Ceramika DIY- pumeks alternatywa dla drogiej ceramiki ?

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Ceramika DIY- pumeks alternatywa dla drogiej ceramiki ?

autor: Inc0 » 12 gru 2015, 13:24

Temat mojego autorstwa z podkarpackiego forum akwarytycznego przeklejam tutaj w formie "skompresowanej "moze komus sie to do czegoś przyda:
"Na jednym z for krewetkowych toczy się dyskusja na temat ceramiki stosowanej w akwarystyce temat rzeka zainteresowanych odsyłam do lektury wspomnianego tematu http://krewetki.org/forum/viewtopic.php ... a794f413f2
Efektem tej dyskusji jest zmiana moich zamiarów zakupu matrixa ( który sobie dobrze kosztuje ) ale tez każdej innej ceramiki akwarystycznej jako jednego z mediów filtracyjnych do kubełka DIY który szerzej opisany jest w innym temacie w naszym dziale DIY, na rzecz pumeksu ogrodniczego zwanego bims to co przemówiło za takim wyborem to bardzo duża porowatość pumeksu a decydująca okazała się cena niecałe 6pln za worek w leroimerlin ofc zdaje sobie sprawę ze to jest skała wulkaniczna i wpływa w jakiś sposób na parametry wody w "biotopie" jaki ma obsługiwać "beka" nie powinno to stanowić problemu( w jaki? to zbadam właśnie jest na etapie płukania woda RO następnie postoi ze 2-4 tygodnie zalana woda Ro i wykonam podstawowe pomiary przewodność ph,gh,kh )Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Być może każdy wie to z własnych doświadczeń kąpielowych że pumeks pływa bo jest cały "upchany bąbelkami" gazu ofc taki pumeks zagazowany średnio się sprawdzi jako ekwiwalent ceramiki w filtrze trzeba jego pory wypełnić wodą robiąc tym samym powierzchnie dla filmu bakteryjnego. Dla tych co nie wiedza jak to zrobić podpowiadam że szybko go można "zatopić/nasączyć" poprzez gotowanie go kilka minut i błyskawiczne wrzucenie gdy jest bardzo gorący do lodowatej wody fotka wyżej przedstawia wynik jednej takiej operacji w trakcie gotowania więcej niż 2/3 pływało wielokrotne powtórzenie tej operacji powinno usunąć większą część gazów z porów reszta się rozpuści w wodzie z czasem. "

"Tydzień się moczył pumeks w wodzie RO zalany w proporcjach 3l pumeksu +2,5l wody RO
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
pomiar wody bezpośrednio po zalaniu wskazywał przewodność na poziomie 20µs Ph,GH,KH- nie mierzyłem bo było by to wtedy bezcelowe.
Po tygodniu:
przewodność 56µs
PH 7,0 ( sera kropelkowy ph4-10)
PH 6,8 ( jbl kropelkowy ph6,0-7,6 )
GH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
KH 0-1( pierwsza kropla daje wynik)
Wyniki są obiecujące podstawowe parametry wydaja się być niezmienione wzrost przewodności sugeruje ze coś się rozpuszcza co nie ma wpływu na gh/kh ani ph. Takie są moje luzne wnioski na podstawie moich "badań" potrzebne jest potwierdzenie innych osób bo testy jakimi dysponuje nie są pierwszej młodości aczkolwiek kontrolny pomiar kranowity był zgodny z oczekiwaniem ."

"Test nr 2 pumeksu z leroimerlin będzie się odbywać w wodzie RO przewodność 20us lecz tym razem woda będzie stale omywać próbkę pumeksu w filtrze wewnętrznym którego komora na medium filtracyjne została wypełniona pumeksem Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
taki filtr jak na poniższej foci widać
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

będzie pracował bez przerwy w butelce zalanej około 0,7l wody RO i zabezpieczonej przed parowaniem może nie w 100% ale myślę ze wystarczająco Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
po tygodniu dokonam pomiarów przewodności, PH,GH,KH po czym wymienię wodę na nową a cała operacja tak będzie 3 krotnie powtórzona. Celem jest stwierdzenie ile i jak pumeks zmienia parametry wody gdy jest omywany przez nią stale czyli w warunkach jakie panują w kubełku oraz czy to jest stała wartość w czasie."

