Magazyn Akwarium nr 4/2016 (157)

Magazyn Akwarium nr 4/2016 (157)

autor: thaz » 26 kwie 2016, 08:02

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Przyroda cała już obudziła się do życia... I tego trzeba się trzymać. Zostawić całą ponurość i nijakość przeszłej zimy, spalić w myślach ślady po różnych walkach i potyczkach i ruszać w stronę słońca.

Ale zacząć muszę o wyjaśnień. Po pierwsze, nie będzie w tym wydaniu artykułu o brzance odeskiej. Autor, redaktor Paweł Czapczyk przygotuje opracowanie do następnego wydania. Po drugie (i proszę o wybaczenie przyjaciół z Aqua Jury), nie zamieściliśmy relacji z tegorocznej wystawy w Częstochowie – to też w majowym wydaniu, choć nasze relacje z imprez i tak odsyłają do pełnego materiału na akwa-mania.mud.pl. I tam już wszystko jest! I po trzecie wreszcie – znika z naszych łamów rubryka „Partnerzy". Nie znaczy to, że kończymy współpracę z zaprzyjaźnionymi forami czy stowarzyszeniami akwarystycznymi. Po prostu taka ekspozycja logotypów Partnerów trwała już zbyt długo, a jak coś staje się rutyną, to w końcu zapominamy, po co właściwie jest i jaka ma być tego rola. W moim przekonaniu ta formuła już się wyczerpała.

Mamy za to dla Was kolejny konkurs. Ten, który minął – kolorowanki – zachwycił mnie różnorodnością prac i sporym udziałem dzieci, a w zasadzie całych rodzin. Bardzo mnie wzruszył jeden tata, który przesłał pracę swojego dziecka i napisał tak:
Rysunki samodzielnie kolorował mój synek (ma 7 lat), który jest zauroczony rybkami akwariowymi i kontynuuje moje dawne hobby. Jeśli jego prace nie zasłużą na jedną z nagród w konkursie, to poproszę o cokolwiek, może być np. próbka pokarmu lub choćby podziękowanie (wysłane mailem – ja już mu coś tam kupię).
No i zawsze jak zaczynam wątpić, przytrafia mi się coś takiego, że jednak odzyskuję wiarę i że jednak „Człowiek brzmi dumnie". Brawo Tata-Akwarysta!
Zapraszam do kolejnej zabawy – tym razem projektujemy koszulki Magazynu Akwarium.

W tym wydaniu: zewnętrzna budowa ryb, łączenie „Mbuna" i „non-Mbuna", „skifia złota", makroelementy w wodzie akwariowej (ale to tylko część dużego opracowania) i relacja z wystawy tymczasowej przygotowanej przez Takashiego Amano w lizbońskim oceanarium.

Moi drodzy – oby do wakacji!

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego
redakcja@magazynakwarium.pl
tel. 694 001 914




Spis treści

10 Lilianna Skublicka
„Żywa łódź podwodna", czyli tajniki anatomii ryby, cz. 1
Na początku mojej akwarystycznej przygody, kiedy zobaczyłam w sklepie zoologicznym w akwarium rybę, jedną z pielęgnicowatych, przyglądając się jej, jak porusza płetwami, krzyknęłam: „Jest jak łódź podwodna!". Przyjrzyjmy się tej „żywej łodzi podwodnej".

20 Wojciech Sierakowski
„Malawi – mix", czyli zasady wspólnego chowu pyszczaków z grup „Mbuna" i „non- Mbuna"
Pyszczaki z grupy „Mbuna" są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem behawioru, jak i żywienia. Określenie wszystkich przedstawicieli grupy „Mbuna" jako roślinożerców to zupełnie nieuprawnione uproszczenie. Czy słuszną jest więc zasada niełączenia „Mbuna" z innymi pyszczakami? Czy też można je łączyć zupełnie dowolnie? Niniejszy artykuł powinien pomóc uzyskać odpowiedzi na te pytania.

30 Hubert Zientek, Krzysztof Kelman
„Skifia złota" (Skiffia francesae) - chów i rozmnażanie
Ryba ta zwana jest w języku angielskim Golden Skiffia lub Golden Sawfin Goodea. Należy do rodziny żyworódkowatych (Goodeidae). W naturze zamieszkiwała kiedyś wody zachodniego Meksyku (Río Teuchitlán), ale obecnie uważana jest za gatunek, który nie występuje już w przyrodzie.

38 Konrad Mączka
Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 1
Historia życia na Ziemi jest bardzo długa, i według różnych szacunków liczy sobie już około 3-3,5 miliarda lat. Ten trudny do wyobrażenia przez człowieka czas sprawił, że przez Ziemię przewinęła się już niezliczona ilość form życia. Wszystkie, nawet najprostsze organizmy żywe naturalnie składają się z takiego budulca, jaki jest lub był dla nich dostępny w odpowiednich ilościach i nadającej się do wykorzystania formie.

50 Marcin Wnuk
Florestas Submersas by Takashi Amano. Największe na świecie akwarium naturalne
22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium o długości 40 m, szerokości 2,5 m i wysokości 1,45 m o pojemności około 160 000 l zakładane było pod okiem twórcy akwarystyki naturalnej - Takashiego Amano - zgodnie z jego projektem. To potężne akwarium stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

Stałe rubryki:
08 Encyklopedia
60 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'