Strona 1 z 6

Amazonka

Post: 21 lut 2016, 08:03
autor: miewan
Mamy dogadany kolejny temat
Baniak będzie przygotowany na sobotę ( podłoże piaskowe + woda ).
Ten nazwę go frontowym umieszczony jest w przedniej części regałów, obok baniaka z poskoczkami a nad "paludarium" z aksolotlem ( są to te największe baniaki ).
Ryby dzięki Sebastianowi allah mamy dorosłe :
- Mandi mały Pimelodus pictus ławica 8 szt
- Tetragonopterus argenteus, ławica 12 szt
Plan jest - korzenie zwisające z góry , podczepione do wzmocnień poziomych.
Pytania do Sebana :
- czy wprowadzamy jakieś łatwe planty ?,
- czy zalewamy wodą miękką ? ( na jakiej trzymałeś je do tej pory )
- co może jeszcze z nimi pływać ?
- czy sam masz pomysł na urządzenie baniaka ( oddajemy je w Twoje ręce )

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 11:34
autor: dwojak23
Może być ciekawie. Będę śledził temat.

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 11:37
autor: Seban
Jak tylko będę miał dostęp do kompa to się wypowiem.

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 15:51
autor: Seban
miewan pisze:Pytania do Sebana :
- czy wprowadzamy jakieś łatwe planty ?,
- czy zalewamy wodą miękką ? ( na jakiej trzymałeś je do tej pory )
- co może jeszcze z nimi pływać ?
- czy sam masz pomysł na urządzenie baniaka ( oddajemy je w Twoje ręce )


- myślę, że jakiekolwiek chwasty są zbędne
- zdecydowanie woda miękka, u mnie miały w miarę stabilne pH 6,2 - 6,4, jednak dziś po zmierzeniu pH się trochę przeraziłem gdyż wynik pokazuje pH pomiędzy 5,5 a 6,0. Wcześniej lałem co tydzień 50l kranówki i 50l RO. Od października leję prawie same RO i prawdopodobnie to spowodowało taki spadek pH
- jak zwiększymy zbiornik do około 250x100x60 to arowana czarna x) , prawdę mówiąc nie wiem co można tam dorzucić, mogłoby być coś co trzyma się bliżej tafli wody i nie jest za małe, na chwilę obecną nic nie przychodzi mi do głowy. Fajnie wyglądałby motylowiec ale to nie ten biotop. Pomyślę nad tym i dam znać.
- pomysł ze zwisami bardzo mi się podoba, jednak trzeba dołożyć coś na dno. Jakieś korzenie i większe otoczaki. Dorosły mandi jest jednak trochę terytorialny. U mnie mniej więcej 2/3 doby spędza w swoim zakątku a 1/3 doby gania się z innymi "braćmi". Podczas gonitw "skrzeczą". Nie wiem tylko czy skrzeczy goniący, czy uciekający. Mandi potrafi wisieć w pionie głową do góry przez cały dzień. Jest to normalne. Przykleja się wtedy do korzenia wciskając w jakąś szczelinę. Można zrobić czarne wody. Ja nie barwiłem wody.

Jedne i drugie potrzebują diety mieszanej. U mnie dostawały żywca i mrożonki oraz spirulinę forte w płatkach, tabletkach i granulacie. Temperatura to około 27,5*C - 28*C. Myślę, że można ją obniżyć i utrzymywać na poziomie 27*C. Tetragonopterus argenteus jest bardzo bojaźliwą rybą. Potrzebuje mocno przytłumionego światła. Ja zrezygnowałem przy nich ze świetlówek, na rzecz ledów. Nawet ostatnio zakupiłem duże rośliny aby jeszcze te ledy przygłuszyć. Tetry gdy mają spokój pływają po całym akwarium, poruszają się wolno. Gdy się wystraszą, zbijają się w kulę, są wtedy bardzo szybkie i potrafią wyskoczyć ze szklanki. Mocno zagracone szkło odpada. Ryby uderzają wtedy w przeszkody i kaleczą pyszczki. Zanim się połapałem o co chodzi straciłem jedną rybę.


EDIT:
Karmiłem je też czasem sztucznym pokarmem dla ryb mięsożernych. Np. po jednodniowej głodówce tetry wystrzeliwały do kulek pływających po powierzchni, przeznaczonych dla dużych pielęgnic.

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 16:31
autor: radko
Tak na szybko.
Jak przy powierzchni to jakąś topornicę...

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 19:15
autor: dawid65437
A może do tego Ctenolucius hujeta (aktualnie widziałem dwie młode sztuki w Kameleonie). Moim zdaniem bardzo ciekawe ryby. Tylko czy już nie będzie za bardzo ciasno :hm

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 20:00
autor: miewan
Dobry pomysł Dawidzie, duży bandzior przytaflowy - tylko czy taki drapieżnik jest dobry jako rozpraszcz/ośmielacz można by spróbować ( wiem gdzie kupić ich więcej ;) )

Re: Amazonka

Post: 21 lut 2016, 20:31
autor: woytek
Hujeta.tak fany rozpraszacz tafli,ryba łagodnie zachowującą się jedynie do przyjaciół których nie jest w stanie zjeść, min stada to 10-12szt.

Re: Amazonka

Post: 22 lut 2016, 19:55
autor: Robert
ma ktoś fajne korzenie do tego projektu ?

Re: Amazonka

Post: 22 lut 2016, 20:01
autor: thaz
W każdy weekend jestem w lesie z psem, mogę coś ogarnąć - mijam tego masę.
Fakt że są to w większości iglaki ale już suche, spokojnie kilkuletnie fajne konary
- jakby co, mogę coś przytachać :D