Torf włóknisty

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Torf włóknisty

autor: gajmat » 25 wrz 2014, 19:08

Witam,

Tak jak w temacie - trudno jest znaleźć torf włóknisty w dobrej cenie jako wkład do filtra kubełkowego, która nie zabija, ale w końcu udało mi się upolować kilka ofert, ale teraz pojawia się pytanie, który wybrać. Poniżej podaję link do ofert

http://alegratka.pl/dom-i-ogrod/ogrod/r ... 3%B3knisty

Ma ktoś może jakieś doświadczenie, zna się na tym. Który z powyższych wybrać, aby nie zaszkodził rybkom no i pomógł zbić pH?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:39
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Torf włóknisty

autor: miewan » 25 wrz 2014, 19:19

To torf ogrodniczy.
nie zmiękczam wody, ale wydaje mi się, że pakowanie go do kubła to słaby pomysł.
Armatka torfowa to co innego ( widzę woytek już odnalazł Twój post to jesteś w dobrych rękach).
Są specjalne wkłady torfowe dedykowane do kubłów, kiedyś jak miałem jeden z baniaków "na miękko" stosowałem serę bodajże granugreen.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Torf włóknisty

autor: gajmat » 25 wrz 2014, 19:23

Ano są, tylko że dosyć drogie, a niewielkie opakowania. Gdzieś wyczytałem, że taki torf włóknisty to dobra rzecz - do kubła, albo właśnie do wspomnianej armatki. Więc mówisz, ze taki to lepiej tylko do armatki?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:39
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Torf włóknisty

autor: miewan » 25 wrz 2014, 19:38

W pierwszym poście wsadziłem Ci nazwę żarcia :lolz1: , poczytaj o SERA BLACKPEAT za 0,5 kg w umiarkowanym cenowo sklepie internetowym zapłacisz niecałe 25 zł.
Nie jestem dobrym rozmówcą w "czarnych" baniakach sorki.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Torf włóknisty

autor: gajmat » 25 wrz 2014, 19:54

Może się jeszcze ktoś wypowie, ale dzięki za jakiś trop
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:39
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Torf włóknisty

autor: Christo » 25 wrz 2014, 21:45

Z akwarystycznych JBL Tormec activ. 1l (600g) widziałem najtaniej za 17zł. Jest to mocno skondensowany granulat. Pęczniejący po namoczeniu, ale mimo to przeznaczony do kubełków JBL, choć sam osobiście także uważam, że szkoda kubła na torf. Lepiej wykonać zewnętrzny mieszek, albo dać torf pod podłoże tylko wtedy trudniej sterować kolorkiem wody.

Jeśli masz w swojej okolicy jakieś mokradła lub co oczywiste torfowiska to można pozyskać torf samodzielnie. Ja np znalazłem "wyciągnięty" przez korzenie powalonego drzewa, więc nie musiałem nawet kopać ani się moczyć. Mocą (przynajmniej jeśli chodzi o barwienie wody) dorównuje on markowemu granulatowi.

Niektórzy stosują z powodzeniem torfy ogrodnicze, ale trzeba mieć pewność, że nie mają żadnych dodatków. Na tym się niestety nie znam (bo nie potrzebuję się znać). :)
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'