EI Baniak [konkurs]

Masz akwarium roślinne? Pokaż je innym i poznaj ich opinię!

EI Baniak [konkurs]

autor: BRO » 24 wrz 2015, 16:58

czyli chcąc zacząć od początku i robić to dobrze, powinienem mieć dostęp do miękkiej wody? - Mam

zawartość ca i mg mierzysz testami tego właśnie, czy wyliczasz z wyniku innych czynników?
Mam testy Gh/kh/ph/no3/nh3. chyba brakuje mi po4?

nadal uciekacie od odpowiedzi co z tymi solami i życiem ;p
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: Seban » 24 wrz 2015, 21:25

BRO pisze:- Sole - o co chodzi? Któryś raz spotykam się z określeniem że zamiast gotowych suplementów lepiej ich używać. Ale co to w praktyce oznacza? gdzie je zdobyć?

Gotowy suplement kupujesz w sklepie akwarystycznym i płacisz za to, że ktoś to przygotował. Płacisz producentowi, przewoźnikowi, hurtownikowi, przewoźnikowi i sprzedawcy. Kupując półprodukty płacisz dużo mniej ponieważ nawozy przygotowujesz sam. Dawno nie kupowałem gotowców czy soli więc nie wiem ile obecnie kosztują. Przypuszczam, że gotowiec to około 20 zł za pół litra a sól do przygotowania pół litra nawozu to około 2 zł plus koszt 1/2 litra wody RO. Jedynym nawozem jaki w miarę systematycznie kupuję jest aldehyd glutarowy. Koszt 1/2l easy carbo to około 30 zł - 35 zł. Kupując aldehyd glutarowy i przygotowując go samemu kosztuje to Cię około 12 zł - 15 zł za pół litra, przy niewiele większym stężeniu aldehydu w samoróbce niż w gotowcu.
Wracając do soli, o które pytałeś. Poszczególne pierwiastki potrzebne roślinom, w środowisku wodnym najczęściej występują w postaci jonów. Metale to kationy: sód, potas, magnez, żelazo czy wapń. Reszty kwasowe to aniony. W resztach kwasowych mamy między innymi niemetale takie jak: azot (chyba w 6 różnych formach, nas najbardziej interesuje amoniak NH3, azotan H-NO3 i azotyn H-NO2), fosfor najczęściej pochodzący od ortofosforanu H3-PO4 i trochę siarka pochodząca od siarczanu H2-SO4 i siarczynu H2-SO3. Oczywiście pierwiastków potrzebnych roślinom jest dużo więcej. Podałem tylko te najpopularniejsze.
Nawozy nie są przygotowywane z zasad czy kwasów, które podałem jako przykład powyżej lecz z soli występujących w postaci stałej.
Przygotowując roztwory soli, niektóre możesz ze sobą mieszać jednak jest kilka, których mieszać nie możesz. Wynika to z rozpuszczalności soli. Nie każda sól jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego podając nawozy musisz patrzeć co lejesz i stosować odpowiednią kolejność i czas. Poniżej masz tabelę, która to ułatwi.
http://mapy.net.pl/userdata/gfx/62142c7 ... d043b4.jpg
Sole kupisz w sklepie akwarystycznym (nie każdym) na portalach aukcyjnych w sklepach chemicznych. W sklepach chemicznych raczej ilości hurtowe jeżeli chodzi o zastosowanie w akwarystyce.
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: BRO » 24 wrz 2015, 22:30

yrwa... zaczynam żałować że leciałem w prenta na chemii w pedałbudzie ;D
poszukam u siebie co mają i się odezwę.
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: Seban » 25 wrz 2015, 00:08

marho760816 pisze:Moim zdaniem kluczową rolę w kierunku stanu obecnego było zmniejszenie twardości do poziomu 3-4 Gh i Kh 2.

No i to by się zgadzało z tabelą rozpuszczalności. Kationy z drugiej grupy, praktycznie w całości blokują fosfor i węgiel. Dlatego podawanie węgla w postaci aldehydu czy kwasu karboksylowego przynosi dobre rezultaty gdyż węgiel w tych związkach jest inaczej powiązany. Podawanie węgla w postaci CO2 powoduje zwiększenie anionów --CO3, które wyłapują metale drugiej grupy. Dopiero nadmiar anionów w stosunku do kationów dwudodatnich, jest odżywczy dla roślin. Jedynie azot nie jest wiązany przez metale grupy drugiej.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: marho760816 » 25 wrz 2015, 09:18

Sole jakich używam to:
KNO3, KH2PO4, K2SO4, MGSO4
RO mineralizuję kranem. Można również robić to węglanami lub siarczanami.
Jeżeli chodzi o ryby to trzeba uważać na Ph. Przy miękkiej wodzie i poziomie co2 rzędu 30-40ppm (indykator koloru limonka/żółty) ph wody może być w granicach 6.00 a to już nie każdej rybie pasuje.
Ślimaki typu rozdętka, zatoczek, helenka nie dadzą rady. Reszty nie miałem.
Przy rozrabianiu soli używam kalkulatorów Zulixa lub YANC. Wszystko znajdziesz w sieci.
  • 1

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: KODI » 25 wrz 2015, 10:01

marho760816 pisze:Przy rozrabianiu soli używam kalkulatorów Zulixa lub .... Wszystko znajdziesz w sieci.


Lub niebawem na AquaNexus :whistle
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: miewan » 25 wrz 2015, 10:38

Czyzby podforak jednak chciał się zjednoczyć ?
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

EI Baniak [konkurs]

autor: BRO » 25 wrz 2015, 10:52

okej, idziemy w konkrety, podoba mi się.

te Ph6 to trochę mało, Musze ogarnąć czy Nowa Gwinea i Papuya nie popłynie w wieczność w takiej wodzie.

KODI pisze:
marho760816 pisze:Przy rozrabianiu soli używam kalkulatorów Zulixa lub .... Wszystko znajdziesz w sieci.


Lub niebawem na AquaNexus :whistle


czekam!
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'