50L Paweł

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Re: 50L Paweł

autor: thaz » 05 lut 2015, 21:17

Tym razem uważaj ze światłem i nawożeniem :) ;)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 50L Paweł

autor: pawelip » 05 lut 2015, 21:26

Z nawożeniem na pewno był błąd (za dużo) dodatkowo myślę że błędem było cotygodniowe dokładne czyszczenie filtra z gąbką a stanowił on oprócz podłoża jedyną biologię akwarium, częste zamieszanie podłoża (ciągle musiałem coś grzebać łapami) i nie przestrzeganie określonych godzin świecenia (teraz trzymam się 9 godzin) bo potrafiło świecić się 12-14 godzin wieczorami bo i ja siedziałem i sobie patrzyłem :wstyd .
  • 0

50L rośliniak
25L bojownik
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 41
Rejestracja: 27 wrz 2013, 23:35
Lokalizacja: Białystok/Nowe Miasto
Reputacja: 3
GG: 0

Re: 50L Paweł

autor: thaz » 05 lut 2015, 21:31

pawelip pisze:Z nawożeniem na pewno był błąd (za dużo)


Hm, przy 'masie' roślin którą masz obecnie zastanawiam się w ogóle nad sensem nawożenia,
bo masz trochę mało roślin prawdę mówiąc - w tym wypadku wygrają tylko glony.
Mam podobne litrażowo akwarium i od startu świecę po 6 godzin, zwiększając tą dawkę
do 10 godzin - ale tygodniowo zwiększam czas o 30 min.
Z glonami problemów nie planuję mieć :D
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 50L Paweł

autor: pawelip » 06 lut 2015, 00:40

No i nastąpiły zmiany i doświadczenie rośnie ;). Poprzednia obsada wraz z wystrojem odeszło w zaświaty. Zabiła mnie sinica która zaatakowała mnie z pół roku temu, mimo usilnych prób nie udało mi się z nią wygrać. Pierwsze były próby naturalne potem doszło do chemii której też się oparła nastąpiło mocne zniechęcenie i światło zostało zgaszone na kilka miesięcy. Filtry i grzałka pracowały cały czas. Przed świętami przy okazji porządków trzeba było podjąć decyzję czy likwidować wszystko i chować do piwnicy czy robić podejście nr. 2. Wygrała opcja druga i w ten sposób akwarium wystartowało po raz kolejny 21 grudnia. do 24 stycznia stało puste, dojrzewało. Z racji obawy przed szybkim powrotem straszliwej sinicy wszystko było wygotowane konkretnie. 24 stycznia zasiedliły je krewetki i kiryski, wczoraj zakupiłem otoski. Obecnie opis wygląda następująco:

filtracja: aquael powerhead circulator 650 (gąbka) + Fan 2 zapełniony ceramiką
podłoże-żwir kwarcowy granulacja mieszana + czarny bazalt + kulki gliniano-torfowe
Grzałka Chińczyk 100W
oświetlenie 1x 18W 865 + sylvania gro lux 18W
Nawożenie: Planta Gainer Classic przy podmianie odrobinę + CO2 bimbrownia
Korzenie

Rośliny:
-Anubias niski
-jakaś krypta
-cabomba zielona i red
-Althernathea splendida - drugie podejscie i chyba nic z niej nie będzie
-Hygrophila difformis
-Hygrophila rosanervig- słabo sie jeszcze wybarwia na razie zielona
-Hygrophila Corymbosa
- wywłucznik
-Hedyotis salzmannii

Ryby:
-1 Kirys karłowaty
-3 otosek
-4 krewetki red cherry

ogólnie wygląda jeszcze poniżej przeciętnej ;), ale powoli się rozwija wszystko, Hygrofilie ogólnie słabo mi rosną mają okresy gdy rosną szybko i ładnie, a potem hamują i podgniwają im końce świeżych liści. Nie potrafię namierzyć powodu takiego zachowania. Pojawiło się trochę glona nitkowatego na liściach i korzeniach ale nie atakuje mocno i otoski zażerają go porządnie.

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Mam również pytanie co do obsady. Nie mogę się na nic zdecydować co ma docelowo pływać w tym akwarium, myślałem nad neonami lub brzankami sumatrzańskimi lub rosbory albo microrosbory. Możecie coś podpowiedzieć lu może macie jakieś inne propozycje. Ogólnie z tych wymienionych miałem tylko neony. Z racji małej pojemności nie chcę żyworódek za dużo srają a i tak ciężko utrzymać "jakąś" stabilność tego zbiornika.

P.S. Odtwarzam post bo został usunięty przed moderatora ;)
  • 0

50L rośliniak
25L bojownik
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 41
Rejestracja: 27 wrz 2013, 23:35
Lokalizacja: Białystok/Nowe Miasto
Reputacja: 3
GG: 0

Re: 50L Paweł

autor: pawelip » 27 lis 2016, 00:38

Dużo czasu minęło, akwarium upadło jeszcze dwukrotnie zanim w końcu czegoś się nauczyłem. Obecnie wygląda tak, pierwszy start bez glonów i świetny wzrost roślin, w końcu akwarium wygląda tak jak zawsze marzyłem.

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 3

50L rośliniak
25L bojownik
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 41
Rejestracja: 27 wrz 2013, 23:35
Lokalizacja: Białystok/Nowe Miasto
Reputacja: 3
GG: 0

Re: 50L Paweł

autor: adams2121 » 27 lis 2016, 06:46

Nie za duża grzałka ? Do 50l szkła ?

Lubię busze , jest fajnie .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: 50L Paweł

autor: Mystik » 27 lis 2016, 10:24

To samo chciałem napisać, jeśli chodzi o busz :D

Można zauważyć powrót do właśnie takich akwariów rodem z poprzedniego stulecia. I bardzo dobrze. Teraz to tylko trawniczek, plaża i konstrukcje kamienne (sam cholera takie teraz robię :) ).

A co do grzałki, to jeżeli moc chińskich grzałek jest tak samo podawana jak w przypadku pomp, czy lamp LED, to może i bierze ona 100W z sieci, ale oddaje już tak z 50W :D
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 sty 2015, 21:52
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 25
GG: 0

Re: 50L Paweł

autor: Misiak » 27 lis 2016, 10:41

Dokładnie. Mialem chińskie 150W w 50 litrach i było w sam raz.

A akwarium piękne. Gdyby nie termometr to wyglądałoby na 200L.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: 50L Paweł

autor: pawelip » 27 lis 2016, 12:45

Dzięki za miłe słowa, grzałka ile bierze nie sprawdzałem. Ogólnie zdaje egzamin temperaturę trzyma ładnie roślin nie parzy, zresztą ustawiłem wylot filtra prosto na grzałkę to szybko odprowadza ciepło na resztę objętości a i jako podgrzewacz do wanienki zdała egzamin jak latem przez tydzień ciepłej wody nie było ;P

Aha, i co tydzień mam pudełko po lodach nadwódki i pistii więc jakby ktoś chciał to zapraszam.
  • 0

50L rośliniak
25L bojownik
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 41
Rejestracja: 27 wrz 2013, 23:35
Lokalizacja: Białystok/Nowe Miasto
Reputacja: 3
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'