Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

Tutaj porozmawiasz na temat glonów

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: RafalOrzol » 23 sty 2020, 10:04

jurkin pisze:
To wewnętrzny tetry
https://www.google.com/search?client=ms ... o7yNtqysHE nie wiem czy nadaje się do akwarium z rydami.


A do czego by miał być? Jak nie do ryb?

Dajcie jakiś przykład filtra, który mógł bym kupić.
Dzięki.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 01 sty 2020, 23:00
Lokalizacja: Londyn
Reputacja: 0
GG: 70238422

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: miewan » 23 sty 2020, 10:20

RafalOrzol pisze:Dajcie jakiś przykład filtra, który mógł bym kupić.

Równolegle z Twoim tematem idzie drugi z pytaniem o filtr, tam już są sugerowane odpowiedzi.
Czytaj forum, a nie tylko swój temat.
Welony nie nadają się do akwarium 112 litrowego, nawet 1, to że przez lata były trzymane np. w kulach to już nic się na to nie poradzi.
W Twoim przypadku 4 to już armagedon. To wszystkożerne , łapczywe ryby, przy braku pokarmu (nawet w ich mniemaniu) najpierw zajmą się roślinami. Jedyne co się zgadza w opowieści Twojego sprzedawcy to to, że kopią w ziemi (szukają żarcia i robią chroniczny syf).
Nie wiem jaką masz wodę tam gdzie mieszkasz np. czy jest ozonowana czy chlorowana, nie wiem jaki ma odczyn więc trudno coś pisać dalej.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: adams2121 » 23 sty 2020, 10:46

Detergentów żadnych .
Pan w sklepie wciska ci kit . Welony 4 to do 600+ akwarium - ze względu na to że srają lepiej jak waleń. A u ciebie mają szklankę zamiast oceanu.

Druga sprawa - biologia - przy tych rybach i akwarium nigdy nie będzie dobrze. Są źle dobrane.

W każdym zakątku miasta woda ma inne parametry - to że ktoś leje wodę z kranu nie znaczy że ty możesz również.
Po Polsce szukając - na Śląsku mają miękka wodę ( pod dyski) na nizinach maja twarda wodę. Kran kranowi nierówny .

Sklep chce ci sprzedać /wcisnąć - my nie
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: tomek62 » 23 sty 2020, 13:51

Witaj. Trochę namieszałeś, ale nie poddawaj się. Jeśli chcesz uratować to akwarium to:
Kup 3-5 wiaderek 10 litrowych, które będziesz używał tylko do akwarystyki.
Nalej wody i odczekaj dobę. Wywal te cudne muszelki z nad morza. Jest to jedna z przyczyn tego wysypu. Zrób podmianę wody tj. Ściągnij ok 30-40% wody z akwarium i dolej wody z tych wiaderek.
Co tydzień płukaj w ściągniętej wodzie z akwarium gąbki z filtrów.
Napisz jaki masz przepływ na filtrach, jaki deklaruje producent tj. litry na godzinę. Na filtrach napisane jest l/h. Ja w 112 litrach miałem przepływ 500 l/h. Duże przerybienie i woda kryształ.
Sprzedaj, oddaj welony. Tak jak pisali koledzy, za małe akwarium. Po pozbyciu się ryb dosadź rośliny. Na olx jest pełno ofert w dobrej cenie, lub za darmo. Najlepiej, żeby nie były to gatunki bardzo wymagające. Na nie jeszcze przyjdzie czas. I zarybiaj. Nie wiesz jaka obsada? Zapytaj. Nikt cię tu nie okrzyczy, nie wyśmieje. Sklepy zoologiczne, nie są najlepszą skarbnicą wiedzy. Sam widziałem jak pewnej pani sprzedano pyszczaka do 25 litrowego akwarium, kupe roślin i uwaga podłożę aktywne. A wracając do ciebie, to najważniejsze dużo czytać np fora akwarystyczne. Jest tam wysym tematów o zakładaniu akwarii. Jak nie rozumiesz jakiegoś pojęcia to sprawdź na necie albo zapytaj. Powtórzę jeszcze raz. Tu nikt cię nie wyśmieje nie okrzyczy, tylko wytłumaczy lub odeślę cię do odpowiedniego tematu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • 1

