Magazyn Akwarium nr 10/2015 (153)

Magazyn Akwarium nr 10/2015 (153)

autor: thaz » 20 paź 2015, 07:20

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Jak każdego roku na początku października pojechałam do Drozdowa poszukać jesieni. Zerknijcie na zdjęcie - tak tam było. Zupełnie inaczej niż poprzednio. Lato wyjątkowo się w tym roku przedłużyło i tym razem Drozdowo było ciągle jeszcze zielone i ciepłe.

Wrzesień był pełen spotkań i imprez targowych. Nie wszystkie udało się opisać w tym numerze MA. Nie zmieścił się materiał o naszych laureatach Nagrody im. Darka Firleja: firmie Tropical, Marcie i Robercie Mierzeńskich oraz Agnieszce i Krzysztofie Tomaszewskich. Tego opracowania możecie się spodziewać w następnym numerze MA. Tymczasem gratulujemy tego w pełni zasłużonego uznania.
Kolejne wydanie poprowadzi już nowy redaktor - Paweł Szewczak. To coś nowego dla Pawła, dlatego przez dwa miesiące pozostanie w funkcji redaktora prowadzącego. Mam nadzieję, że odnajdzie się w niej i od stycznia 2016 pozostanie nowym redaktorem naczelnym. Trzymam kciuki.
W tym wydaniu – więcej artykułów niż zwykle. Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska, wydawca


Spis treści:
Wojciech Sierakowski
Cynotilapia zebroides
Do czasu swoistej „rewolucji”, która dokonała się w nazewnictwie po 2011 roku, gdy swoją pracę opublikował Patrick Tawil, gatunek był znany pod nazwą Cynotilapia afra. Nazwa nie zaniknęła, gdyż obecnie na gatunek ten składa się z część wariantów geograficznych przynależnych dawniej do gatunku Cynotilapia sp. „mbamba”.

Hubert Zientek, Krzysztof Kelman
Wieloplamka (Phalloceros caudimaculatus) - zimnolubna pstrokata piękność
Rozmnażanie wieloplamek jest łatwe, a sam gatunek uchodzi za dość płodny. Ciąża u samicy trwa około 5 tygodni. W miocie rodzi ona od kilkunastu do kilkudziesięciu młodych (rzadko powyżej 40). Po opuszczeniu dróg rodnych opadają one na dno i zaczynają pływać po krótkiej chwili, próbując złapać powietrze atmosferyczne, którym napełniają pęcherz pławny. Kanibalizm zdarza się rzadko, a częstokroć nie obserwuje się go wcale, nawet wówczas, gdy ryby nie są karmione przez kilka dni.

Tomasz Jungnikel, Maciej Komarzewski
Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 2
Płaszczki w naturze lubią zakopywać się w podłożu, co stanowi część ich behawioru i służy za kamuflaż. Aby im to umożliwić, należy zastosować odpowiedniego rodzaju podłoże. Zbyt gruby żwir może uniemożliwić płaszczkom skuteczne zakopanie się, natomiast zbyt drobny może dostawać się do ich otworów skrzelowych oraz oczu.

Marta Pawlak
CITES w akwarystyce, cz. 2
Zwierzęta muszą pochodzić z gospodarstw lub innych podmiotów wolnych od chorób. Przesyłka takich zwierząt musi być zaopatrzona w odpowiednie świadectwo zdrowia. W obrocie krajowym świadectwa obowiązują tylko dla ryb łososiowatych, w obrocie wspólnotowym są to tzw. świadectwa INTRA, a w przypadku importu - świadectwa CVEDA.

Przemysław Leśniak
Pogostemon – gwiazdy w akwarium!
Rodzaj Pogostemon (brodziec) należy do rodziny Lamiaceae (jasnotowate), który występuje licznie w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej wraz z Półwyspem Indyjskim oraz w Australii i Oceanii. Do rodzaju tego należą zarówno rośliny wodne, błotne, jak i typowo lądowe. Zasiedlają one brzegi jezior, stawów, rzek, bagien oraz pola ryżowe i łąki, również te podmokłe.

Mariusz Król
Euphyllia – falująca królowa akwarium morskiego
W moim zbiorniku znajduje się kilka gatunków euphyllii: Euphyllia paradivisa, E. paraancora, E. ancora i E. glabrescens. Oprócz nich istnieją jeszcze E. yaeyamaensis, E. divisa, E. cristata i E. paraglabrescens. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem polipów, ale także ich długością, budową szkieletu czy stopniem agresywności.

Stałe rubryki:

Aktualności
Encyklopedia MA
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'