Pytanie ❓

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Pytanie ❓

autor: Anitanidzica » 18 gru 2017, 22:39

Hej ho! Jestem nowa
Mam pytanie. Zaczynam dopiero przygodę z rybami i...
Trochę nie od tej strony co trzeba zaczęłam.
Kupiłam akwarium (60l)
Dziś kupiłam roślinki i ryby
10x neon
5 x skala
1 x glonojad
2 x gupiki
2 x mieczyki
5 x razbora
12x czarna tetra

Teraz pytanie zasadnicze... Czy nie za dużo. A drugie jeśli nie jest za dużo czy mogę dokupić parę neonkow, bądź jakąś inną?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 gru 2017, 22:26
Lokalizacja: Nidzica
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Awokado » 19 gru 2017, 00:06

Niestety, kiedy przeczytasz rano mój post nie będą to dobre informacje. Za dużo o co najmniej 3 gatunki, chociaż znajda się i tacy, którzy stwierdza ze za dużo o 5 :P po kolei:
1. Jak długo pracowało akwarium zanim wpuściłaś pierwsze ryby?
2. Do oddania natychmiast są skalary! Te ryby będą wielkości dłoni, zupełnie sie tu nie nadają, szkoda męczyć ryby w taki sposób. To samo tyczy sie tetry czarnej. Zostaw w zbiorniku neony, razbory, gupiki i glonojada. Od biedy może zostać mieczyk, chociaż on też będzie za duży do takiego zbiornika.
3. Czy obsade akwarium wybierał Ci sprzedawca w sklepie? Jesli tak, lepiej omijaj takie miejsca, wydałaś sporo pieniędzy na ryby i masz rybny bigos.
4. Tak jak wspominałem, zwróć do sklepu część ryb. Poszukaj fachowej literatury i na spokojnie pielęgnuj pozostałe rybki. Podziel się zdjęciami, a podpowiemy Ci co nieco w temacie aranżacji zbiornika. Każdy z nas miał trudne początki, pojawiło sie tu u Ciebie trochę błędów, ale wszystko da się naprawić :)
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: miewan » 19 gru 2017, 00:48

Michał już poeliminował, a :
Anitanidzica pisze: czy mogę dokupić parę neonkow

owszem jak najbardziej, a nawet jeszcze dwie lub trzy -> jak pozbędziesz się jeszcze :
- glonka,
- mieczyków
- pawiaków
a od biedy to zostaw jedynie razbory (jak już i tak masz ).
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Anitanidzica » 19 gru 2017, 08:31

Hmm no tak... Rzeczywiście trochę dużo może się wydawać, z tym, że te rybki wszystkie póki co są takie malutkie ( już przyszłościowo myślałam, by później jak urosna do większego akwarium je dać). ja do akwarium po tygodniu ryby wypuściłam.
Heh piszecie, że za dużo a ja myślałam, by z 10 neonów kupić, parę ślimaków i może jakiegoś osobnika co po dnie będzie śmigać... Masz babo placek, to się przeliczylam :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 gru 2017, 22:26
Lokalizacja: Nidzica
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: miewan » 19 gru 2017, 08:46

Anitanidzica pisze:a ja myślałam, by z 10 neonów kupić, parę ślimaków i może jakiegoś osobnika co po dnie będzie śmigać...

to właściwie możesz zrealizować (tylko już bez razbor ) i raczej bez tego "dolnego" osobnika, tylko pamiętaj żeby neony kupować jednego gatunku, a nie każdego po trochu. Jednogatunkowy baniaczek z dużą liczbą samego neona, uwierz będzie wyglądał dużo lepiej niż rybna zupa, zwłaszcza jak zrobisz delikatną herbatkę i przytłumione światełko.
Spróbuj wymienić zakupione już ryby właśnie na te kąsacze, nie wiem ale myślę że w Nidzicy nie ma dużo sklepów i ryby były kupione w jednym, więc "handlowiec" powinien pójść na układ wymienny.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Anitanidzica » 19 gru 2017, 09:02

