Filtr kasetowy

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Filtr kasetowy

autor: dwojak23 » 01 mar 2016, 19:03

Ostatnio znalazłem w necie zastosowanie filtra kasetowego w akwarium. Bardzo mi się spodobał i doszedłem do wniosku, że hamburg przy tym filtrze jest cienki. Mamy większy wybór mediów niż tylko gąbka, nie ma żadnych przewodów np. wlotu i wylotu same zalety. Niewiele jest informacji na ten temat więc chciałem was zapytać czy macie doświadczenia z tym filtrem? Albo wiedzę jak go zrobić?
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: ManiaPI » 01 mar 2016, 19:16

ja właśnie jestem na etapie planowania takiego filtra do swojej bańki, jak na tę chwile widzę same plusy ( poza tym że zajmuje trochę miejsca, ale to przeboleje)
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: dwojak23 » 01 mar 2016, 19:21

Ja też bym to przebywał ale wiedzą marna na ten temat. Jedyną informacją jaką posiadam to jaka wyglądać i jaką pompę dać. Znalazłem coś takiego
  • 2

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: miewan » 01 mar 2016, 19:34

Ostatnio za moją namową koleżanka zakupiła "gotowy zestaw" produkcji Kameleon, właśnie z filtrem kasetowym wzdłuż tylnej ścianki.
Pomimo, ze dostarczono i zalano jej "gotowca", podróż "zasiedlonego" aranżu wraz z życiem roślinno/krewetko/rybnym mocno wzburzyła panującą tam sielanę, i kupa syfu dostała się do filtra, skuteczne zapychając dostępne media a zwłaszcza włókninę, to powodowało że komora głowicy ( tam była pompka z kaskady aqua cleara )słabo wysycała się wodą - głowica szybciej wypompowywała wodę niż się do niej dostawało zapowietrzając ją. A jednocześnie b.mocno odsłaniając grzałkę.
Wezwany "na pomoc" usunąłem zasyfioną włókninę, grzałkę przełożyłem do komory zasysu ( zawsze "pełnej" by uniknąć wynicowywania grzałki), a głowicę wymieniłem na mniejszego aqua szuta.
Rozwiązanie jak dla mnie świetne, tylko trzeba dobrze dobrać media filtracyjne, ale napakować można ich naprawdę sporo.
W tym 72 litrowym baniaczku wygląda to tak :
1 komora zasysu " od góry" z grzebieniem z jednoczesną funkcją skimera wypełniona gąbką i biobalami.
Do drugiej komory od dołu dostaje się woda ( przegroda wklejona 2 cm od dna ) w której jest na dziś mieszanka ceramiki i gąbek, stąd dalej "ruchem wężyka", ale już od góry 2 cm od górnej krawędzi panelu (nałożona na próg dopasowana gąbka - warunki tlenowe) tu obecnie zeolit i gąbki i znowu z dołu woda dostaje się do komory pompy, gdzie wcześniej umiejscowiona była też grzałka ( zdecydowania lepsze dla niej miejsce, ale jak się okazało nieco niebezpieczne ). Wężem nałożonym na wylot głowicy woda dostaje się do otworu zalewającego baniak ( obecnie umieściłem tam dyfuzor kierunkowy z możliwością regulacji miejsca " ściśniętego wydmuchu" ).
Rozwiązanie z założenia naprawdę dobre i bezpieczne - wszystko w ścianach akwarium ( przepływ wody w obiegu zgodny z potencjałem litrazowym netto szkiełka ), bez niebezpieczeństwa przelania ( przednia ściana panelu kończy się niżej niż krawędź akwa, więc przy zatorze i tak woda przeleje się do przestrzeni "właściwego akwarium" ), duża przestrzeń na różnorodne miejsca filtracyjne znacznie większa niż oferują to wewnętrzniaki lub kaskady, ukryta grzałka, brak rurek wewnątrz - jedyny minus przy nagłym mechanicznym namieszaniu w akwa, przy "gęstych" mediach mechanika może być problem z ilością wody w ostatniej komorze , ale i tak zdecydowanie polecam.
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: Inc0 » 01 mar 2016, 19:36

Wypisz wymaluj takie cus ( sump? )tylko ze dostawiane do akwarium miałem w liceum, medium filtracyjnym był ofc piaseczek kwarcowy a napedzała to pompka powietrza Skalar 2 wtedy nie było jeszcze takich głowic jak dziś. Pompe a raczej przepływ musisz dobrac do przepustowosci zastosowanego medium bo moze sie tak zadażyc że gdy bedzie zbyt drobne to sie moze przytkac i pompa wypompuje wode i bedzie na sucho pracowac
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: ManiaPI » 01 mar 2016, 19:40

sporo informacji jest w necie
np coś takiego

http://www.marineandreef.com/Red_Sea_MA ... s40010.htm
pełen wypas
a tu inne
  • 2

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: Inc0 » 01 mar 2016, 19:57

dwojak23 pisze:Ostatnio znalazłem w necie zastosowanie filtra kasetowego w akwarium. Bardzo mi się spodobał i doszedłem do wniosku, że hamburg przy tym filtrze jest cienki. Mamy większy wybór mediów niż tylko gąbka, nie ma żadnych przewodów np. wlotu i wylotu same zalety. Niewiele jest informacji na ten temat więc chciałem was zapytać czy macie doświadczenia z tym filtrem? Albo wiedzę jak go zrobić?

porównajmy hamburga z kasetowcem:
hamburg :
- niska cena
- bezobsługowy nie wymaga czyszczenia latami
- wydajność biologiczna
- brak ryzyka zalania podłogi
- hamburg nigdy sie nie zapcha( no jak sie bardzo chce albo nie ma sie zielonego pojecia co sie robi to sie da :P ) czego nie mozna powiedzieć o kasetowcu( wide przypadek opisany wyzej)
- prostota konstrukcji
wady:
-montaz wymaga smykałki majserkowicza zeby wkleic prowadnice gabki
-ograniczona ilość mediów filtracyjnych
- zajmuje miejsce w akwarium

Kasetowiec zalety:
- uniwersalny filtr biologiczno mechaniczny
- łatwy montaż gotowca
- brak ryzyka zalania podłogi
- pełne spektrum mediów filtracyjnych
wady :
-ryzyko uszkodzenia pompy gdy sie zapcha
- wymaga czyszczenia trzeba pilnowac żeby sie niezapchał
- cena wyzsza niz dla hamburga
- zajmuje miejsce w akwarium
- skomplikowana budowa

wedle mojego rozeznania wcale hamburg nie wypada tak cinko :)
  • 1

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: dwojak23 » 01 mar 2016, 20:12

Inc0 pisze:
wedle mojego rozeznania wcale hamburg nie wypada tak cinko :)


Raczej chodziło mi, że cienko wypada jeżeli chodzi o media filtracyjne ;p

A jeżeli chodzi o pompę to myślałem o eheim compact 600
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 20:14 przez dwojak23, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: Inc0 » 01 mar 2016, 20:14

tu sie zgodze bo oprócz gabki mozna jedynie do komory zapodac ceramike lub cos w ten deseń tylko po co :D no i włukniny nie da sie zastosowac :P
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Filtr kasetowy

autor: dwojak23 » 01 mar 2016, 23:11

Każdy wkłada to co uważa za słuszne. Andrzej a czy ten zbiornik z kameleon był robiony przez "nich"? Czy przez innego szklarza?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'