Deflektor

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Deflektor

autor: miewan » 04 gru 2013, 14:47

Dzisiaj otrzymałem zamówiony trochę "w ciemno" FLO deflektor (hydora) :?: na polskie jest to dyfuzor obrotowy :D .
Zasada działania - woda przepływając przez system przekładni, obraca dyfuzor o 360 st. dając efekt falowania.
Po co? :
- zwiększenie natlenienia wody
- pomaga w usunięciu filtra białkowego z tafli
- likwiduje ewentualną "białą linię" - niektórych drażnią wapienne ślady poziomu wody na szybach (to akurat nie ja)
Jak działa:
FLO jest obracającym się dyfuzorem przyłączanym przy pomocy dostarczonych adaptatorów do wyjścia pompy, filtra wewnętrznego lub kubła ( w pudełku łącznie 5 + końcówka samego dyfuzorka, więc można łatwo dopasować do różnych średnic rurek i wylotów). Obracanie się dyfuzora jest wymuszone wyłącznie przez ciśnienie wypływającej z nich wody. Zakres tolerowanego natężenia przepływu wody przez FLO - od 300 do 1200 l/h.

Istnieje też wersja BIOFLO - połączenie cech dyfuzora obrotowego i filtra powierzchniowego dzięki zakładanej gąbce, eliminującej/zbierającej martwe bakterie z powierzchni wody ( czyli ewentualny (tani) zamiennik skimera :?: ).
Są dostępne 3 średnice owych gąbek a efektywność to wyłapywanie wg.producenta przy małej 1.0- 0,1 mg NH3/h, średniej 2.6 - 0,2 mg/h, dużej 3.6 - 0,4 mg/h.

Ja mam wersję FLO, pewnie zamontuję to na dniach jako zamiennik deszczowni, wtedy podzielę się wrażeniami ( sam jestem ciekawy "wielkości" fali a zwłaszcza ewentualnego hałasu).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Deflektor

autor: mexko » 04 gru 2013, 15:28

witaj andrzej ja na to patrzyłem wiesz ja bardzo boje się nowości
jak u ciebie zda egzamin też to kupie i zamontuje proszę o więcej wiadomości w tym temacie
ciekawi minie to bardzo
pozdrawiam
  • 0

Bywalec
 
Posty: 167
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:42
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Deflektor

autor: miewan » 04 gru 2013, 17:20

Nie wiem jak wersja BIO same FLO nie jest wiele warte, podłączałem do kubełka eheim 2075 i t-heda 500 " ściskanie" wody ok, jednak obrót całej głowicy to porażka, kręci się gorzej niż kółka małego rowerka pod górę.
Supiektywnie nie spełnia pokładanych nadziei -> jestem na nie.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Deflektor

autor: mexko » 04 gru 2013, 21:45

dlatego nie wiedziałem jak to działa a wiesz że ja za bardzo
cały czas boje się nowości dzięki ale może sprawdzisz i będzie
dobrze czekam na dalsze wiadomości
pozdrawiam
  • 0

Bywalec
 
Posty: 167
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:42
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Deflektor

autor: miewan » 05 gru 2013, 09:34

Tadeusz już sprawdziłem,
nie interesowała mnie wersja BIO, a wersja wyłącznie FLO, która jak dla mnie jest do dupy, chciałem zastosować ją jako surogat podwodnej deszczowni licząc na zwiększony efekt "fali", jednakże obrót głowicy jest na tyle długi, że jako taki nie potęguje jej zwiększenia, a ta wytwarzana przez dyszę jest jedynie odpowiednikiem "nurtu" z dyfuzora a w tym wypadku dodatkowo jeszcze obracającego się wokół osi, przez co czas oddziaływania na taflę jest wyłącznie cykliczny, więc jak dla mnie nie do przyjęcia bo baniak napowietrzam wyłącznie poprzez ruch tafli, wróciłem więc do deszczowni, a FLO założyłem na dyszę skim350, gdzie nie spełnia już żadnej roli no chyba, że jego zabezpieczenia przed ciekawskimi zwierzątkami.

Jednakże nie skreślałbym chyba wersji BIO czyli z dołożoną gąbką (pierścieniem gąbki nakładanym na dyfuzor obrotowy). "Żółwi" obrót ( z czasowym wynurzaniem kolejnych części gąbki ponad taflę) może zbierać "film" z powierzchni ( więc zamiennik skimera), dodatkowo przez co zyskuje się "pomocnicze" złoże zwiększające efektywność procesu denitryfikacji ( tu z udziałem bakterii tlenowych) poprzez usuwanie amoniaku ( potencjalną skuteczność za producentem wskazałem w pierwszym poście), ale tego sprawdzać już nie będę.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Deflektor

autor: mexko » 05 gru 2013, 09:42

dzięki za wszelkie wyjaśnienia
pozdrawiam
  • 0

Bywalec
 
Posty: 167
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:42
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 0
GG: 0

hydor deflektor

autor: miewan » 01 lis 2014, 20:09

W komplecie pełen zestaw adapterów pomocnych do podpięcia do filtrów wewnętrznych i zewnętrznych o różnych średnicach ( praktycznie na każdy wylot)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: hydor deflektor

autor: miewan » 02 lis 2014, 09:52

Zarówno na filmiku, jak i fotce jest wersja FLO bo taką sprzedaję -> wolna dyfuzja wody dookoła osi a nie w jednym miejscu, pomaga gdy ktoś ma pralkę, ale....
bardzo łatwo zmienić ją w wersję BIO czyli dokłada się jedynie gąbkę (pierścieniem gąbki nakładanym na dyfuzor obrotowy). "Żółwi" obrót ( z czasowym wynurzaniem kolejnych części gąbki ponad taflę) może zbierać "film" z powierzchni ( więc zamiennik skimera), dodatkowo przez co zyskuje się "pomocnicze" złoże zwiększające efektywność procesu denitryfikacji ( tu z udziałem bakterii tlenowych) poprzez usuwanie amoniaku.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Deflektor

autor: gandalf » 04 mar 2015, 10:48

Zastanawiam się nad jego zakupem do akwarium holenderskiego, chciałbym uzyskać efekt gdzie raz z jednej raz z drugiej strony falują mi roślinki a nie stale w jedną stronę skierowany strumień wody. Mam u siebie filterek tetra EX1200 i zastanawia mnie czy będzie ok takie rozwiązanie. Z filmików na youtube oszacowałem że obrót o 360 stopni to mniej a więcej 10-20 s. Gdzieś czytałem że mocno tłumi wypływ wody, czy to prawda ? i czy myślicie że hydor flo spełni w tym wypadku swoje zadanie ?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2015, 10:39
Lokalizacja: Toruń
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Deflektor

autor: miewan » 04 mar 2015, 10:50

Obrót jest stały bez względu na "nurt" ( system plastikowych przekładni i zębatek), jak pisałem " ściskanie" jest zadawalające, przy ustawieniu w części środkowej będzie "dmuchał" rotacyjnie w różne strony, więc teoretycznie powinieneś być zadowolony - co nie zmienia mojego zdania -> nie polecam.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości
cron
Reputation System ©'