A widzisz ja w Szwecji kupowałam ( Nidzica - miasto rodzinne) i tu też patrząc po akwariach ludzie mający takie same jak ja akwarium mają dużo więcej rybek ( bo tak podpowiadają sprzedawcy). Potem postaram się dodać zdjęcia ( wszystkie rybki są miniaturowe - także wygląda, że mimo 47 rybek, wydaje się, że jest ich malutko.
No dobrze muszę poczytać trochę o tych rybach. Hmm nie chcę oddawać rybek ( więc może pomyślę o nowym akwarium)
Ile tak naprawdę powinno przed wypuszczeniem rybek pracować akwarium? Czytałam i jedni piszą tak, drudzy inaczej... Ojoj ciężka sprawa
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 gru 2017, 22:26
Lokalizacja: Nidzica
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Anitanidzica » 19 gru 2017, 09:06

Co do rozbieżności w informacjach. Pani " ekspert " w sklepie kazała karmić raz dziennie. Hmm inni natomiast mówią, by dwa razy dziennie. Też wydaje mi się, że lepiej dwa razy, a mniejsze ilości
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 gru 2017, 22:26
Lokalizacja: Nidzica
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Awokado » 19 gru 2017, 09:16

Odpowiedzi na temat dojrzewanie zbiornika i czasu jaki potrzebuje znajdziesz u nas na forum, np. w moim temacie viewtopic.php?f=55&t=4230&hilit=ma%C5%82a+niecka . W skrócie:

1. Jeśli masz możliwość zabrać komuś ze znajomych wodę+ podłoże z działającego zbiornika to powinno być szybciej dodatkowo można od kogoś wypożyczyć gąbkę z biologią.
2. Jeżeli wystartujesz sama od zera, to cały proces potrwa około miesiąca. Zakładasz zbiornik, sadzisz rośliny, używasz światła itp. co kilka dni podsypujesz odrobinę pokarmu dla ryb aby w procesie przemiany materii lęgnące się bakterie miały pożywkę. Nie zapominaj też o najważniejszym składniku! "Złoty deszcz" uryna w prosty sposób pomoże rozpocząć cykl azotowy w akwarium i nie jest to żart poczytasz o tym w temacie który podesłałem. Po 4 tygodniach robisz testy na NO2 oraz NO3 i wiesz czy możesz wpuścić ryby. NO2 powinno być na poziomie = 0! natomiast NO3 > 0 najczęściel w przedziale 5-15 mg/l.
3. Jeżeli to co napisałem jest niezrozumiałe to najpierw poczytaj a potem pytaj, pomożemy :)
4. Jesteś w dużym błędzie myśląc, że Twoich rybek jest mało i że ich rozmiar na razie nie ma znaczenia. Będzie tak - ryba taka jak skalar skarłowacieje. Dbamy o prawidłowy rozwój niemowląt i dzieci bo pierwsze lata życia rzutują na cały ich rozwój to samo masz z rybami. Jedne skarłowacieją inne zjedzą te pierwsze i będziesz niezadowolona. Rybka taka jak tetra czarna (żałobniczka) będzie wielkości 4-5cm wyobrażasz sobie stado 12 takich ryb w swoim zbiorniku? Albo bardzo szybko myśl o większym, albo część ryb oddaj do sklepu.
5. Moje podpowiedzi płyną prosto z serca! :) :serce
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: adams2121 » 19 gru 2017, 17:10

Trochę już po ptokach.. ;)
Jak wyżej koledzy opisali lecz można się trochę pobawić i części Pozbyć się.
Do autu mieczyk, skalary, zbrojnik, - nie ten rozmiar zbiornika ;)
Warto byłoby też zastanowić się nad żałobniczkami - też trochę mało wody, i rozborą a neonem. I wybrać jeden.
gupiki jako dostarczyciel darmowego pokarmu mógłby zostać.

Błędy popełnia każdy - ważne by wyciągać wnioski ;)
A najlepiej uczyć się na czyichś :cool błędach.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Pytanie ❓

autor: Anitanidzica » 19 gru 2017, 17:43

Faktycznie chyba dokupić muszę większe akwarium i podzielić te ryby na dwa...
A teraz pytanie kolejne co z "domowych" produktów spożywczych mogę dać rybkom??
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 19
Rejestracja: 18 gru 2017, 22:26
Lokalizacja: Nidzica
Reputacja: 3
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'