Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: ataman » 01 gru 2017, 21:47

Mam pytanie jak temacie,
Czytalem na jakims forum ze danio a czasem i brzanki lubia podgryzac pletwy inny gatunkom rybek. Czy dotyczy to wszystkich danio i brzanek ? Macie z tym jakies doswiadczenia. Zastanawiam sie własnie nad wprowadzeniem do akwarium danio zielonego i moze jakiejs brzanki ale mam obawy.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2017, 20:28
Lokalizacja: Lodzia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: Mikołaj1404 » 02 cze 2018, 16:51

U mnie w akwarium 200l miałem sześć danio czerwonych i wszystkie obgryzały sobie płetwy aż zdechły (obecnie nie mam żadnego) jednak płetwy obgryzały tylko swojemu gatunkowi. jeśli chodzi o brzanki widział jak się gryzą w sklepie akwariowym.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 16:42
Lokalizacja: Polska
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: Aneta » 13 cze 2018, 11:28

Podłączę się do tematu. Jednak zadam pytanie z innej strony. Czy moje brzanki i danio mogą unicestwić moją ampularie?
Właśnie dostałam małą ampularie (muszla max 1cm) i boję się że te ryby mi ją zjedzą.
W akwarium mam aktualnie 2 brzanki i 3 danio (było po 5 każdego z nich, nie atakowały się nigdy tylko co najwyżej czasami zaczepiały).
W akwa poza tym mam 2 skalary, 5 neonów i glonojada.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2018, 11:21
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: Awokado » 13 cze 2018, 11:38

Śpieszę z wyjaśnieniem opartym na własnych obserwacjach:
1. Oba gatunki mogą obgryzać płetwy innym rybom, lub sobie nawzajem. Taka ich natura. Najczęściej dzieję się tak gdy:
a) ryb typu danio/brzanka mamy mało (5-6 sztuk) są to ryby stadne i trzeba powiedzieć sobie jasno, że najlepiej trzymać je w większej grupie w odpowiednio duży zbiorniku. Z doświadczenia wiem, że małe stado liczące np 15 sztuk jest dużo łagodniejsze od kilku sztuk w zbiorniku.
b) chcąc hodować wspomniane gatunki nie powinniśmy łączyć ich z rybami o wydłużonych/welonowych płetwach bo naturalnie będą one atakowane i podgryzane
2. Nie martw się o ampularię, nie sądzę aby któraś z ryb mogła się do niej dobrać :)
3. Apel, nie hodujcie brzanek czy danio w ilości 2-5 sztuk to nie ma sensu ani wyglądu. Należy zdecydować się na większą ilość tychże, a jeżeli dysponujemy zbyt małym zbiornikiem, lepiej rozejrzeć się za innymi gatunkami np. wspominanym często i pasującym do mniejszych zbiorników bystrzyk Amanda :)
  • 4

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: barttsw » 13 cze 2018, 11:48

Zależy jakie to brzanki ale ogólnie kolega wyżej już mniej więcej wyjaśnił gdzie leży problem :) jest jeszcze jedna kwestia Danio to ryby strumieniowe a co za tym idzie są to ryby wód chłodnych połączenie z brzankami źle się odbije na ich zdrowiu
dodatkowo połączenie brzanek i skalarów to jest najgorszy pomysł z możliwych nie mówiąc już o wymaganiach ryb z wód miękich i kwaśnych z rybami wód twardych i zasadowych
łatwiej będzie dostosować obsadę do istniejących warunków
jaki w ogóle jest baniak?
  • 3

Obrazek
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 09 cze 2018, 12:01
Lokalizacja: małopolska
Reputacja: 12
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: adams2121 » 13 cze 2018, 12:30

Ampularie naocznie widziałem w trakcie eksmisji - da się i ryby potrafią ;) , kwestia chęci.

Ryby stadne - 20 sztuk to minimum .

Kolega Barttsw zwrócił na najważniejszy szczegół - warunki życia ryb.
Kompletnie do siebie nie pasują.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Czy danio i brzanki obgryzaja ołetwy

autor: Awokado » 13 cze 2018, 12:58

adams2121 pisze:Ampularie naocznie widziałem w trakcie eksmisji - da się i ryby potrafią , kwestia chęci.


Tego jeszcze nie widziałem ;P
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'