Przymiarki do 1000l

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Przymiarki do 1000l

autor: Asterix123 » 03 mar 2018, 14:41

Szykuje się na uruchomienie akwarium o wymiarach 250x65x65 . Temat bardziej jest do osob posiadajacych zbiorniki 500+ lub filtracje narurowa.

Pod akwarium jest przygotowane miejsce przewidziane już na etapie budowy domu w strop wzmocniony kilkoma drutami wiecej i zamisat syropianu i podlogowki jest wylewka betonowa oraz poziom nizej w piwnicy jest przygotowane pomieszczenie techniczne gdzie jest doprowadzona woda i kanalizacja wentylacja i musze jeszcze doprowadzic ogrzewanie bo niestety w piwnicy mam tylko 8 stopni i zima woda bedzie zie zbytnio wychladzac.

1. Filtracja podczas pierwszych przymiarek do szkla myslalem na stumpem ale nie jestem przekonany do otwartego systemu filtracj /caly czas bede myslal czy nie bedzie awarii i czy woda nie opusci akwarium . Dodadkowo ze wzdledow wizualnych nie mam miejsca na komin zewnetrzny a wewnetrzny mi się zupelnie nie podoba. Ostatnio czytalem o systemie filtracji narurowej ale nie wiem jak to w praktyce się sprawdza i czy do takich duzych zbiornikow się nadaje. Jak ktos z takis systemem filtracj moglby przyblizyc wady i zalety bede wdzieczny.
Nie mam pomyslu jak rozwiazac sprawe cyrkulacji wody i obiegu CO2 czy wystarczy tylko filtracja czy potrzeba bedzie jakas pompe cyrlulacyjna do srodka akwarium

2. Jak ogrzac taka mase wody . W pokoju mam ok 22 stopnie wiec bedzie trzeba dogrzac . Czy bawic się w grzalki z termo i gdzie je umiescic czy moze jakos pokombinowac z ogrzewaniem centralnym skoro filtracja i tak bedzie w piwnicy to moze jest jakas hybryda co podlacze do instalacji co i bedzie grzalo wode

3 akwarium bedzie stalo przy oknie poludniowym ktore moze latem dogrzewac wode zastanawiam się czy sama filtracja w piwnicy da rade schlodzic wode i tu raczej odpowiem sobie dopiero jak akwarium bedzie dzialalo

4 ostatnio zastanawiam sie nad rodzajem szkla czy warto dokladac 2 tyle na opti czy przytym litrazu wystarczy zwylke zielone

5 co do obsady to bedzie duzo malych rybek lawocowych zaastanawiam sie na 2 gatunkami plus moze skalary albo gurami




Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 145
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:59
Lokalizacja: polska
Reputacja: 27
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: adams2121 » 03 mar 2018, 19:23

1 sump jak i narurowiec wymaga rurek widocznych lub ukrytych .
Komin chyba i tak i Tak będzie potrzebny .
Oba systemy mają plusy i minusy .

2 przy sumpie masz możliwość złożenia wężownicy która przy 3/4 czujnikach temperatury + elektrozawory będzie ci regulować ogrzewanie .
Minus, gdy nie palisz - nie ma ciepła , ciekawe jak w lato będzie to wyglądać + okresy pomiędzy zimą i latem .

3
jeśli jest zimniej w piwnicy - powinno chłodzić .

4
Ty płacisz więc sam musisz wybrać .
Jeśli bym miał taki dylemat - brałbym tylko widoczne .

5
Akwarium biotopowe czy ogólne ?
Składany mogą regulować populację w dół twoich ławic . ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: Asterix123 » 03 mar 2018, 20:32

Wlasnie rurki mi nie przeszkadzaja mozna je schowac za akwarium 5 cm wystarczy a komina niestety sie nie da tak latwo zrobic
Pozatym stump to jest system otwarty a to mi troche nie pasuje i nie bede spokojnie spal wiedzac ze woda z akwarium moze sie ulotnic. Coraz bardziej przekonuje sie do narurowca tylko jak dobrze go zaprojektowac. I czy sam narurowiec wystarczy czy cos jeszcze do niego dolozyc .

