Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Jak poprawnie i w jakim stylu urządzić nasze akwarium? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

autor: Crommag » 21 sie 2014, 13:04

Witam wszystkich serdecznie.

Kilka miesięcy temu, mój 5-letni syn i ja (ja chyba nawet bardziej) zaraziliśmy się bakcylem akwarystyki, opiekując się 25l zupą rybną pod nieobecność znajomych. Postanowiliśmy założyć własny 112, może 120l zbiornik.
Parametry wody w naszym kranie: odczyn pH - 7,6
ogólna twardość - 5,6 (woda miękka)
Przeglądając literaturę i strony internetowe, syn zakochał się w bojowniku syjamskim. Wiem, że to nie jest najszczęśliwszy początek dla zielonych, ale młody się uparł i jest nieprzebłagany. W takim razie bojownik syjamski będzie na 100%. Jak bojownik to decydujemy się na Azję.
Wymarzyłem sobie taką obsadę:

Bojownik Syjamski - i tu pytanie, czy na początek wziąć tylko 1 samca, czy od razu z 2-3 samiczkami?
Do tego najlepiej Razbora galaxy (Danio Margaritatus) - 20-25 szt (nie za dużo?) lub też
w tej samej ilości Razbora borneańska, klinowa, Hengela albo espei (nie wiem który gatunek byłby najlepszy do bojownika?)
I na dno Cierniooczek Khula lub Bocja karłowata w ilości 5-6 szt.
Chętnie dorzuciłbym tam kilka ślimaków (Helenki?) lub krewetek, tylko nie wiem jakich i w jakiej ilości, i czy w ogóle jest szczęśliwe rozwiązanie.

Oczywiście ten skład nie jest ostateczny (oprócz bojownika). Jestem otwarty na wszelkie porady i sugestie.
Jeśli obsada jaką podałem jest w miarę znośna, to proszę o pomoc w urządzeniu zbiornika:
Jakie zastosować podłoże? (jeśli cierniooczek, to chyba lepiej piasek?)
Jakie wybrać rośliny? (najlepiej jakieś niezbyt wymagające na początek)
Jakie zastosować filtry? oświetlenie? jakieś nawozy? torf? jakieś inne dodatki?
Wiem, że jeśli chcę obniżyć pH wody, muszę zastosować korzenie (i tak by były), szyszki olchy i liście dębu, ale czy woda nie zrobi się wtedy herbaciana? Mi to by osobiście nie przeszkadzało, a nawet podobają mi się takie akwaria, ale nie wiem co na to główni lokatorzy baniaka?
Ufff, to chyba na razie wszystkie pytania jakie przyszły mi do głowy.

Z góry wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem i proszę miejcie litość dla zielonych :czytaj:
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2014, 11:54
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

autor: Christo » 21 sie 2014, 14:54

Najlepsze podłoże to moim zdanie gruby piasek granulacja 1-2 mm. Będzie wystarczający dla niewymagających roślin. Łatwo rosną Limnophile, Wywłóczniki (polecam rdzawego), nurzańce ("trawa"), Nadwódki, Ceratopteris. Dwie ostatnie robią ładny gąszcz przyda się jeśli w akwarium miałyby być samice bojownika. Do tego wszystkie te rośliny pochodzą z Azji.

Wszystkie proponowane obsady są ok byle nie zagęszczać za bardzo: bojowniki, jeden gatunek razbory, jeden bocji.

Jako zasadniczą filtrację bio dałbym używanego Eheima classica 2213 - najprostsza, najlepsza, najtańsza filtracja. Do tego ewentualnie jakiś wewnętrzny z otwartą gąbką (nie kompakt).

Kolor wody na pewno nie będzie przeszkadzał rybom. Lekkie zejście z pH wskazane przy pomocy wymienionych tu instrumentów, tylko warto nadzorować ten proces dokładnym testem kropelkowym, aby za bardzo nie przesadzić.

Rośliny które wymieniłem dadzą radę przy standardowym oświetleniu, nawozy i inne dodatki zbędne. Lepiej kupić dobry test na NO3.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

autor: Crommag » 22 sie 2014, 09:47

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno wezmę pod uwagę fachowe porady.

Chciałbym jeszcze zapytać czy tło z mchu zamocowanego na siateczce będzie pasować?
Zastanawia mnie też czy najpierw umieścić w zbiorniku ławicę i ryby denne, a potem bojowniki, czy odwrotnie? A może samiec i samiczki bojownika też wpuszczać osobno? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2014, 11:54
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'