Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 03 lip 2017, 14:23

Rybka bardzo fajna szczególnie jak powoli pływa między zaroślami. Czytałem, że można je łączyć z świecikiem kongijskim i motylowcami. Połączenie dość ciekawe jak się ma większe akwarium. A brodaczyk to sama parafia jeśli chodzi o zdobywanie pokarmu.
Niestety mam kiepski aparat i ciężko mi zrobić dobre zdjęcie. Jak zwiększę ISO to zaczynają się szumy... jak zwiększę czas to ryby wychodzą nieostro na zdjęciu... nie mogę też wstrzelić się z balansem bieli. Ale na pewno kiedyś uda mi się zrobić dobre zdjęcie. Poprzednio w akwarium miałem neony i pielęgniczki. Teraz jak wypływa ta trójka od razu widać różnicę, mogę napisać, że rybka godna uwagi.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 25 paź 2017, 19:29

Witam po dłuższej przerwie ;)
Buszowce ostropyskie to płochliwe ryby ale po dłuższym czasie przyzwyczajają się do nowego otoczenia. Moim zdaniem bardzo ważne jest aby miały "dach nad głową" w postaci roślin pływających.
Poniżej zdjęcie samca czekającego na karmienie.
buszowiec.jpg
  • 4

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Awokado » 25 paź 2017, 21:41

Na zdjęciu ta ryba wygląda ciekawie, a ja zawsze miałem je za brzydale ;P
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: drago » 26 paź 2017, 04:32

Jak stwierdziłeś że to samiec?
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 180
Rejestracja: 26 lut 2016, 19:09
Lokalizacja: akwarium
Reputacja: 111
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 26 paź 2017, 07:27

Awokado pisze:Na zdjęciu ta ryba wygląda ciekawie, a ja zawsze miałem je za brzydale ;P

Awokado może to takie ujęcie ale większość osób, które widzą tę rybę po raz pierwszy twierdzi, że jest brzydka. Daleko jej do rybek z Twojej niecki. Najważniejsze, że podoba się mi i żonie ;)

drago pisze:Jak stwierdziłeś że to samiec?

O proszę kto się odezwał, miło mi :)
Może nie stwierdziłem ale założyłem, że to samiec. Przeczytałem gdzieś w necie, że samiec ma kolce na pokrywie skrzel. Ryba ze zdjęcia jest największa i ma największe kolce. Niestety informacji jak na lekarstwo o tych rybkach. Może Ty coś napiszesz mi o buszowcach?

Odnośnie samych rybek to na samym początku nie było wesoło - tak przez miesiąc. Karmiłem je krojonymi dendrobenami i jadły je dość niechętnie... Wszelkie pokarmy sztuczne omijały, zdarzyło się, że zjadły kawałek ryby. Najbardziej lubiły ganiać żywego wodzienia. Potem zaczęły się interesować mrożoną ochotką i solowcem. Aktualnie dendrobena nie zdąży opaść do połowy akwarium. Próbki pokarmu dla arowany rozchodzą się jak świeże bułeczki. Mięso ryb jedzą chętnie ale trzeba je drobno kroić i powoli podawać. To co spadnie na dno nie zostaje zjedzone.
Zastanawiam się nad założeniem gupikarium żeby mieć pod ręka pokarm dla buszowców.
Oczywiście wszelkie uwagi mile widziane.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Awokado » 26 paź 2017, 09:31

Windus pisze:Awokado może to takie ujęcie ale większość osób, które widzą tę rybę po raz pierwszy twierdzi, że jest brzydka. Daleko jej do rybek z Twojej niecki. Najważniejsze, że podoba się mi i żonie


Mam wrażenie, że ManiaPI nie zgodziłby się z tym zdaniem :rotfl :rotfl
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: drago » 26 paź 2017, 19:43

Generalnie z tego co piszesz to już wszystkie problemy masz za sobą.

Z tego co widziałem przy odławianiu swoich, a miałem kilka to chyba wszystkie miały wyrostki skrzelowe.

Zaskakujący jest dla mnie, problem z początkowym wykarmieniem, no chyba że to odłów był tak dużych rozmiarów. Z takimi rybami najlepiej wtedy zaczynać od żywca, dobrze zrobiłeś z wodzieniem. Lub mieć już jakieś ryby które są nauczone jeść coś innego. Zazwyczaj te nowe idąc za przykładem tych starych dosyć szybko przekonują się do nowej szamy.

Najlepiej się czują w akwariach nie oświetlonych wcale, lub bardzo delikatnie. Na poprawę samopoczucia i płochliwość, dobrze robią inne większe i spokojne gatunki.

Zastanawia mnie dlaczego ludzie określają je jako brzydkie? W mojej kolekcji to jedne z najpiękniejszych gatunków.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 180
Rejestracja: 26 lut 2016, 19:09
Lokalizacja: akwarium
Reputacja: 111
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 02 lis 2017, 11:07

drago Twoje buszowce przystępowały do tarła? Ile miałeś sztuk? W moim akwarium są 3 sztuki. Największa (ta ze zdjęcia) pływa ze średnią. Często są blisko siebie. Natomiast najmniejsza jest trochę "z boku". Twoje ryby tworzyły pary? Ustalały hierarchię?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Seban » 02 lis 2017, 11:40

drago pisze:no chyba że to odłów był tak dużych rozmiarów.

Nie wiem czy Tomek wie coś więcej o ich pochodzeniu, bo z tego co pamiętam to przygarnął je z wiaderka, bo komuś się znudziły.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Seban » 02 lis 2017, 11:43

Tomek, mogę Ci dać patyczaki jako karmówkę. Mam je od soboty, a moja auranti nie chce ich jeść. Może Twoje buszowce będą zainteresowane. Choć rozmiar patyczaków może być problemem.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'