FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

autor: JEFFIK » 16 paź 2013, 08:17

Witam!

Z wielką pomocą kolegów z FORUM MALAWI (za co bardzo dziękuję) stworzyłem, znany już dla większości cud techniki jakim jest system filtracji narurowej.
Ze względu na brak miejsca jest to najbardziej uproszczony system ale z zachowaniem strony praktycznej. Z lewej strony dwa korpusy mech połączone szeregowo, z prawej korpus 20" jako biolog na baypasie. Piszę, że skąpa ta filtracja bo do pełni szczęścia przy przy biologu szeregowo powinien się znaleść korpus dodatkowy na np. purigen, węgiel czy leki.

Choć nie mogę się nazwać "super specem" to chciałbym podzielić się w formie małego FAQ doświadczeniem zdobytym przy zakładaniu owej filtracji. To jest dla tych "wariatów", którzy byli "zieloni" tak jak ja i chcą poznać podstawy jakie panują w filtracji narurowej.


MAŁE FAQ FILTRACJI NARUROWEJ NA RURACH ZGRZEWANYCH 3/4 (25):


I. Dlaczego filtracja narurowa

+
ekonomia (niski pobór prądu do wydajności, filtracja 2w1)
wygoda (prosta w obsłudze)
estetyka (brak sprzętu w akwarium)
cena (porównywalna do używanego, wsławionego FX5)

-
wielkość (najlepsza opcja to stelaż)
złe spasowanie konstrukcji (przecieki)

II. Jakich rur używamy do montażu

a. ALU-PLEX - łatwość i wygoda w montażu, minimalny % złego spasowania rur i złączek, demontaż w każdej chwili, rury poddają się gięciu, kilkakrotnie droższy i więcej miejsca zajmuje od reszty, złączki zawężają przeloty wew rur!

b. RURY KLEJONE - złączki nie zawężają przelotów wew., większa trudność montażu, rury są sztywne, po sklejeniu jest "dłuzsza chwila" na poprawkę, możliwość pękania na kolankach po kilku latach (info z "wujka google")

c. RURY ZGRZEWANE - złączki nie zawężają przelotów wew., większa trudność montażu, rury są giętkie choć nie tak jak przy alu-pex, po sklejeniu jest "dosłownie chwilka" na poprawkę, z mojego punku widzenia jest większa świadomość nad szczelnością rur zgrzewanych nad klejonymi

III. Jaka pompa do filtracji

Moim zdaniem najlepszą opcją "w tej chwili" jeśli chodzi o jakość/cena/wydajność są pompy grundfos Alpha2. Osławione są długą żywotnością i bardzo niskim poborem prądu.
Ja mam filtrację opartą na pompie 25-40 w baniaku 375l i sądzę, że ten litraż jest maximum jej możliwości filtracyjnych. Przy większych baniakach polecałbym większą.

IV. Wlot i wylot filtracji


Jeśli ktoś ma sporo miejsca za baniakiem to można zastosować wykończenie na rurach stosowanych w filtracji, choć wtedy nie mamy możliwości regulacji.
Ja ze względu na brak tego miejsca i możliwość regulacji wysokości wlotu i wylotu zdecydowałem się na rurki i końcówki od filtra JBL e1501.

V. Stosowanie zaworków ze śrubunkiem na korpusach


- potrzeba więcej miejsca na zmieszczenie filtracji, koszt zakupu
+ wygoda przy wymianie wkładów filtracyjnych gdzie po zamknięciu zaworków woda opróżnia się z samego korpusu, śrubunek potrzebny w razie złego spasowania zaworka lub uszkodzenia korpusu

VI. Stosowanie korpusów mechanicznych równolegle a nie szeregowo


Jest to najlepsza opcja gdyż przy tym układzie schodzi do minimum obciążenie pomy.
Jest też kwestią wielkiej wygody gdy chcemy wymienić wkład w korpusie, nie musimy wyłączać pompy bo wymieniając wkład w jednym, woda przepływa przez drugi korpus.

VII. Jakie wkłady mech do korpusów


Moim zdaniem optymalną opcją są wkłady 100micro. Jeśli chcemy zaoszczędzić możemy stosować różne formy gąbek, geowłóknine itp.

VIII. Dlaczego korpusy mechaniczne są przed pompą?


Dlatego, że wyłapują nieczystości z akwarium, które mogłyby uszkodzić pompę a zarazem nie brudzą naszego korpusu z wkładem biologicznym.

IX. Co to jest baypas


Baypas mówiąc "po chłopsku" jest to zaworek równoległy do korpusów z biologią, purigenem czy innym sypkim złożem. Dzięki niemu jest możliwość regulacji siły przepływu wody przez złoże nie wydmuchując go do baniaka.

X. Jak się montuje korpus z wkładem biologicznym?

Montujemy zawsze odwrotnie do kierunku strzałek na korpusie. Zakładamy rurkę spasowaną na średnicę i długość korpusu i wiercimy od dołu odpowiednią ilość dziur. Mocując odwrotnie korpus woda idzie z góry rurką i wychodzi dołem prze wywiercone otwory tak aby wszystkie złoża miały cyrkulację wody.
uwaga: Jeśli montujemy w korpusie pojemnik na złoże, wtedy montujemy strzałki zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

Te pytania nie mają na celu pochwalenia się co ja już potrafię, a przedstawienia podstaw, których mogłem sam doświadczyć dzięki pomocy bardziej doświadczonych kolegów.;)
Jeśli znajdziecie jakieś szokujące błędy to przepraszam i proszę o jak najszybsze poprawienie w celu wyeliminowania złego przekazu następnym fanatykom akwarystyki:D

Wstawiam kilka fotek mojej zabaweczki:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Ostatnio zmieniony 16 paź 2013, 11:47 przez JEFFIK, łącznie zmieniany 1 raz
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

autor: mexko » 16 paź 2013, 11:08

WITAJ A MOŻE MI POMOŻESZ TO ZROBIĆ TAKI FILTR POZDRAWIAM
  • 0

Bywalec
 
Posty: 167
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:42
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 0
GG: 0

Re: FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

autor: JEFFIK » 16 paź 2013, 11:41

Dzięki Piotrek za pomoc w rzuceniu tematu w odpowiednim formacie:)


Heya pomóc w praktyce to raczej nie bardzo. Nie jestem hydraulikiem i u siebie inaczej się robi. Pocieknie trudno szmata rękę i wymiana lub coś źle pójdzie nie martwisz się aż nadto.;)
Bardziej mogę Ci pomóc teoretycznie. Jak nie chcesz sam robić tego to niech zrobi ktoś kto jest bardziej doświadczony i komu ufasz na tyle, że jak nie będzie po Twojej myśli to nie wyląduje....w piwnicy;D
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

autor: mexko » 16 paź 2013, 12:19

podaj numer telefonu to zadzwonię pogadamy
  • 0

Bywalec
 
Posty: 167
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:42
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 0
GG: 0

Re: FILTRACJA NARUROWA ZGRZEWANA - małe FAQ

autor: alexb47 » 16 paź 2013, 19:26

Panowie, moim ulubionym działem jest DIY na Malawi. Wiele się od chłopaków nauczyłem, mam tam kilku przyjaciół. Problem tylko w tym, że oni coraz bardziej komplikują, a ja zacząłem coraz bardziej upraszczać.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
Reputation System ©'