Obsada zbiornika 50l

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 19 paź 2017, 18:30

wklejam zdjęcie metki od ledów(czy te informację wystarczą?) i dwa przykładowe akwaria, jako załączniki, mam nadzieję że się to wyświetli ;)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 09:37

Najpierw obsada. Z tych ryb co podałeś (wolisz więcej niż mniej) proponuję kiryski panda w ilości 7-10 szt. oraz neony inessa w ilości 10-15 szt. Dobrze byłoby pozbyć się tych ryb co obecnie masz. Wymienić je, odsprzedać, oddać. Kiryski panda i neony inessa potrzebują podobnych parametrów wody. Nie są bardzo wymagającą. Temperatura, która będzie odpowiednia to jakieś 22-25*C, pH to około 6.5-7.5. Przy takiej obsadzie będzie bardzo dużo rybek, jak na wielkość Twojego akwarium oraz dość kolorowo. Do takiej obsady możesz spróbować dołożyć krewetki neocardina (wiele odmian kolorystycznych, łatwa hodowla) oraz jakiegoś ślimaka ampularię (kilka wariantów kolorystycznych). O ile ampulari nic nie zaszkodzi, o tyle krewetki będą zagrożone. Przede wszystkim małe. Na 100% ryby będą na nie polować i będzie to z powodzeniem. Jednak jeżeli w szkle będzie sporo kryjówek dla krewetek to przynajmniej część powinna się uchować. Praktycznie niemożliwa będzie selekcja barwna krewetek, dlatego po pewnym czasie będą one się "kundliły" co spowoduje ich słabsze wybarwienie lub nawet brak jakiegokolwiek koloru. Ze ślimaków polecam jeszcze helenki. Świderki, zatoczki czy rozdętki darowałbym sobie, gdyż po pewnym czasie będziesz miał plagę, której nie ogarniesz.
Podłoże. Napisałeś biały żwirek. Czy jest możliwość aby wymienić ten biały żwirek na biały piasek? Kiryski w naturze mają drobny piasek. Zdecydowanie lepiej będą się one czuły na piasku. Jeżeli pozostaniesz przy żwirku, to proszę wybierz jak najdrobniejszy i z zaokrąglonymi brzegami. Ostro zakończony żwir, pokaleczy wąsiki i brzuszki kirysków. Jako ozdobę proponuję korzeń. Ponieważ nie chcesz aby woda miała odcień herbaty, to proponuję red moor. Są to korzenie, które najmniej barwią wodę. Kupisz go w sklepie akwarystycznym lub w Internecie. Mogą też być kamienie. Otoczaki lub jakieś skały. Ważne aby jak najmniej oddawały wapnia do wody, czyli nie podnosiły pH wody. Znajdziesz je w parku, lesie czy na łące ewentualnie kupisz w sklepie czy w Internecie. Taki kamień zalany kwasem, octem czy roztworem kwasku cytrynowego nie powinien się pienić czy puszczać bąbelków. Dobry biały piasek kwarcowy polecam od sprzedawcy retne. Warstwa piasku/żwirku około 2-7 cm. Aby posadzić rośliny, minimum 5 cm.
Rośliny.
Rośliny dość łatwe w uprawie, które powinny dać radę u Ciebie to: rogatek, moczarka, kryptokoryny, anubiasy, bucephelandry, microsoria, mchy, gałęzatka kulista (kupuje się kulki, ale można taką kulkę rozpłaszczyć i przywiązać żyłką do kamienia czy korzenia), nurzaniec (rośnie bardzo duży i może mocno zakryć taflę wody), pistia, najas, ludwigia repens czy hygrophila polysperma. Epifity i mchy muszą być przyczepione do kamienia czy korzenia. W epifitach główne kłącze nie może być zasypane podłożem. Część z wymienionych roślin musi mieć bogatsze podłoże niż piasek. Ale to nie problem, zawsze można zastosować doniczkę z ziemią ogrodową. Część roślin musi być wspierana, np. kulkami gliniano - torfowymi, wtykanymi pod korzenie. Część roślin można posadzić lub pozostawić je jako rośliny pływające.
Oświetlenie.
Z metki, którą wstawiłeś wynika, iż są to belki RBG. Mało się znam na takich wynalazkach, ale z tego co się orientuję, to na takich diodach można uzyskać każdą barwę światła. Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu. Jeżeli moje założenie jest słuszne, to można na tych belkach uzyskać odpowiednią barwę dla roślin.
Obsada, którą podałem jest dość duża, dlatego potrzebna będzie wydajna filtracja. Jaki masz filtr? Jakie są wymiary szkła? Jak zdecydujesz się na doniczki to opiszę jak je zrobić. Na pewno rośliny łodygowe będą ich potrzebowały. Przyjemność aranżowania szkła pozostawiam Tobie. Robiąc to pamiętaj aby kiryski miały schronienie pod korzeniami czy roślinami. Jeżeli będziesz chciał dołożyć krewetki to muszą one mieć schronienie przed kiryskami i neonami.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: adams2121 » 20 paź 2017, 10:01

Moim zdaniem kirysy i neony potrzebują 1 m długości. Szkła.
Dlatego nie nadają się do twego szkła. ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 20 paź 2017, 10:02

