Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 18 cze 2017, 18:41

Witam,

mogę się stać szczęśliwym posiadaczem trzech sztuk buszowca ostropyskiego. Osobniki są dość wyrośnięte i mają ok. 10 cm długości, może trochę więcej. Mało o nich piszą w necie poza tym, że są to płochliwe drapieżniki. Ktoś hodował te rybki i napisze mi coś więcej? Musiałbym je wpuścić do akwarium w domu (168l) 80x35x60 cm. Takie akwarium wystarczy? Mam w nim spory korzeń pod którym jest bardzo dużo kryjówek. Obecnie zaczynam hodowle roślin pływających i epifitów. Rożdżyca może stworzyć zacienie co bardzo lubię, epifity czyli w moim przypadku głównie mikrozorium ładnie obrastają korzeń. Myślę, że mógłbym im stworzyć ciemne, zarośnięte akwarium z miejscem do pływania. Myślicie, że mogę trzy osobniki wpuścić do takiego zbiornika. Do tego muszę dodać, że te rybki podobają się mojej żonie co zdarza się bardzo rzadko :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Seban » 18 cze 2017, 20:08

Rozmawiając z Tobą o nich myślałem, że masz większą powierzchnię dna, 100x40. Więc chyba jednak trochę małe to szkło. Z drugiej strony lepiej im będzie u Ciebie niż w wiaderku.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 18 cze 2017, 21:29

Wiesz pewnie jakiś głupek kupił sobie małe ładne rybki, które podrosły i zaczęły mu wyjadać resztę obsady. Nikt nie chciał ich od niego kupić to poszedł do sklepu zoologicznego. Pan ze sklepu ma miękkie serce to je wziął i pytał się na mnie czy je przygarnę. Na gorąco rybki bardzo mi się spodobały, myślę może je wziąć to, że zjedzą cześć moich ryb to dla mnie rzecz wiadoma i jestem na to gotów. Nawet sobie aranż wymyśliłem. Na powierzchni wody kożuch z roślin pływających, może mocniejsze światło żeby przebijało się przez tą roślinność. Do tego spory korzeń z kryjówkami i spora przestrzeń do pływania. Taki trochę zarośnięty, ciemny zbiornik. Wieczorem tryb nocny oświetlenia żeby widzieć jak rybki "buszują". Moim zdaniem dość ciekawa opcja. Ale czy nie będzie im za ciasno...

p.s. powierzchnia dna mojego akwarium coraz bardziej mnie irytuje...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Tuptuś » 19 cze 2017, 10:16

Są to drapieżniki poluje z zasadzki jak liścienie. Będziesz widział czy im brakuje miejsca, a świadomy opiekun jest ważniejszy niż większe szkło ;)
  • 3

Akwarysta bez zbiornika
Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 97
Rejestracja: 19 wrz 2016, 02:06
Lokalizacja: Książenice
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 19 cze 2017, 12:50

Dobre, nawet bardzo dobre ;) dzięki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Tuptuś » 21 cze 2017, 02:07

W wawie Kakadu-Janki są buszowce lamparcie takie po 5-7cm
  • 0

Akwarysta bez zbiornika
Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 97
Rejestracja: 19 wrz 2016, 02:06
Lokalizacja: Książenice
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 21 cze 2017, 21:38

Dzięki Tuptuś ale ja mogę przygarnąć już dorosłe sztuki nie chcę kupować młodych. Chociaż może ktoś inny skorzysta z tej informacji :) Dziś byłem w tym zoologicznym i rybki są coraz apatyczne... cały czas nad nimi się zastanawiam. Szkoda, że ludzie kupują a potem myślą....
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 22 cze 2017, 21:05

A może ktoś z forumowiczów chciałby przyjąć te rybki? Zawsze jest możliwość wysyłki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: Windus » 02 lip 2017, 22:15

W piątek stałem się szczęśliwym posiadaczem 3 sztuk buszowca lamparciego. Moje osobniki mają ok. 15 cm, 12 cm i 10 cm. Nie wiem skąd wynika ta różnica w wielkości. Samo przygarnięcie ich sprawiło mi sporo problemów bo musiałem wyłowić większość ryb z akwarium i zmienić aranżację. Nie rozpisując się za wiele mogę stwierdzić, że to bardzo ładne rybki. Nigdy nie przypuszczałem, że będę miał "coś" takiego w akwarium. Fakt są płochliwe ale mam nadzieję, że z czasem się oswoją. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy:
P1300223.JPG
P1300148.JPG
P1300145.JPG

Jako, że w akwarium panuje półmrok ciężko mi zrobić ładne zdjęcie... różdżyca cały czas rośnie także będzie jeszcze ciemniej. Na chwilę obecną rybki zachowują się dość nerwowo. Przywiozłem je w piątek wieczorem od razu schowały się w korzeniach i wypływały rzadko. W sobotę zaczęły wypływać coraz częściej na "obchód" po akwarium po czym chowały się. Dziś było lepiej bo wypływają na dłuższą chwilę ale nie wiem czemu wieczorem zaczęły pływać przy szybie akwarium jakby były niespokojne. A akurat dziś nikt nie przeszkadzał im i był mały ruch w mieszkaniu. Mam nadzieję, że będzie lepiej.
Wszelkie uwagi i wskazówki mile widziane.
  • 3

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Buszowiec ostropyski, lamparci [Ctenopoma acutirostre]

autor: woytek » 03 lip 2017, 06:46

Fajna rybka,pasował by do niej liścień brodaczyk
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'