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: RafalOrzol » 23 sty 2020, 17:16

Hej. Dzięki za wypowiedzi.
Wyczytałem że filter ma 300L/h
Postaram się oddać gdzieś te welony i uratować akwarium.
Podmienie wode tak jak piszesz, dodam jakieś roślinki i usunę zbędne dekoracje z akwarium.
Co zrobić z roślinami która mam? Są brzydkie i brązowe.
Mam też je wywalic i dac wszystkie nowe?
Nabiore wody i odczekam 24h zanim zrobię wymianę.
Po jakim czasie powinno być zarybianie po podmianie?
Jak byś mógł to podpowiedz jaka obsada będzie fajna(coś różnego).

Najlepiej jak byście.mi doradzili tak jakby od początku.
Jakie rośliny, jakie ryby czy coś jeszcze itd.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 01 sty 2020, 23:00
Lokalizacja: Londyn
Reputacja: 0
GG: 70238422

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: tomek62 » 23 sty 2020, 21:19

Witam. Rośliny, które masz obecnie zostaw. Mimo, że brzydkie i brązowe może odbiją. Co do roślin, to zobacz co masz dostępnego. Poczytaj o wymaganiach tych roślin i wybierz te najmniej wymagające. O ile pamiętam to w pokrywie 112 litrów jest oświetlenie 2x18W, więc szału nie ma.
Po pozbyciu się welonów odmul sobie dno. Rośliny wsadzaj jak akwarium będzie bez ryb. Co do zarybiania to wstrzymaj się do wykrystalizowania się wody.
Ten filtr kaskadowy który masz to faktycznie za mały. Pasowało by dołożyć jakieś 500l/h. Np Aquael turbo 500.
Pamiętaj że nadfiltracja jest zawsze mile widziana. A przepływ deklarowany przez producenta to też nie jest na 100%.
Obsada to kwestia gustu. Poszukaj sam. Poczytaj o wymaganiach interesujących cię gatunków. Pamiętaj by były do siebie maksymalnie zbliżona. I pamiętaj by nie przerybić akwarium. Rób podmiany i pozbądź się ryb. Powodzenia
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: Bieta » 23 sty 2020, 22:51

Podstawowa sprawa, to welony nie do tak małego akwarium. Zdecydowanie, albo je wymień na małe rybki, albo sprzedaj na OLX, albo oddaj w dobre ręce. Im szybciej, tym lepiej. Druga sprawa jak najszybciej kup dobry, wydajniejszy filtr. To sprawa priorytetoWa.Nie dokupuj żadnych ryb. Podmień z połowę wody na kranówkę (nie trzeba jej odstawiać), lej prosto z kranu. Ja leje w takiej temperaturze, jaka wymagaja ryby, jaka jest w akwarium, z niewielkim odchyleniem temp. Ryby bym kupiła dopiero nie wcześniej niż za 5 tygodni, aż ustabilizuje się sytuacja w akwarium.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: William » 23 sty 2020, 23:23

Co do odstawiania wody na 24 h to bym odpuścił i lał prosto z kranu, zważywszy, że londynska kranówka jest tak bardzo zachwalana i zalecana wprost do picia.

Nie znam post code Londynu,ale tu możesz sobie sprawdzić jakość wody.

https://www.thameswater.co.uk/help-and- ... -your-area

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka
  • 0

27L - gupiki Endlera
300L - Misz Masz
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 1139
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:36
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 78
GG: 1665012

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: pawelek2304 » 23 sty 2020, 23:29

Koledzy/koleżanki on nie kupi nic i nie sprzeda na olx, bo mieszka w Londynie. Wrzuć tam jakieś szybkorosnace roślinki typu rogatek/najas/moczarka, wpuszczaj ryby małymi partiami pojedynczo co jakiś czas-jeżeli masz taką możliwość.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 204
Rejestracja: 28 paź 2013, 08:52
Lokalizacja: Białystok/Piasta
Reputacja: 18
GG: 4993916

Re: Ogromne problemy - woda zamulona, brązowy nalot.

autor: adams2121 » 24 sty 2020, 02:08

Masz dobry sklep w Londynie .

viewtopic.php?f=40&t=4802&p=48787&hilit=Londyn#p48787

Raczej obrzeża ale warto
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'