Ryby. Czy kosztem cZęśći tej obsady przedstawionej przez Ciebie mógłbym zachować tego jednego gupika i np.dokupić mu samice lub kumpla ? ;) jeśli nie to czy była by możliwość kupna parki innego rodzaju z tych co wymieniłem. Chciałbym po prostu mieć coś jeszcze A nie chce ślimaków czy krewetek nie podobają mi się.dla kirysow poszukam zaokrąglonego żwiru. Rośliny. W tej chwili za bardzo nie mam jak podejrzeć tych co podałeś nazwy, ale zależy mi na tym żeby wymagały jak najmniej pracy, nie chce typowo roślinnego akwarium dlatego chce ich nie zbyt dużo, najlepiej takiej które nie potrzebuja gleby czy nawozów, ewentualnie te w doniczkach o których mówisz jednak pewnie to też wymaga sporo pracy. Oświetlenie tak jak piszesz ma zmienne kolory, bodajże 16. Wymiary akwarium to 50x30x30. Czy znasz/znacie może godny polecenia sklep inteligentnego którym mógłbym kupić wszystkie wymienione wyżej rzeczy? Roślinki, żwirek i dekoracje akwarium ? Po skompletowaniu wszystkiego jak długo takie akwarium musi stać i czekać na mieszkańców ?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: adams2121 » 20 paź 2017, 10:14

Od piachu - firma" retne "- alledrogo jak pisał Sebastian
Co do roślin - rogatkiem mam więc mogę jakoś wysłać.
Tyle że za tydzien - nie ma mnie ;)
Rośliny Zosia spod Warszawy. ;) jest hodowla-też allegro
Jeśli chodzi. O gupole - same samce oszczędza ci zachodu z potomstwem.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 10:28

adams2121 pisze:Moim zdaniem kirysy i neony potrzebują 1 m długości. Szkła.
Dlatego nie nadają się do twego szkła. ;)

Gdybyśmy wzięli wycinek metra sześciennego z natury to okazałoby się, że jest tam tylko np. 3 kiryski i 5 neonów. Przy założeniu, że ryby rosną do 4 cm, przy długości 100cm mamy 25 krotność ich długości ciała. Przy takim przeliczniku, dla paletki, która ma załóżmy 15 cm (a nie jest to jej maksymalny rozmiar), musiałbyś mieć szkło o długości 375 cm. A dla mojej auranti długość szkła musiałaby być 875cm. Przy tych założeniach, niewiele osób ma odpowiednie szkła. W naturze ryby muszę mieć przestrzeń do ucieczki przed drapieżnikiem. W akwariach staramy się tak dobierać obsadę, aby ryby nie były narażone na pożarcie przez współmieszkańców. Zdaję sobie sprawę, że czym większe akwarium tym lepiej. Dlatego do 50l nie dajemy 50 neonów a tylko 10.
Zamiast neonów możesz dać gupiki. Najlepiej endlerki. Wszystkie gupiki będą się mnożyły jak króliki. Część z młodych będzie zjadana przez dorosłe, ale część się uchowa. Jeżeli chcesz mieć spokój z roślinami, to musisz odpuścić wszystkie szybkorosnące. Jednak przy tak małym litrażu, dobrze mieć takie rośliny.
Twoje akwarium będzie dojrzewać około 3-4 tygodni. Po tym czasie wpuściłbym ryby. Na pielęgnację i karmienie musisz poświęcić około 10 minut dziennie i około godziny tygodniowo. Wszystko zależy od tego, jak sobie zaplanujesz pracę i jak szybko będziesz pracował i czy będziesz wyciągał wnioski z obserwacji.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 10:29

adams2121 pisze:Jeśli chodzi. O gupole - same samce oszczędza ci zachodu z potomstwem.

To jest bardzo dobra myśl. Samce są bardziej kolorowe i tak jak Tomasz wspomniał, nie będziesz miał szarych maluchów.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 20 paź 2017, 10:39

Czy mógłbyś jeszcze napisać które z wymienionych roślin nie będą potrzebowały gleby i nawozów ? A jednocześnie będą najmniej kłopotliwe ? Rogatek?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 20 paź 2017, 10:43

Mech, gałęzatka, epifity, rogatek jako pływający. Może być ciężko utrzymać go w podłożu. W żwirze/piasku powinny dać radę żabienice i kryptokoryny. Nurzaniec bez problemu, ale będzie rósł długi i trzeba będzie go mocno ciąć.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: adams2121 » 20 paź 2017, 10:56

Sebastian ja nie neguje trzymania ryb w za małych akwariach. Każdy z nas ma za małe szkło do ryb które posiada.
Chodzi o to że ryby te powinny pływać, a w takim szkle one będą się obijać o ściany a nie pływać. Na własnym przykładzie to zauważyłem.
Neon i kirys będą stały w miejscu bądź leżały. Prąd, nurt - to ich żywioł. No i miejsce do śmigania.

Przechodząc do clue - każdy wybiera sobie ryby ;) stwarza im warunki. kilka propozycji jest, i został tylko /aż wybór. Opcji.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'