chwaściarnia LT

Wszystko co dotyczy akwarystycznego wieżowca w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: Cezar » 02 mar 2016, 21:45

A co powiecie na akwarium roślinne w stylu LOWTECH metodą Diany Walstad na bazie ziemi ogrodowej. Niski wkład, podmiany wody odpadają tylko dolewka. Rośliny można dobrać i światła dużego też nie potrzebuje. Taki zbiornik naturalny - prawie bezobsługowy, bez stosowania dwutlenku węgla i nawozów (główny nawóz to ziemia ogrodowa).
  • 3

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: dwojak23 » 02 mar 2016, 21:54

Bardzo fajny pomysł. Miałem i polecam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: AniaK » 02 mar 2016, 22:04

Cezar pisze:A co powiecie na akwarium roślinne w stylu LOWTECH metodą Diany Walstad na bazie ziemi ogrodowej. Niski wkład, podmiany wody odpadają tylko dolewka. Rośliny można dobrać i światła dużego też nie potrzebuje. Taki zbiornik naturalny - prawie bezobsługowy, bez stosowania dwutlenku węgla i nawozów (główny nawóz to ziemia ogrodowa).

Yes, yes, yes!!!
Od dawna o tym myślimy. Moja koleżanka się ucieszy!
  • 0

Bywalec
 
Posty: 173
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:24
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 71
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: dawid65437 » 02 mar 2016, 22:10

Też miałem LT z paletkami i miło wspominam :) Światło miałem około 0.20W/L a rósł mi diplis i rotala i inne wymagające rośliny. Co dwa-trzy tygodnie była przycinka.
  • 1

424l --> Geophagus & Guianacara
112l --> Krewetkarium
60l --> Krewetkarium
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 419
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:36
Lokalizacja: Białystok -> Nowe Miasto
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: Seban » 03 mar 2016, 08:32

AniaK pisze:
Cezar pisze:A co powiecie na akwarium roślinne w stylu LOWTECH metodą Diany Walstad na bazie ziemi ogrodowej. Niski wkład, podmiany wody odpadają tylko dolewka. Rośliny można dobrać i światła dużego też nie potrzebuje. Taki zbiornik naturalny - prawie bezobsługowy, bez stosowania dwutlenku węgla i nawozów (główny nawóz to ziemia ogrodowa).

Yes, yes, yes!!!
Od dawna o tym myślimy. Moja koleżanka się ucieszy!


Dokładnie o takiej chwaściarni myślałem. Jedyna różnica to taka, że ja bym to jednak lekko wspomógł aldehydem glutarowym i potasem w postaci siarczanu VI potasu lub wodorosiarczanu VI potasu. Nawozy podawane max dwa razy w tygodniu, w ilości odpowiedniej do ilości zielska.
Jeżeli komuś z pracujących na miejscu spodoba się zabawa z nawożeniem wtedy pomyślałbym o diwodoroortofosforanie potasu i azotanie V potasu.
Wszystko można przygotować na miejscu. Nie trzeba kupować gotowców. Poza tym prawdopodobnie większość z tych związków jest na stanie instytutu. Jak nie na Wydziale Biologii to po sąsiedzku na Wydziale Chemii. Szacuję, że roczny koszt nawożenie zamknie się w 10 zł plus koszt wody demineralizowanej.
  • 4

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: marho760816 » 03 mar 2016, 21:06

To kiedy rośliniak? Czy w instytucie chemii jest możliwość badania parametrów wody? Z tym K to bym tak nie szalał nie znając Ca i Mg ew. Two i kh.
  • 0

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: AniaK » 04 mar 2016, 07:20

Z badaniem powyższych parametrów biologia też sobie poradzi. Twardość ogólną - od ręki.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 173
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:24
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 71
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: Seban » 04 mar 2016, 07:28

marho760816 pisze:Z tym K to bym tak nie szalał nie znając Ca i Mg ew. Two i kh.

Nie myślałem o szaleństwie tylko o lekkim wspomaganiu. Tym bardziej, że ma to być szkło z ograniczoną podmianą.

Ma ktoś jakieś przepisy na substrat na bazie ziemi ogrodowej?
Ja mam jeden, który sprawdziłem. Podany przez turystę na wodnym świecie. U mnie się sprawdził i byłem zadowolony. Miałem na nim żabienice, kryptokoryny, nurzańca, hedyotis salzmani i ludwigę repens.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: AniaK » 04 mar 2016, 07:38

Dokładnie takie rośliny posiadamy. Podeślij ten przepis. Nawiązując do nawożenia, to z tego co wiem istotą LOWTECH jest to, że ma funkcjonować na bazie równowagi biologicznej, akwarium powinno być samowystarczalne. Od jakiegoś czasu ten temat za mną "chodzi".
  • 0

Bywalec
 
Posty: 173
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:24
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 71
GG: 0

Re: Forumowa robota - Instytut Biologii w Białymstoku

autor: Seban » 04 mar 2016, 08:13

AniaK pisze:Podeślij ten przepis.

Jak będę w domu to poszperam w zapiskach.
AniaK pisze:Nawiązując do nawożenia, to z tego co wiem istotą LOWTECH jest to, że ma funkcjonować na bazie równowagi biologicznej, akwarium powinno być samowystarczalne.

Masz rację. Nie upieram się przy jakimkolwiek podawaniu nawozów. Dość często spotykałem się z niedoborem potasu w LT na bazie ziemi. Chyba, że było przerybienie, to wtedy rzadko czego brakowało.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'