Syf z przewodow

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Syf z przewodow

autor: WOJTEK24 » 08 wrz 2014, 18:42

Pytanie: jak sobie radzicie z syfem z przewodow ktorymi plynie woda w filtrach kubelkowych?

Zeby przyblizyc sytuacje to krotka historia:
Jakis czas temu wpadli do mnie znajomi z dziecmi, a dzieci jak to dzieci - wszystko je ciekawi i wsadzily swoje raczki za akwarium poruszajac przy tym mocno przewodami z woda. Od tamtej pory caly czas pojawialy mi sie w wodzie 'farfocle' koloru bialego ktore oderwaly sie od scianek wezy. Zalozylem wiec na koncowke wylotu wody kawalek ponczochy. Wszystko bylo ok do momentu kiedy zauwazylem ze woda wylatuje bardzo slabym strumieniem i chcac udroznic wylot zdjalem ponczoche ..... po porostu makabra .... dwie godziny zajelo mi wylapywanie calego plywajacego szlamu. Ale przewody znowu byly transparentne. Tylko ze teraz znowu w akwa zaczely sie pojawiac syfki, no i oczywiscie rury znowu sa czyms od srodka zarosniete.
I wlasnie jak wy sobie z tym 'czyms' radzicie?

Przepraszam za brak polskich znakow - tablet.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: krzysiek » 08 wrz 2014, 18:48

wyszczysc przewody :)
  • 0

jakieś 412l
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 390
Rejestracja: 27 wrz 2013, 18:41
Lokalizacja: Białystok/Broniewskiego
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: adams750 » 08 wrz 2014, 19:45

Kup sobie wycior do butelek dziecięcych do tego kawałek sznurka i po drugiej stronie jakieś obciążenie. Takiem wynalazkiem bardzo dobrze się czyści węże od filtrów.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: adams2121 » 08 wrz 2014, 20:13

ew myjka ciśnieniowa i płukania na pełnej parze
w warunkach mieszkaniowych odkręć słuchawkę prysznica i na pełny zycher płukanie
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: marcin » 08 wrz 2014, 20:29

adams2121 pisze:w warunkach mieszkaniowych odkręć słuchawkę prysznica i na pełny zycher płukanie


czy ja wiem ciśnienia wody a syfem w węzach to munie nie dało żadnego efektu z byt małe ciśnienie w kranie , teraz czyszczę węzę od czasu do czasu domowym patentem mam drut stalowy zagięty na kacu jako mała raczka na drugim kacu jest mały spaw i nawijam szmatkę wiąże nitka i jazda , po zabiegu przewody są czyste i wyglądają jak nowe

wiem ze teraz można kupić jakieś szczotki w styku jak kiedyś do butelek dostosowane średnica do węży
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: miewan » 08 wrz 2014, 20:49

Wojtek Twój baniak ma krótką historię dziwne jest więc iż już zarosły Ci przewody, kolor farfocli wskazuje na nalot wapniowy, ale to dużo za szybko, tym bardziej że jak piszesz raz już "przeczyściło" węże. Ja swoje czyszczę "wyciorem" do tego przystosowanym - szczotka gruba ( średnica większa niż średnica węża) na jednym końcu , a na drugim szczotka o mniejszej średnicy ( omiatająca jego ścianki) a całość jest na giętkiej cienkiej sprężynie ok. 1 m długości tyle, że czynność tą wykonuję rzadziej niż raz na rok może dwa lata albo i dłużej. A i tak to co się przepycha raczej ma postać i kolor szlamu.
Ja bym poszukał w samym kuble. Jakie masz wkłady, część ceramiki jest " okresowa" może to ona " pyli".
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: WOJTEK24 » 08 wrz 2014, 21:05

No to kamien z serca bo juz myslalem ze cos zle zrobilem, tu wszyscy maja podobny 'problem'.
Miewan tak myslamem ze jesli to nic powaznego to bedzie to osad z kamienia - czajnik regularnie odkamieniam co 3 tyg.
Dzieki wszystkim za pomoc.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: Christo » 09 wrz 2014, 10:31

Ja nie mam. Węże mam prawie wyłącznie przezroczyste, stąd jedyne co się tam osadza to glony, ale tylko na ściankach. Przepływ nigdy nie spada, więc nigdy nie czyszczę i traktuję je jako dodatkowy filtr. Czytam na różnych forach o syfie czy wręcz o zarastaniu węży i nie rozumiem skąd ten problem. Zaczynam się zastanawiać czy to nie aby prefiltry z bardzo gęstych gąbek zapobiegają powstawaniu u mnie tego problemu.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: fritz3 » 09 wrz 2014, 13:34

Kolego, moje rurki (czytaj węże) od filtrów od momentu startu akwarium (ok. 3 lat) ani razu nie były czyszczone. Efekt zarastania... bliski zeru. O tempie tego procesu często decyduje jakość zastosowanych rurek. Chcę zauważyć, że wiele "oryginalnych" rurek jest wręcz tragicznej jakości tj. bardzo duża porowatość ścianki wewnętrznej sprzyja zarastaniu.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 106
Rejestracja: 01 paź 2013, 08:56
Lokalizacja: Oliszki
Reputacja: 10
GG: 0

Re: Syf z przewodow

autor: straszny_dran » 09 wrz 2014, 17:47

Z ta jakością to również z się zgodzę. .. w mniejszym akwarium mam Eheim Eco 200 z oryginalnymi węża mi 12/16 co pół roku zarastaja tak ze przepływ spada praktycznie do zera..... ale to syf i glony.... szczotka pomaga.
Białego nalotu nie miałem nigdy


Pozdrawiam telefonicznie
Tomek
  • 0



Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
シクリッド タンガニーカ
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 162
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:58
Lokalizacja: Osiedle Ignatki
Reputacja: 24
GG: 977094

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
Reputation System ©'