Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

autor: Seban » 13 sty 2017, 10:29

Na koniec września ubiegłego roku przez przypadek trafiły do mnie dwie, około 12 cm sznurówki. Początkowe zachowanie ryb nie odbiegało od opisów z neta. Ryby kryły się w korzeniach choć Drago na poczatku października wypatrzył jedną pływającą w toni przy pełnym oświetleniu. W listopadzie i na początku grudnia zaniedbałem mocno szkło. Brak podmian nawet przez 3 tygodnie. Głodówki po kilka dni. Od połowy grudnia jestem już w domu. Wróciły systematyczne podmiany. Obecne parametry:
pH 5,8 - 6,0
NO2 0
NO3 5 - 20
Twardości nieznane
Temperatura 27 - 28*C.
W okresie zaniedbania parametry nie były mierzone. Ryby wyglądały dobrze poza motoro (o niej napiszę w innym poście).
Teraz sedno. Wczoraj pierwszy raz zauważyłem, że jeden z węgorków jest zakopany w piasku. Wystawała jedynie glowa i końcówka ogona. Ryba nie wyglądała dobrze. Szczerze mówiąc na początku myślałem, że padla. Jednak po przyjrzeniu się zauważyłem oddech. Postanowiłem ją wyjąć. Gdy tylko poczuła, że ją wyciągam z piasku, z bystrzała. Wyskoczyła z piasku, naprężyła się na kształt sinusoidy. Po czym ponownie zakopała się w piasku. Nad piaskiem ponownie została tylko głowa i końcówka ogona. Zakopywała sie podobnie do płaszczki. Całym ciałem. Nie bylo to wślizgnięcie. Zakopując się położyła się na boku. Zakopana leżała kilka godzin. Pierwszy raz widziałem takie zachowanie. Czy ktoś zaobserwował coś podobnego? Czy ktoś widział opis podobnego zachowania z próbą wyjaśnienia jego przyczyny?
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

autor: miewan » 13 sty 2017, 10:36

masta zakopują się w piachu - to nic nadzwyczajnego, a wręcz typowe.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

autor: Seban » 13 sty 2017, 10:39

Często to robią? Jaki jest powód? Co prawda, na 4 miesiące ich pobytu u mnie tylko przez około miesiąc mam przyjemność je podglądać i wcześniej nigdy tego nie widziałem.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

autor: miewan » 13 sty 2017, 10:45

Ja nie miałem ognistych, ale miałem tanganickie masta : sp.intermediate i plagiostoma, a dawno temu aculeatus i wszystkie jak miały możliwość ładowały się w piach, więc myślę że jest to ich naturalne zachowanie spoczynkowo/łowczo/obronne
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Mastacembelus erythrotaenia - Węgorek ognisty

autor: Seban » 13 sty 2017, 10:53

Ten spoczynkowy najbardziej mi pasuje. Wyglądał wtedy jakby spał.
Dzięki.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'