"Mija 7 dzień wiec czas na pomiary .Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

przewodność: 60µs
PH: 6,8 ( kropelkowy jbl PH 6,0-7,6 )
GH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
KH: 0-1 (pierwsza kropla daje wynik)
Jak widać wyniki testu dynamicznego i statycznego nie różnią się zasadniczo od siebie.
Filtr został ponownie zalany woda RO o takiej samej objętości i przewodności 20µ za tydzień kolejne pomiary.
P.S
Gdyby ktoś dociekliwie chciał dopytać czemu woda jest taka ciepła?
Woda się zagrzała do 30C nie dlatego ze mam taka saune w domu lecz wynikło to z następujących czynników :
-pierwszy to ciepło jakie generuje prąd elektryczny przepływający przez uzwojenie w głowicy filtra fan mini plus
-drugi to tarcie łopatek wirnika i wody o siebie oraz wody opływającej inne elementy filtra
-trzeci czynnik jaki zadziałał na rzecz że woda ma 30C to brak możliwości rozproszenia ciepła przez odparowanie wody."

"14 dzień testu Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Przewodność : 30µs !
Ph, gh ,kh - zrezygnowałem z pomiaru ze względu na fakt że przewodność w drugim etapie jest znacznie niższa niż w pierwszym a logicznie rzecz biorąc przy spadku przewodności parametry gh i kh poprzednio wykazujące wartości około zera nie mogły się zmienić w stopniu umożliwiającym ich pomiar testami kropelkowymi a ph jest uzależnione od kh .

Po dwóch etapach testu można się pokusić o wniosek że pumeks z czasem rozpuszcza w wodzie RO coraz mniej substancji na co wskazują coraz niższe wartości przewodności w dwóch pierwszych etapach testu .
Obecnie rozpoczynam etap trzeci zestaw testowy ten sam co w poprzednich etapach tym razem woda Ro jaka został zalany ma 16µs."
  • 6

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Ceramika DIY- pumeks alternatywa dla drogiej ceramiki ?

autor: miewan » 12 gru 2015, 13:38

Ekstra, aż dziw że producenci mają jeszcze co i komu sprzedawać, okazuje się, że surogatów "z życia" jest na tyle dużo ( nawet kiedyś założyłem wątek o "zamiennikach" ), że sklepy zoo rzeczywiście przejdą jedynie na artykuły dla sierściuchów z jedynie "startową opcją akwarystyczną".
Czekam na ciąg dalszy testu.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Ceramika DIY- pumeks alternatywa dla drogiej ceramiki ?

autor: adams2121 » 12 gru 2015, 17:06

Czytam śledzę i czekam na efekty doświadczalne , a najlepiej wyniki z wnioskami :brawo
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Ceramika DIY- pumeks alternatywa dla drogiej ceramiki ?

autor: Inc0 » 12 gru 2015, 17:18

Wyniki na bierzaco podsumowuje ostatni 3 etap nie sadze żeby wyrwał sie wynikami z tendencji jaka nakresliły poprzednie próby ofc nalezy pamietac ze testuje na wodzie o neutralnym ph i z przeznaczeniem u siebie do wody zasadowej czy w "mocnych" BW tez tak sie zachowa?? nie wiem tam odczyn ph jedzie ostro w dół czesto ponizej ph5 ale to zostawiam do zbadania fanom takich klimatów:) relatywnie aspekt ekonomiczny jest miażdżacy za dwa worki łacznie około 3,5l zapłaciłem 11,98 ile kosztuje litr matrixu czy siporaxu nie trzeba nikomu mówic najtańsza ceramika akwarystczna to około 7pln/litr i zdarza sie ze zmienia parametry tu tego nie ma :)
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'