Magazyn Akwarium - 11-12/2015 (154)

Magazyn Akwarium - 11-12/2015 (154)

autor: thaz » 27 lis 2015, 08:35

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Witam serdecznie wszystkich miłośników podwodnych światów.
Puste gałęzie drzew owocowych zaglądające do okien zapowiadają zimę. A zima to czas, w którym chętniej zaglądamy do akwarium. Coraz częściej zasiadamy w wygodnych fotelach i w zadumie zatapiamy się w inny świat za szybami zbiorników. Mamy coraz dłuższe wieczory sprzyjające nowym pomysłom na aranżacje naszych podwodnych światów.
Porządkujemy swoje domy i akwaria. Może więc warto pomyśleć o nowej aranżacji swojego zbiornika? A może większy zbiornik…?
W tym numerze znajdziecie znakomity artykuł Pawła Czapczyka o muszlowcu mało znanym, któremu autor nadał roboczą nazwę „łaciaty”, zilustrowany równie unikalnymi jak wiedza autora fotografiami. Zapraszam też do lektury trzeciej, ostatniej części cyklu artykułów o płaszczkach Tomasza Jungnikela oraz artykułu Adama Biernackiego, znanego miłośnika czarnych wód Amazonii, opisującego przygody i zmagania autora z uaru królewskim. Dalej znajdziecie materiał o żywieniu ryb tanganickich nieocenionego pasjonata w tym temacie - Lechosława Łątki - i moje opracowanie o leczeniu ryb akwariowych przygotowane na podstawie praktycznej wiedzy nabytej w czasie prowadzenia własnego sklepu i zapytań klientów - akwarystów. Artykuł Bartosza Kierończyka, Mateusza Rawskiego i Jakuba Długosza kończący to wydanie na temat potencjalnych niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nasze hobby, może się wydać kontrowersyjny, zwłaszcza w kontekście świątecznym, ale postanowiliśmy go opublikować, ponieważ może stać się przyczynkiem do ciekawej dyskusji.
Życzę przyjemnej lektury w spokojnej atmosferze świąt, wiele rodzinnego ciepła, prezentów, nowych planów i marzeń.
Paweł Szewczak
Redaktor Prowadzący


Spis treści:

Nagroda im. Darka Firleja 2015
To już piąty raz w tym roku nasz Magazyn przyznał Nagrody im. Darka Firleja. Statuetki musieliśmy jednak wręczać etapami, bo, ze względu na tegoroczny dualizm targowy we wrześniu, nie było szans na spotkanie wszystkich laureatów w jednym miejscu. Jak zawsze - nasi wybrańcy - wyjątkowi, a tym razem - „podwójni”.

Paweł Czapczyk
Neolamprologus hecqui (Boulenger, 1899), czyli muszlowiec łaciaty w akwarium
Odkąd sięgam pamięcią, zawsze podziwiałem muszlowce, czyli ryby określane mianem „małych architektów z jeziora Tanganika”. Za co? Za ich skromne wymagania środowiskowe, niezrównane zwyczaje terytorialne, niebywałe instynkty rodzicielskie oraz - last but not least - za odwagę i nieustraszoność. Przez lata trzymałem i rozmnażałem wielu reprezentantów tej grupy. Nie posiadałem jednego. I kiedy wreszcie w 2013 roku wpuściłem dorosłą, a pochodzącą z odłowu parę Neolamprologus hecqui do uprzednio przygotowanego zbiornika, długo nie mogłem oderwać od niej oczu...

Tomasz Jungnikel
Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 3
Tak jak już wspominałem w poprzedniej części artykułu, taksonomia płaszczek jest nadal niejasna oraz budzi wiele kontrowersji i często bywa aktualizowana, z tego też powodu osobom bardziej dociekliwym polecam śledzenia badań nad taksonomią tych ryb. Większość gatunków ma swoje synonimy, celowo nie wypisuję ich, żeby nie wprowadzać jeszcze większego chaosu w nazewnictwie. Warto wspomnieć jeszcze o konsekwencjach dopuszczania do krzyżowania ze sobą różnych gatunków, gdyż może to doprowadzać do wad genetycznych, jak i wprowadzać jeszcze większy zamęt w określaniu przynależności gatunkowej.

Adam Biernacki
Prawie Rio Negro i Uaru amphiacanthoides
Niezmiernie cieszy mnie fakt, że mam możliwość, a zarazem przyjemność przedstawić Państwu kolejną odsłonę mojej skromnej namiastki, najbardziej inspirującego mnie fragmentu królowej rzek, jej lewobrzeżny dopływ - Rio Negro. Tu czarne wody ciągną się nieprzerwanie przez prawie 2500 km. Wraz z dopływami zajmują one obszar dwa razy większy od Polski. Woda w tej rzece ma barwę dobrej dwunastoletniej whisky o stosunkowo dużej przejrzystości. Odczyn plus kolor wody nasuwają skojarzenie z jesienną herbatką, do której dodaliśmy kilka kropli cytrynowego soku.

Lechosław Łątka
Preferencje pokarmowe oraz żywienie pielęgnic z jeziora Tanganika w akwarium: Poradnik hodowcy
Każdy pasjonat, mając na uwadze dobrą kondycję swoich ryb, powinien zadbać przede wszystkim o właściwą karmę dla swoich podopiecznych. Ryby w naturze mają dostęp do nieograniczonej ilości pokarmu, który mogą wybierać według własnych preferencji pokarmowych, zajmując dany ekosystem. W warunkach sztucznych (akwarium) niestety nie mają takich możliwości i są zdane na to, co i ile dostaną od swojego opiekuna.

Paweł Szewczak
Choroby ryb: profilaktyka i zabiegi przywracające zdrowie
Środowiskiem życia ryb jest woda. Człowiek nie posiada niektórych zmysłów, w które wyposażone są ryby, więc nie jest w stanie ich w pełni zrozumieć. Ryby wyczuwają najdrobniejsze zmiany parametrów wody. Każda nienaturalna i nagła zmiana skutkuje reakcją szokową, co zwiększa podatność na infekcje.

Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski, Jakub Długosz
Czy akwarystyka jest bezpiecznym hobby?
Wybierając tak popularne hobby, jakim jest akwarystyka, rzadko posiadamy świadomość zagrożeń, na które jesteśmy narażeni niemal codziennie. W poniższym artykule nie będzie jednak mowy o niebezpiecznych gatunkach ryb, takich jak m.in. piranie, skrzydlice, czy płaszczki. Znacznie większym zagrożeniem są wirusy, bakterie oraz grzyby. Ich obecność w środowisku wodnym nie jest jednak niczym niezwykłym.

Stałe rubryki:
Aktualności
Ciekawostki
Encyklopedia
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Magazyn Akwarium - 11-12/2015 (154)

autor: Dhuz » 28 lis 2015, 05:49

allah Muszlowiec na pierwszej stronie? 2 artykuły traktujące o Tanganice? Muszę mieć ten numer.
  • 0

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Re: Magazyn Akwarium - 11-12/2015 (154)

autor: thaz » 11 sty 2016, 19:43

Właśnie zamówiłem prenumeratę na 2016, gorąco polecam wszystkim - wspierajmy nasz rodzimy biznes i nasze hobby :-)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'