Co do wezownicy w stumpie to wiem ze sa tez wymuenniki ciepla tzw woda woda tylko nie wiem jaki metal w takim wymienniku bedzie bezpieczny dla ryb
Co do okresow wiosenno jesiennych to sie tego nie boje bo wystarczy dodac osobna pompe i bedzie cieplo szlo tylko na akwarium niezaleznie od ogrzewania domu. Tylko czy koszty budowy takiego systemu i jego utrzymania nie beda wyzsze od zwyklej grzalki no i jaka wybrac do takiego litrazu.

Akwarium ogolne nie biotop.


Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 145
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:59
Lokalizacja: polska
Reputacja: 27
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: hirek » 03 mar 2018, 20:41

Jeśli chcesz użyć wymiennika do ogrzewania wody to powinien być taki do wody użytkowej a nie do c.o. Jest on skręcamy na odpowiednią moc ktorej potrzebujesz i zeby go łatwiej było czyścić z kamienia od wody☺
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: adams2121 » 03 mar 2018, 22:32

Do piwnicy wstaw dodatkowy grzejnik . Lepiej ogrzać pomieszczenie niż samo szkło / sump/ narurowca.
Serio chcesz grzać prądem 1000l wody , podnosić o 4 stopnie na okrągło + filtr na dole .
Najpierw policz ile to ci pociągnie prądu .
Pompa - jaka moc ?
Falownik - to samo ?
Osiwietlenie ?
+ Grzałka ?
+ Napowietrzanie ?

Co do komina , czarny lacobel i nie widzisz go wcale + folia na tył szkła czarna . + Dziury na dnie 3 szt. + Grzebień . I masz komplet .
No i rurki
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: Misiak » 03 mar 2018, 22:42

No narurowca komin nie potrzebny i szczerze polecam, woda kryształ i sprawuje się idealnie. Poza tym z narurowcem nie musisz schodzić do piwnicy, mimo, że pompa co spokojnie wodę podniesie. Jeżeli chodzi o temperaturę to zależy ile chcesz uzyskać. Ja mam 20 stopni w pokoju i 250W grzeje do 26 spokojnie. Rachunki przy 4 akwariach z czego 3 (razem około 1400 litrów) są w tym pokoju nie są jakieś straszne (160zł), a ja wcale nie oszczędzam na innych urządzeniach.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Przymiarki do 1000l

autor: Asterix123 » 04 mar 2018, 06:41

Misiak pisze:No narurowca komin nie potrzebny i szczerze polecam, woda kryształ i sprawuje się idealnie. Poza tym z narurowcem nie musisz schodzić do piwnicy, mimo, że pompa co spokojnie wodę podniesie. Jeżeli chodzi o temperaturę to zależy ile chcesz uzyskać. Ja mam 20 stopni w pokoju i 250W grzeje do 26 spokojnie. Rachunki przy 4 akwariach z czego 3 (razem około 1400 litrów) są w tym pokoju nie są jakieś straszne (160zł), a ja wcale nie oszczędzam na innych urządzeniach.
Co do zejscia do piwnicy to z wygody to chce zrobic przed akwarium bedzie stal naroznik wiec zeby sie dostac do czegokolwiek pod akwarium to bedzie problem pozatym woda i kanalizacja jest na dole wiec czyszczenie czy podmiany wody to bedzie mi wygodniej.

Co do rachunkow to jestem bardzo zdziwiony ja bez akwarii to placilem jakis 200 zl koszt wiliczony na podstawie jakisjs tam stronki za akwarium to jest ok 100-150 zl.


Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 145
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:59
Lokalizacja: polska
Reputacja: 27
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: rodzyn82 » 04 mar 2018, 07:58

Ja w swoim 960L też mam narurowca zamontowanego w piwnicy poniżej akwarium i jestem mega zadowolony
  • 0

don't worry, don't cry, drink VODKA & fly
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 178
Rejestracja: 11 paź 2015, 18:40
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 144
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: Asterix123 » 04 mar 2018, 17:44

Miejssc na akwarium w trakcie budowyProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 145
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:59
Lokalizacja: polska
Reputacja: 27
GG: 0

Re: Przymiarki do 1000l

autor: Asterix123 » 04 mar 2018, 17:48

Suszarka z praniem i czrrwony daszek od zabawek to mniejwiecej wielkosc akwariumProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Ostatnio zmieniony 04 mar 2018, 17:54 przez Asterix123, łącznie zmieniany 1 raz
Często zagląda
 
Posty: 145
Rejestracja: 02 mar 2018, 11:59
Lokalizacja: polska
Reputacja: 27
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'