Magazyn Akwarium 3/2022 (193)

Magazyn Akwarium 3/2022 (193)

autor: thaz » 23 cze 2022, 06:51

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy,
czerwcowo-lipcowy numer Magazynu Akwarium oddajemy w wasze ręce przed wakacjami, ale mamy nadzieję, że będzie Wam towarzyszył i później, przynajmniej przez cały okres letniej kanikuły.

Zachęcamy Was gorąco, jak zresztą co roku, by okres urlopu i wypoczynku sprzyjał bezpośrednim obserwacjom świata natury i dawał możliwość uprawiania akwaturystyki. Z tych względów w bieżącym wydaniu mA prezentujemy Monterey Bay Aquarium w Kalifornii (Krzysztof Pająk) i Ogród Japoński w Jarkowie (Katarzyna Mróz-Jaskuła), a dla tych, którzy zostają w domu, serwujemy szereg praktycznych wskazówek dotyczących zakładania przydomowego oczka wodnego (Albert Sobczak). Małgorzata Tarczyńska dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem czołowej polskiej aquascaperki, a Tomasz Fiszer, reprezentujący firmę Aqua Nova, prezentuje swój punkt widzenia nie tylko na rodzimy rynek akwarystyczny.

Szczególnej uwadze Czytelników polecamy rozmowę z Bartłomiejem Paśnikiem, mistrzem świata w dziedzinie akwarystyki biotopowej, którego zbiorniki nie tylko odzwierciedlają autentyczne wycinki natury, ale są również rzadkiej i oryginalnej urody.

Oczywiście solą akwarystyki pozostają ryby. I w bieżącym wydaniu mamy nie lada gratkę dla hodowców, amatorów i admiratorów ichtiologii, albowiem o bezprecedensowym w naszej szerokości geograficznej rozmnożeniu niedawno odkrytej, a zagrożonej wyginięciem pielęgnicy Ptychochromis insolitus opowiada jeden z najznakomitszych na świecie znawców pielęgnic z Madagaskaru, dr Piotr Korzeniowski. Z kolei dr Hubert Zientek, bez którego obecności trudno wprost sobie wyobrazić którekolwiek wydanie naszego dwumiesięcznika, prezentuje żałobniczkę, czyli rybę, która kiedyś gościła w niemal każdym domowym akwarium, a dziś niesłusznie jest pomijana.

Last but not least: tematem numeru są krewetki – zarówno słono-, jak i słodkowodne – o których ze szczerą pasją i ekologiczną znajomością tematu pisze Michalina Pączkowska. Ona również, w kolejnej odsłonie edukatorki i ekolożki z serca, wykształcenia i powołania, proponuje wykonanie krewetek z kolorowych ścinków papieru i okładek przeczytanych magazynów.
Ekologiczny z ducha pozostaje również materiał Marcina Graczyka, który pisze tym razem o inwazyjnych (w naszych wodach) bezkręgowcach. W dziale Aktualności tego numeru mA króluje zaś Interzoo (Norymberga 2022) i Malawistook (Płock 2022).

Gorąco zapraszam do lektury!
Paweł Czapczyk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5652
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 799
GG: 4361230

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'