Obsada zbiornika 50l

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 10:58

No dobra, z kirysami i tym nurtem przekonuje mnie, że 50 cm długości to może być trochę mało.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Awokado » 20 paź 2017, 11:02

Gratuluje dobrej decyzji! Mało kto, decyduje się na taki krok po usłyszeniu kiepskich opinii na temat swojego pierwszego akwarium :) Seban daje Ci gotową instrukcję obsługi, wiec niewiele można dopowiedzieć, ale spróbuję. Jeżeli spodobają Ci się krewetki to roponuje wystartować zbiornik i wpuszczanie życia zacząć właśnie od nich. Będą miały szansę się zaaklimatyzować, możesz im w tym pomóc ustawiając w zaroślach kryjówki/domki dla krewetek. Co do kirysów, Panda może być, pomyślałbym jednak nad kirysem Pigmey o którym wspominałem, tylko ze względu na to, że dorasta do mniejszych rozmiarów niż Pigmey. Jeżeli podobają Ci się neony innesa to spoko, ale jako alternatywę możesz rozważyć np. razbora hengela, razbora klinowa, razbora galaxy, zwinnik jarzeniec, bystrzyk amanda. Z roślin polecę też rotalę rotundifolię, podobna roślina pojawia się na zdjęciach które pokazałeś i stąd moja sugestia. Niemniej jednak, Seban bardzo się stara aby Ci pomóc, słuchaj więc tego co ma do powiedzenia i na pewno dobrze na tym wyjdziesz :)
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 12:35

Awokado też podał sporo małych rybek, które można dać zamiast neonów. Odnośnie kirysków, zamiast pand lepsze będą pigmeje. Unikałbym otosków, gdyż są statyczne, przykleją się do szyby lub rośliny i nic więcej. Co prawda, dla mnie ubarwienie ciekawe lecz dla osoby początkującej może być za bardzo szare. A najważniejsze to są trudne w hodowli. Potrzebują kwaśnej wody i są wrażliwe na zmiany parametrów wody. Podobno ludzie trzymają je w zasadowej wodzie lecz nie wierzę, że utrzymują się w niej dłużej niż kilka miesięcy. Na dno może być jeden, tylko jeden mały zbrojnik. Mały, czyli taki, który w akwarium rośnie max do 8-10 cm. Np. L-134. Z tym, że trzeba pamiętać, że wszystkie zbrojniki lubią silny nurt wody.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 20 paź 2017, 13:19

Takiego prowadzenia za rączki potrzebowałem :). Mam w głowie zarys tego jak chce żeby wyglądało moje nowe akwarium, dzięki wam wiem jakie roślinki chce i w weekend biorę się za zakupy A od wtorku ruszam z tematem. Co do rybek też już mam zarys, Avokado dałeś ciekawą alternatywę na pewno to przemyśle ale na to mam jeszcze 3/4 tygodnie, tak przy okazji kupując te kilka/nascie sztuk np. Neonkow czy kirysow ma znaczenie konfiguracja co do płci? Tak czy inaczej Najpierw roślinki no i szukanie chętnego na obecne rybki. W sklepie nie chcą , dałem ogłoszenia i w sumie więcej zrobić nie mogę.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Awokado » 20 paź 2017, 14:17

