Restart akwarium - parę pytań

Masz akwarium roślinne? Pokaż je innym i poznaj ich opinię!

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: Sebol » 29 sty 2019, 21:15

Te rośliny które wymieniłem wymagają sporo uwagi i pracy przy akwarium, chyba jednak muszę z niektórych zrezygnować.

Chciałbym uzyskać efekt mniej więcej jak na zdjęciu. W rogu po prawej dałbym Micranthemum umbrosum, za korzeniem na tył Ludwigia repens rubin i rotala indica. Na korzeniu może jakiś mech. Brakuje mi czegoś niewysokiego przed korzeniem żeby go trochę zasłonić. Chciałbym też spróbować posadzić trawnik.

Z tego co czytam to te rośliny nie są bardzo wymagające. Co myślicie? Może coś polecicie żeby uzyskać efekt podobny do zdjęcia? Coś mało wymagającego na trawnik, może Glossostigma?
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 27 sty 2019, 20:13
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: Krzych67 » 30 sty 2019, 12:04

Ponad miesiąc miałem odpięty filtr z keramzytem i wyraźnie widać to na roślinkach. Na anubiasach jest więcej glonów.
  • 0

+ A On nachyliwszy się pisał palcem po ziemi +
Rezydent
 
Posty: 340
Rejestracja: 24 lut 2018, 08:01
Reputacja: 54
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: Sebol » 31 sty 2019, 20:47

Krzych67 pisze:Ponad miesiąc miałem odpięty filtr z keramzytem i wyraźnie widać to na roślinkach. Na anubiasach jest więcej glonów.


Czyli u Ciebie keramzyt hamował porost glonów? Różne opinie na ten temat czytałem.

A co jakbym dodawał carbo w płynie? Ma to sens? Widziałem na olx że gość sprzedaje micro i carbo w płynie. Podobno 2ml na 100l akwarium dziennie wystarczy, więc nie wyszłoby to drogo. Nie wiem czy stosując takie preparaty nie trzeba częstszych podmianek wody robić?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 27 sty 2019, 20:13
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: jurkin » 31 sty 2019, 21:30

Sebol pisze:Czyli u Ciebie keramzyt hamował porost glonów?

Jak każdy inny wkład biologiczny.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: jurkin » 31 sty 2019, 21:42

Sebol pisze:Nie wiem czy stosując takie preparaty nie trzeba częstszych podmianek wody robić?

Stosuje nawozy a podmianki robię rzadko, wręcz wcale, tylko dolewam co wyparowalo, wszystko jest konsumowane przez rosliny.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: pawelek2304 » 31 sty 2019, 22:36

Czyli u Ciebie keramzyt hamował porost glonów? Różne opinie na ten temat czytałem.

Keramzyt nie hamuje porostu z glonów tylko osadzają się na nim bakterie które rozkąłdają składniki pokarmowe od których glony przyrastają. Zwracajcie uwagę na to co piszecie bo potem inni to czytaja i takie informacje są powielane.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 204
Rejestracja: 28 paź 2013, 08:52
Lokalizacja: Białystok/Piasta
Reputacja: 18
GG: 4993916

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: Sebol » 19 lut 2019, 22:16

Poczytałem jeszcze trochę i postanowiłem zrobić LT. Na dnie mam ok 2cm ziemi ogrodowej i kulki gliniano-torfowe, a na to pół na pół czarny kwarc 1 - 2mm z czarnym żwirem akwarystycznym o trochę większej granulacji. W filtrze mam tylko dwie gąbki jako filtracja mechaniczna, a przepływ wody ustawiłem na minimum. Posadziłem trochę roślin, które widać na zdjęciu. Docelowo na przedzie chcę zrobić trawnik z Eleocharis parvula mini. Po 24h podmieniłem prawie całą wodę, a po kolejnych 24h jeszcze trochę. Rośliny które się nie przyjmą zamienię na inne.

Niestety nie doczytałem jak świecić i lampy były odpalone po 8h przez dwa dni przez co (podobno) widać na roślinach nitkowate glony. Spróbuję nie świecić przez dwa dni, może same znikną a później zacznę od 4h na dzień. Może macie sugestie co mogę zrobić żeby glony znikły całkowicie? A może jakieś rady co do LT, przyjmę i pochłonę każde informacje :)

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 27 sty 2019, 20:13
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: tomek62 » 20 lut 2019, 05:19

Z tymi podmianami po 24h to zaszalałeś. Szkoda czasu i zmarnowanej wody. Jeszcze się nic nizaczeło a tu jeb, podmianka 99,9%.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytańw

autor: dwojak23 » 20 lut 2019, 11:04

Na początku trzeba robić duże podmiany ponieważ ziemie ma od cholery nawozów w sobie. Ja u siebie robiłem tak że podmiana 80% po dwóch dniach potem następna po dwóch dniach i jedna na koniec tygodnia. Jeżeli odpuścisz podmiany przy ziemi to narobisz sobie biedy z glonami. PrzechodIlem przez to to wiem co pisze. Po podmianach poczekaj z 3 dni i obserwuj rośliny. Możesz tez użyć carbo. Jeżeli chcesz więcej info zapraszam na priv bądź do siebie to zobaczysz jak wyglada szkło. Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Restart akwarium - parę pytań

autor: Sebol » 20 lut 2019, 19:04

No podobno koniecznie trzeba robić podmianki na początku. Odpalę jutro światło na 4h i co tydzień dorzucę godzinkę. Myślę, że 8h to będzie optymalny czas świecenia jak baniak trochę dojrzeje. Zamówię też sobie Eleocharis parvula mini podobno szybko rośnie to będzie jak znalazł na przód akwarium.

Jak ktoś ma uwagi to bardzo proszę pisać, boję się glonów więc zastosuję się do wszystkiego :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 27 sty 2019, 20:13
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'