Gupiki i inne :)

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Gupiki i inne :)

autor: Tym_mon » 25 paź 2017, 15:31

Witam,
Syn marzył o akwarium, a my (rodzice) jesteśmy zieloni w tych kwestiach, więc od razu piszę, żeby nie dziwiły nawet banalne pytania..
Założyliśmy akwarium 40 l, odczekaliśmy ponad tydzień (bakterie, roślinki itp) i kupiliśmy ok 15 sztuk gupików (większą samice i samca, resztą malutkie). I teraz pytania:
1. Czym najlepiej karmić te rybki, w jakiej ilości oraz częstotliwości?
2. Jakie rybki (bądź inne stworzonka) moglibyśmy dokupić (tak, żeby każde było zadowolone)? Czy np. możemy wpuścić jednego samca bojownika (słyszałam, że jak bojownik jest jeden, to nie jest agresywny...może ktoś ma doświadczenie w tych przypadkach)?
3. Czy można wrzucić ze 2 większe muszle (słyszałam, że mogą utwardzać wodę)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)
Mama początkującego akwarysty ;)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2017, 07:52
Lokalizacja: Ząbki
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: miewan » 25 paź 2017, 16:19

Dobrze, że to 40 a nie np. 25 litrów.
Nie wiem jak małe są te pozostałe pawiaczki, ale rosną one szybko. Jeżeli to dorosła samica to i ona swoje szybko dołoży i za moment baniaczek będzie przerybiony. Pawiaczko też nie są dobrą opcją dla dziecka z uwagi na kanibalizm, też ich wykarmienie jest proste - jedzą wszystko. Ja żarcie dawałbym raz dziennie, ale większość osób skarmia dwa jak nie trzy razy.
Bojek może być zarówno agresorem jak i ofiarą wzajemnego podgryzania zwłaszcza jak samczyki macie weloniaste, może polować na młodziutki narybek gupika.
Muszle zwłaszcza morskie oddają wapń, ale i tak nie będą tu pasować lepiej jakieś kawałki drzewa lub np. kokos.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: Awokado » 25 paź 2017, 17:29

Za każdym razem zastanawia mnie ta długość okresu odczekania przed wpuszczeniem ryb? Skąd mieliście informacje ze trzeba odczekać tydzień?

W ostatnich dniach na forum pojawił sie temat apropo startu zbiornika o pojemności 50l, sugeruje tam zajrzeć, na pewno treści postów Wam pomogą :) Nie ryzykowałbym łączenia bojownika i gupików w takim litrażu, w większym owszem.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: Misiak » 25 paź 2017, 18:58

  • 1

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Gupiki i inne :)

autor: Tym_mon » 25 paź 2017, 20:23

Awokado pisze:Za każdym razem zastanawia mnie ta długość okresu odczekania przed wpuszczeniem ryb? Skąd mieliście informacje ze trzeba odczekać tydzień?

W ostatnich dniach na forum pojawił sie temat apropo startu zbiornika o pojemności 50l, sugeruje tam zajrzeć, na pewno treści postów Wam pomogą :) Nie ryzykowałbym łączenia bojownika i gupików w takim litrażu, w większym owszem.

...a jakie jest Pana zdanie na ten temat- za krótko czy za długo? :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2017, 07:52
Lokalizacja: Ząbki
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: Seban » 25 paź 2017, 20:35

Bez pożywki i bakterii, akwarium dojrzewa od około 4 do 15 tygodni. Czasem nawet dłużej. Zależy to od wielkości szkła. Pożywka i bakterie skracają ten okres. Ja nie potrafię ocenić o ile. Osobiście, nawet po użyciu "przyśpieszaczy" nie wpuściłbym docelowej obsady po tygodniu. Po drugie obsadę wpuszczałbym stopniowo.
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Gupiki i inne :)

autor: Awokado » 25 paź 2017, 21:40

Uważam jak kolega wyżej :) Zwykle po około 4-5 tygodniach zbiornik nadaje się do wpuszczania ryb o ile monitorujemy proces dojrzewania zbiornika. Ponowie więc pytanie, skąd mieliście informacje ile czasu akwarium ma dojrzewać bez ryb? Zawsze ciekawi mnie jakie jest źródło: sprzedawca w sklepie, literatura, internet?
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: Bieta » 25 paź 2017, 21:57

