19 sie 2014, 22:54

Pierwszy kubełek jaki miałem to HW303. Podłączony był do 112l brutto. Wszystko ok. Robił swoje. Po około 2,5 roku pracy był problem z przyciskiem pompki. Nie wracał na swoje miejsce. Obecnie śmiga u kolegi i jest z niego zadowolony.
Moja mama ma HW302 podłączony do szkiełka z żółwiem czerwonolicym. Mieli ładnie, jednak trzeba go czyścić raz na 3 miesiące (chodzi bez prefiltra). W każdym koszyku jest fizelina, poza tym w dolnym gąbka, a w środkowym i górnym ceramika.

Dla mnie jedyną istotną wadą HW jest zużycie prądu.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: rozterki Windusa

autor: Windus » 28 sie 2014, 07:22

Witam,

Akwarium ma żwirek, korzenie i kamienie. Dziś może szefu zaleje je wodą bo ja jadę w trasę. Filtr jest nowy a żwir wyparzony. Niektórzy polecają żeby myć stary filtr w nowym akwarium, ja takiej opcji nie mam. Myślę, nad zainwestowaniem w bakterie co myślicie o Seachem Stability?
A może coś innego?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: rozterki Windusa

autor: miewan » 28 sie 2014, 07:39

To dobry wybór,
ja jednak poszedłbym w firmę od efektywnych mikroorganizmów i za podobną cenę nabył :
Microbe-lift Nite-Out II ( i nie dla tego, że akurat wystawiłem na sprzedaż :czil: ) - po prostu płyn jest zawiesiną żywych bakterii Nitrosomonas Nitrospira ( z datą przydatności !), wydajnych kolonizatorów filtra i podłoża działając w tlenie i beztlenie , szybciutko zbijając poziom amoniaku i azotynów, więc masz szansę zapobiec przywarom świeżynek ( podatność na zakwit i atak "szybkich" glonów).
Skoro już Seachem można wpakować do filtra de*nitrade tyle, że dla beztlenów przepływ nie mógłby być większy niż 200 l/h bo powyżej lepiej sprawdzi się matrix ( ale ten masz ), a i tak powinieneś wykonać "szczepienie".
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: rozterki Windusa

autor: Windus » 01 wrz 2014, 18:06

Akwarium zalane. Trochę roślin posadziłem, zastanawiam się czym je na początku nawozić. Może coś z potasem w połowie dawki? Ryby przyjdą później.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: rozterki Windusa

autor: adams2121 » 01 wrz 2014, 18:25

NATURALNY nawóz jest najlepszy - nie trujesz ryb, nie martwisz się że coś pójdzie nie tak
moje akwaria są tego dowodem
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: rozterki Windusa

autor: Windus » 02 wrz 2014, 07:28

adams2121 przy poprzednim restarcie akwarium robiłem wg tego schematu:
http://www.holenderskie.pl/?m=4/a/28
I na innym forum czytałem o nawożeniu potasem.
Co do rybek to chyba wpuszczę kakadu 2+1 i zastanawiam się nad neonkami. Co sądzicie? Jaką ilość tych drugich można wpuścić do 120l? No i oczywiście otoski.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: rozterki Windusa

autor: adams2121 » 02 wrz 2014, 17:40

ja nie stosuje żadnego schematu, oświetlenie mam ok 0,3w/l nie dodaje nic a np lotosu liść ma wymiary ok 20*10 cm - po wczorajszej przycince zostało tylko kilka liści, ponad 20 poszło do kosza

dodam że ryby i ich ilość dają tyle nawozu że nic nie trzeba - filozofia akwarium
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: rozterki Windusa

autor: miewan » 02 wrz 2014, 18:27

Masz baniaczek w domu, przy podmiance zachowaj zlewkę i zawieź ją do pracy, poświęcić też jedno z używanych medii filtracyjnych ( najlepiej gąbkę wymieniając ją w domu na nową) i zapakój do pracownianego chińczyka, dla wzmocnienia dodaj nowych kropli, które już dostałeś i obejdzie się bez schematu a zbiornik szybko wystartuje.
co do neonków - każdą na ile nie będzie Ci szkoda kasiory im większe stado tym ciekawiej, otoski nie mniej niż 5
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'