W ostateczności rybki możesz oddać znajomemu, albo do szkoły/przedszkola lub innego sklepu zoologicznego. Co do płci małych rybek stadnych to nie ma sensu myśleć nad płcią, szczerze mówiąc i tak ich nie rozmnożysz i nie chodzi o Ciebie ani Twój zbiornik, jakoś nigdy nie widziałem żeby ktoś rozmnażał je w swoim akwarium więc szkoda zachodu. Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy, ryby wpuszczaj powoli, wpuśc jeden gatunek (np. kirys) poobserwuj parę dni i dopiero myśl nad drugim wtedy będziesz widział ile miejsca masz jeszcze w zbiorniku. Przemyśl tez temat zasadzenia mchów i wpuszczenia krewetek np. Red Cherry wielu nie chciało, a po paru dniach z nimi w zbiorniku byli zachwyceni jak to fajnie pływa, jak skubie, jak się porusza etc. :D Kirys pigmey nie ruszy Ci krewetek chyba, że bardzo małe zaraz po wylęgu, słyszałem, że neony potrafią zjadać krewetki, ale nie jest to zjawisko masowe. Ostatnia rzecz co do zakupu stadnych rybek, bardzo prosze nie zrób głupstwa w postaci zakupu 3-4 szt z gatunku żeby było "kolorowo" to nie wygląda dobrze, to nijak nie wygląda dupa zdecyduj się na jeden gatunek ryb w toni i kup ich 10-15szt. tak będzie najlepiej. Nie pamiętam czy wcześniej ktoś odniósł się do pomysłu z pielęgniczkami. Z własnego doświadczenia wiem, że P. Ramireza nie nadaje się do takie zbiornika, dla niej akwarium powinno mieć przynajmniej 80-100cm długości. Jeżeli bardzo będziesz chciał coś z pielęgniczek to chyba jalepszym wyborem będzie Apistogramma Borelli z racji na swoje rozmiary i pokojowe usposobienie, ale z taką decyzją poczekaj parę miesięcy, niech zbiornik się "ułoży" a pierwsi mieszkańcy zaaklimatyzują :D

P.S Człowieku, skąd Ty właściwie jesteś? x)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 20 paź 2017, 14:53

Jakieś 130 km od Ciebie jeśli mieszkasz w Białymstoku. Ja Wyszków ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: adams2121 » 20 paź 2017, 20:45

A ja bym zamiast pigmeja i pandy zaproponował kirys habrosus, haustatus kirysy nano ;)
Wróciłem do cywilizacji ;)

Żebyś wcześniej. Pisał skąd jesteś. Dziś ok. 3/4 z rana mijałem Wyszków.
Rogatka i coś na start miałbyś już ;)
  • 2

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Bieta » 20 paź 2017, 21:11

Ja mogę dodać od siebie,że kilka sztuk ślimaków Helenek można dodać do tej obsady. Ślimak jest mały, ciekawie wygląda, a jak przywlecze się inne ślimaczory z roślinami, to je wyżre (moim zdaniem jest pożyteczny w akwarium).
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Awokado » 20 paź 2017, 23:35

Chyba skończy sie na tym, że będziesz musiał odwiedzić Białystok, bo na pewno nie wyjedziesz od nas z pustymi rękami! :)
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 21 paź 2017, 10:04

zakupy zrobione, wystrój i roślinki powinny być u mnie jakoś we wtorek. Zdecydowałem się jednak na piasek kwarcowy, a niech mają w przyszłości lepiej kirysy :P . Od tego sprzedawcy którego polecaliście kupiłem piasek, korzeń i kilka kamyków bo na więcej kasy nie starczyło jak na razie. Trzeba to wygotować wszystko przed włożeniem? Biorąc pod uwagę że to będzie akwarium od nowa robione, to sadzę roślinki i mogę lać wodę z kranu czy też musi odstać, czy może przelać tą co mam (stoi od poniedziałku)????

adams, no szkoda, ale na szczęście roślinki tanie :)
Awokado, byłem jakieś 2-3 tygodnie temu... ale na meczu :)
a co do ślimaków to może może, trzeba przemyśleć. Jeśli już to jeden taki okaz wystarczy?

P.S. znalazłem chętnego na rybki moje także spoko, szkoda tylko że w nocy mieczyk jakimś cudem wyskoczył, nie wiem jak to zrobił bo mam klapę,otwór jest tylko na przewody i musiał jakoś tamtędy się wydostać.
  • 0

Ostatnio zmieniony 21 paź 2017, 10:38 przez wisnia_wwy, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości
Reputation System ©'