Ja odpalałam na nowo swoje zbiorniki bardzo szybko niektóre, ale z musu. Bardzo duże ryby, wiele sztuk, między innymi bocje wspaniałe po 18 cm ze 20 sztuk trzymałam w 50 litrach w wiadrze z full napowietrzaniem. Rozszcelniło się akwarium, a nowa 450 miała juz dawno przyjechać, ciągle były opóźnienia. Wystartowałam natychmiast z bakteriami, ale takiego stresu nie życzę nikomu. Badzo długo nie mogłam później ustabilizować zbiornika, paramatry toksyczne NO2 były w górnej granicy. Rano wstawałam i sprawdzałam, czy ryby żyją. Trwało to na prawdę bardzo długo. Ale jak napisałam zmusiła mnie do tego sytuacja ryb, które siedziały w wiadrze, nawet bez oświetlenia.
Kolejny zbiornik, 600 litrów jak odpalałam, to już powoli, bardzo powoli. Zbiornik chodził na pusto ( z roślinami, kilka glonojadów dałam) tam przez około 30- 40 dni. Po tym czasie dołączyło stado kirysów sterby 50 sztuk. A po 30-40 dniach doszły do obsady młode paletki wielkości około 4-5 cm w ilości 20 sztuk. I takie startowanie akwarum uważam za dobre. W tym czasie cały czas mierzyłam NO2, czasami NO3, pH. Innych testów nie robiłam, a to był mój błąd, ostatnio sprawdziłam NO3 i PO4 i złapałam się za głowę. Były maksymalne, toksyczne stężenia. Powoli jednak ogarnęłąm juz sytuację dzięki pomocy kolegów z forum.
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: Bieta » 25 paź 2017, 22:02

miewan pisze:młodziutki narybek gupika.
Muszle zwłaszcza morskie oddają wapń, ale i tak nie będą tu pasować lepiej jakieś kawałki drzewa lub np. kokos.

Tak jak kolega, tak i ja powiem, że korzeń były tutaj najładniejszą aranżacją. Do tego roślinki uplecione na korzeniu, mech i będzie cacy. Muszli bym tutaj nie dawała, z uwagi, że czynią wodę twardą.
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Gupiki i inne :)

autor: miewan » 26 paź 2017, 07:57

Bieta pisze:Muszli bym tutaj nie dawała, z uwagi, że czynią wodę twardą

Nie demonizujmy tak tych muszli, żeby Mama Tymka ( jeżeli pomyliłem imię to przepraszam ) zarzuciła ich tam wiadro, to może i miałoby to wpływ na odczyn, tyle że muszle morskie tam zwyczajnie nie pasują, i tak nie uda się "zrobić morszczaka" a same konchy dziwnym trafem przyciągają wszelkie farfocle, muł i glony i z czasem szpecą a nie zdobią.
Bieta dziwi mnie Twoje powolne startowanie zbiorników, o ile jeszcze pierwsze to zgoda, natomiast przy kilku odpalonych szkłach reszta powinna odbywać się migiem. Masz przecież w działających szkłach tyle wody, że przy podmiankach które i tak robisz duże, spokojnie wypełniłabyś nowy baniak "starą, dojrzałą" wodą, którą właśnie po tych mitycznych 7 dniach jedynie podmieniłabyś jakiś procent.
I właśnie chyba wpadłem co oznacza te 7 dni - jest to czas, o którym wszędzie piszą jako okres do podmianek wody.
Przedstawiłem wyżej też sposób na szybkie odpalenie zbiornika ( ja zawszę tak robię jeżeli mam do dyspozycji "gotową" (mniej więcej odpowiadającą parametrami) już wodę, m.in "trzeciego" - gdzie ryby już od wewnątrz przyglądały się robieniu aranżu).
Nie wiem czemu ludzie szukają problemów - po prostu wraz z zakupem akwa w sklepie trzebaby poprosić sprzedawcę o "starą" wodę najlepiej z któregoś baniaka wystawowego, be te są z reguły najbardziej zadbane i "zdrowe", nawet 10 i więcej litrów ( w zależności od litrażu nowego akwarium) takiej wody pozwoli na szybkie odpalenie zbiornika.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'